دکتر مسعود راستکاری / جراحی بینی / صفر تا صد جراحی بینی طبیعی
مدت زمان مطالعه ۲۲ دقیقه

صفر تا صد جراحی بینی طبیعی

اگر همین الان پشت سیستم کامپیوتر خود بنشینید و یا حتی با تلفن همراهتان در گوگل عبارت “The best country for nose surgery” که ترجمه فارسی آن معادل “بهترین کشور برای جراحی بینی” است را جستجو کنید، می بینید که نام ایران در صدر آمار چند ده میلیونی گوگل می درخشد! به این معناست که ایران از لحاظ جراحی زیبایی بینی در جهان حرفی برای گفتن دارد.

سرچ گوگل

جایگاه ایران از لحاظ حرفه ای بودن در جراحی بینی را با یک سرچ ساده می توانید بیابید.

از این تعریف و تمجیدها که بگذریم، می خواهیم در مورد یکی از محبوب ترین مدل های بینی صحبت کنیم؛ بینی هایی با فرم طبیعی. بینی های طبیعی چه ویژگی هایی دارند؟ بهترین روش برای جراحی آن ها کدام است؟ برای چه افرادی مناسب است و … . اگر ذهن شما هم گاهی درگیر این سوالات می شود، ما را تا انتهای این نوشتار دنبال کنید.

فهرست مطالب نمایش

هدف از جراحی بینی به صورت طبیعی چیست؟

تا به حال به این سوال فکر کرده اید؟ اینکه چرا یک فرد بخواهد عمل زیبایی بینی انجام دهد اما به طبیعی ترین شکل ممکن؟ تا حدی که برخی افراد زمانی که اطرافیان آن ها متوجه عمل شدن بینی آن ها نمی شوند، بسیار خوشحال می شوند!

فارغ از اینکه چه فرم بینی مد نظر ما است، باید بدانیم که جراحی بینی می تواند هم با هدف درمانی و هم با هدف زیبایی انجام پذیرد. چنانچه هدف زیبایی باشد، اولین و اصلی ترین مولفه آن، حفظ و ایجاد تناسب در میان تمامی اجزای صورت است. زیرا بینی که دارای نقص و ایراد باشد می تواند تمامی اجزای چهره را تحت تاثیر قرار دهد. ترکیب این اجزا باهم، فرم کلی صورت و حالت چهره فرد را تشکیل می دهد که اگر نامطلوب باشد، می تواند او را خشن، ناراحت، خسته و یا هر حال دیگری که واقعی نیست، نشان دهد. بنابراین می توان گفت مهم ترین و اصلی ترین هدف از جراحی بینی ایجاد تناسب ظاهری است.

نمونه کار قبل و بعد عمل بینی یکی از مراجعین

نمونه ای از قبل و بعد جراحی بینی یکی از مراجعین دکتر راستکاری

حال با دانستن این موضوع که داشتن تناسب در چهره لازم است، ممکن است کمی درک کرده باشید که چه می شود که فرم بینی طبیعی یک مدل ایده آل برای افراد محسوب می شود. اینکه آن ها بتوانند فرم بینی خود را بدون ساختن ظاهری مصنوعی اصلاح کنند گویی با یک تیر، به دو نشان زده باشند.

هدف دیگر که به منظور درمان و بهبود شرایط فرد انجام می شود، می تواند مشکلاتی از قبیل انحراف بینی، کجی آن، عدم قرینگی حفره ها و خود بینی، مشکلات تنفسی و پولیپ بینی را برطرف کند.

از آنجا که همزمان با رفع ایرادات جدی بینی می توان عمل زیبایی نیز روی آن اجرا نمود، اغلب افراد که با هدف درمان مشکلات بینی خود، اقدام به جراحی می کنند، تصمیم می گیرند ظاهر آن را نیز کمی بهبود ببخشند.

انواع فرم بینی

بینی ها را قبل از اینکه عمل شوند، به چند نوع می توان تقسیم کرد؟ بینی پس از عمل به چند فرم می تواند درآید؟

ظاهر اولیه بینی قبل از عمل

به طور کلی بینی ها را قبل از عمل کردن، می توان به دو نوع استخوانی و گوشتی تقسیم بندی کرد که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. برای آنکه متوجه شوید چرا تشخیص فرم بینی پیش از عمل اهمیت دارد، این قسمت را از دست ندهید.

بینی استخوانی

عمل بینی استخوانی طبیعی

بینی های استخوانی را تقریبا می توان از ظاهرشان تشخیص داد. ویژگی های بارز این بینی ها:

 • پوست نازک و منعطف
 • وجود پل و قوز روی بینی
 • بافت غضروفی محکم
 • استخوانی نازک
 • وجود لایه هایی نازک از چربی
 • پره های بینی کوچک و باریک

بینی گوشتی

جراحی طبیعی بینی گوشتی

بینی های گوشتی نیز در ظاهر مشخص هستند اما برای تشخیص میزان ضخامت پوست، نیاز به بررسی دقیق از سوی پزشک متخصص دارد. به طور کلی می توان گفت اگر یک بینی ویژگی های نوع استخوانی را نداشته باشد، گوشتی است.

شایع ترین ویژگی های این نوع بینی ها عبارتند از:

 • پوست ضخیم و غیر قابل انعطاف
 • وجود بافت چربی
 • قوز روی بینی
 • ضخامت پوست پره های بینی
 • بافت غضروفی ضعیف
 • نوک بینی پهن

فرم بینی بعد از عمل زیبایی

بسته به اینکه بینی استخوانی باشد یا گوشتی، پزشک می تواند بهترین فرم بینی برای فرد را تعیین کند. همچنین لازم است آقا یا خانم مراجعه کننده را نیز توجیه نماید که چرا باید بینی خود را به صورت طبیعی یا فانتزی عمل کند. در ادامه ویژگی های انواع مختلف فرم بینی و اینکه برای کدام بینی ها مناسب هستند را باهم بررسی می کنیم.

بینی طبیعی

بینی طبیعی فرمی از بینی است که همه چیز آن در حد نرمال باشد. یعنی در تغییر زاویه نوک بینی افراط نشود، حفره ها در حد متعادلی کوچک شوند، قوس زیادی به بینی داده نشود و در عین حال ایرادات ظاهری بینی برطرف گردند. می توان گفت در جراحی بینی طبیعی، پزشک سعی می کند با کمترین تغییر ممکن در ساختار بینی فرمی زیبا و متناسب با چهره برای فرد ایجاد کند.

بینی فانتزی

بینی فانتزی یا عروسکی جزو مدل های محبوب در میان خانم ها است که در آن نوک بینی به سمت بالا بوده و اندازه کلی بینی بیش از حد کوچک می شود. نکته ای که در مورد این فرم بینی وجود دارد این است که متاسفانه یا خوشبختانه تنها برای بینی های استخوانی قابل انجام است، نه بینی های گوشتی.

بینی نیمه فانتزی

بینی نیمه فانتزی فرمی مابین بینی های طبیعی و عروسکی دارد. یعنی بینی کوچک می شود اما قوسی که در آن ایجاد می گردد، کمتر از بینی های عروسکی است.

بینی طبیعی چه ویژگی هایی دارد؟

همانطور که از نام این نوع بینی ها انتطار می رود، فرمی طبیعی دارند که اگر با شخصی مواجه شوید که قبل از عمل شما را ندیده است، ممکن است متوجه عمل بینی تان نشود. البته این موضوع به مهارت پزشک و توقع شما از میزان طبیعی بودن نتیجه عمل نیز بستگی دارد.

ویژگی هایی که می تواند نتیجه یک جراحی رینوپلاستی را به صورت طبیعی جلوه دهد عبارتند از:

 • کوچک نبودن بیش از اندازه حفره های بینی
 • باریک نبودن بیش از اندازه بینی
 • نوک بینی متعادل، نه خیلی افتاده و نه خیلی رو به بالا
 • بدون کجی و انحراف
 • نداشتن برآمدگی و پل بینی
 • پهن نبودن بیش از اندازه
 • هماهنگ بودن آن با سایر اجزای صورت
 • فاقد ایرادات ظاهری

تفاوت میان بینی های فانتزی و طبیعی چیست؟

بنر ویدئو
در این ویدئو که چند نمونه از جراحی های بینی دکتر راستکاری مشاهده می شود، می توانید تفاوت میان بینی های فانتزی و طبیعی را متوجه شوید.
 

تفاوت این دو فرم بینی را به راحتی می توانید از ویژگی های تعریف شده برای آن ها دریابید. فرم کوچک و نوک رو به بالای بینی های عروسکی گاهی اوقات موجب مصنوعی به نظر رسیدن بینی افراد می شوند و به راحتی می توان متوجه شد که یک فرد عمل بینی انجام داده است یا خیر.

در مقابل، بینی های طبیعی گاهی چنان حرفه ای عمل می شوند که نمی توان آن ها را تشخیص داد. بنابراین تفاوت ظاهری این دو فرم بینی از همان ویژگی های مذکور نشات می گیرد.

تفاوت دیگری که برای این دو فرم بینی می توان در نظر گرفت این است که برای داشتن بینی عروسکی لازم است فرم اولیه بینی شما استخوانی باشد. زیرا برای بینی های گوشتی امکان جراحی بینی فانتزی وجود ندارد. در حالی که هم بینی های استخوانی و هم گوشتی را می توان به صورت طبیعی عمل کرد و محدودیتی از این بابت وجود ندارد.

یک مورد تفاوت دیگر در فرآیند جراحی بینی است. تغییراتی که در بینی با هدف طبیعی به نظر رسیدن آن انجام می شود، در مقایسه با فرم فانتزی متفاوت است. میزان بافتی که در عمل برداشته می شود، نوع برش ها، میزان تغییرات اعمال شده و … همگی مولفه های موثری در این راستا هستند.


بینی طبیعی بهتر است یا فانتزی؟

اینکه بخواهیم بینی فانتزی داشته باشیم یا طبیعی، یک مسئله کاملا سلیقه ای است اما باید کمی واقع بینانه هم به این موضوع نگاه کنیم. به عنوان مثال نمی شود از بینی گوشتی یک بینی فانتزی و کوچک ساخت. بنابراین بهترین یا بدترین مطلق برای فرم بینی مطرح نیست؛ بلکه برای هر فرد، متناسب با شرایطش، از سوی جراح تعیین می شود.


چه بینی هایی را می توان به صورت طبیعی عمل کرد؟

جسته و گریخته گفتیم که امکان جراحی بینی های استخوانی و گوشتی به صورت طبیعی وجود دارد اما بیشتر از سوی دارندگان بینی های گوشتی مورد استقبال قرار می گیرد که نمی توانند بینی های فانتزی داشته باشند. در ادامه می خواهیم به صورت جزئی تر کاندیدای مناسب برای عمل بینی طبیعی و نامناسب را بررسی نماییم.

کاندیدای مناسب برای عمل رینوپلاستی طبیعی

افراد مناسب برای عمل بینی

افرادی که:

 • از نظر جسمی و روحی در سلامت کامل باشند،
 • واقع بین باشند و توقعات افراطی از نتیجه رینوپلاستی نداشته باشند،
 • سابقه بیماری خاصی نداشته و یا به آن مبتلا نباشند،
 • اعتیاد نداشته و یا ترک کرده باشند،
 • دارای بینی های بزرگ و نامتناسب با صورتشان هستند،
 • دارای ایرادات ظاهری و یا عملکردی در بینی خود باشند،
 • رشد بینی آن ها متوقف شده باشد.

افرادی که نباید عمل بینی انجام دهند!

افرادی که نباید جراحی بینی انجام دهند.
 • زمانی که به سن بلوغ نرسیده و رشد بینی و اجزای صورت، کامل نشده است.
 • خانم هایی که زایمان کرده اند و هنوز 2 ماه از آن نگذشته است.
 • افرادی که دچار اختلال انعقاد خون هستند، برای عمل بینی لازم است با پزشک مورد نظر خود مشورت نمایند.
 • افرادی که قصد عمل بینی ترمیمی را به فاصله کمتر از 1 سال پس از جراحی اول خود دارند.

مهم ترین مولفه ای که یک فرد را به کاندید مناسبی برای عمل بینی طبیعی تبدیل می کند، این است که توقع تغییر زیادی بعد از عمل را نداشته باشد. 
 

جراحی بینی طبیعی در میان آقایان محبوب تر است یا خانم ها؟

اغلب این فرم بینی بیشتر از سوی آقایان مورد استقبال قرار می گیرد. زیرا در حالت عادی، بینی با فرم فانتزی، جذبه مردانه را از چهره آن ها می کاهد. مگر اینکه آقایانی تمایلات زنانه داشته باشند که در این حالت نیز بهتر است با پزشک متخصص مشورت شود.

اما نمی توان گفت بینی طبیعی، مورد علاقه خانم ها نیست. زیرا در میان خانم ها نیز این فرم بینی بسیار طرفدار دارد. چه بسا بانوانی که نمی خواهند هر فردی در مقابلشان ظاهر شد، متوجه عمل کردن بینی شان شود. اما به طور میانگین، اغلب جراحی های بینی مردانه به نتیجه ای طبیعی ختم می گردد.

اگر بخواهیم به صورت جزئی تر از تفاوت جراحی بینی طبیعی در خانم ها و آقایان بگوییم، باید بدانید که زاویه بین خط عمود بر لب بالا و خطی که حفره های بینی را از بالا و پایین بهم وصل می کند، برای رسیدن به نتیجه مطلوب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در خانم ها این زاویه باید حدود 95 تا 100 درجه و در آقایان 90 تا 95 درجه باشد.

روش های جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی هم با اعمال بیهوشی عمومی و هم با بی حسی موضعی انجام می پذیرد اما اینکه کدام یک از این ها برای هر فرد، استفاده شود، به شرایط او و تشخیص پزشک بستگی دارد. و اما روش های عمل بینی که به دو نوع باز و بسته تقسیم می شوند.

جراحی بینی به روش باز

در این روش، جراح برشی در کلوملای بینی که قسمت میانی حفره های آن است، ایجاد می کند تا بتواند پوست روی بینی را به طور کامل از استخوان آن جدا نماید و دسترسی کاملی به بافت داخلی آن داشته باشد. جراحی بینی به روش باز، به پزشک این امکان را می دهد که ساختار بینی را بتواند به طور دقیقی ببیند و تغییرات لازم را با دقت بیشتری اعمال نماید.

اینفوگرافیک جراحی بینی به روش باز

این روش بیشتر برای بینی هایی مورد استفاده قرار می گیرد که گوشتی باشند، نوک بزرگی داشته باشند، جراحی ترمیمی برای آن ها صورت گیرد و یا دارای ایرادات مادرزادی باشند.

با توجه به اینکه جراحی باز بینی، روشی مناسب برای عمل بینی های گوشتی محسوب می شود و بینی های گوشتی نیز نوع مناسبی برای عمل بینی های طبیعی هستند، می توان گفت روشی ایده آل برای رسیدن به یک بینی طبیعی به شمار می آید. 
 

مزایای جراحی به روش باز

 • دسترسی جراح به بافت داخلی بینی بیشتر است و می تواند به راحتی اقدامات لازم را انجام دهد.
 • دقت در انجام جراحی بیشتر است.
 • برای بینی های کج و پیچ خورده کاربرد دارد.
 • پس از عمل، اثری از بخیه ها باقی نمی ماند.
 • قرار دادن گرافت و یا پروتزهای استخوانی در بینی با سهولت بیشتری انجام می شود.
 • احتمال بروز عدم تقارن در بینی و سوراخ های آن بسیار کم است.
 • بینی هایی که بدفرم هستند، با جراحی به روش باز، نتیجه ای به مراتب بهتر برای آن ها رقم می خورد.

معایب جراحی به روش باز

 • برش های وسیع
 • خونریزی بیشتر
 • بروز تورم و کبودی بیشتر پس از جراحی
 • بهبودی طولانی تر

جراحی بینی به روش بسته

جراحی بسته بینی، روش قدیمی تری برای عمل بینی است که در آن برعکس جراحی باز، برشی در تیغه میانی بینی ایجاد نمی شود. بنابراین حوزه دید پزشک، کمتر است و نمی تواند تغییرت گسترده ای را ایجاد کند. برش ها در جراحی بسته، داخل بینی ایجاد می شوند و مناسب برای افرادی است که می خواهند تغییرات جزئی در بینی خود ایجاد نمایند.

اینفوگرافیک جراحی بینی به روش بسته

با توجه به محدودیت اعمال تغییرات در این روش، جراحی ترمیمی بینی را نمی توان به صورت بسته انجام داد. از سوی دیگر امکان قرینه نبودن دو سمت بینی وجود دارد.

مزایای جراحی به روش بسته

 • برش کمتر
 • مدت زمان کم جراحی
 • بروز تورم و کبودی های کمتر پس از جراحی
 • احساس ضعف و ناخوشایندی کمتر پس از جراحی
 • بروز اسکار و یا عوارض پس از عمل برای این روش کمتر است.
 • مناسب برای افرادی که تقارن در نوک بینی، پل مناسب و بدشکلی های سطحی دارند.

معایب جراحی به روش بسته

 • عدم اشراف پزشک به طور کامل بر تمامی ساختار بینی
 • احتمال بروز عدم قرینگی در بینی
 • عدم امکان ایجاد تغییرات وسیع
 • مناسب نبودن برای جراحی بینی ترمیمی
 • محدودیت در اعمال تغییرات

برتری بینی های طبیعی

نمونه جراحی بینی مردانه
نمونه ای جراحی بینی مردانه که توسط دکتر راستکاری انجام شده است.

شاید مدت ها قبل، داشتن بینی فانتزی با نوک سر بالا و قوسی نسبتا شدید، جزو زیبایی های یک بینی و یا موفقیت آمیز بودن جراحی رینوپلاستی محسوب می شد اما امروزه بیشتر افراد تمایل دارند که در کنار جراحی زیبایی بینی، حالتی طبیعی و خوش فرم به بینی خود ببخشند و همچنین از لحاظ سلامتی نیز برای آن ها مشکلی ایجاد نشود.

بنابراین این روزها جراحی بینی طبیعی بیش از پیش مورد توجه قرار دارد. برخی از مزایای جراحی بینی طبیعی عبارتند از:

 • تنفس بدون مشکل
 • افزایش اعتماد به نفس
 • حفظ ظاهر طبیعی پره های بینی
 • عوارض جزئی پس از عمل
 • ثابت بودن فرم بینی در طولانی مدت
 • محو شدن قوس روی بینی
 • از بین رفتن فرورفتگی های موجود در بینی
 • دوره نقاهت کوتاه

نکات مهمی که درباره جراحی بینی های طبیعی باید بدانید

چند نکته در مورد جراحی بینی طبیعی وجود دارد که لازم است قبل از اقدام به تصمیم برای جراحی، آن ها را بدانید.

نوع پوست بینی

نقش پوست در عمل بینی

اهمیت نوع پوست در جراحی بینی آنجایی مشخص می شود که پوست به شدت ضخیم و یا به شدت نازک باشد. این موارد می تواند جراحی را برای پزشک سخت کند و ممکن است نتیجه جراحی بینی آن طور که باید، رقم نخورد.

اگر پوست بینی خیلی نازک باشد، هر گونه ظریف کاری مشهود خواهد بود و حتی کوچک ترین نقص در بینی به راحتی دیده می شود. همچنین ضخامت بیش از اندازه پوست بینی موجب می شود که تغییرات اعمال شده در بینی به خوبی قابل مشاهده نباشد. از همین رو لازم است قبل از اقدام به جراحی، در این رابطه با پزشک خود مشورت نمایید.

اندازه بینی

اندازه بینی طبیعی

در جراحی بینی طبیعی، بر خلاف فانتزی ها، اندازه بینی تا حد زیادی تغییر نمی کند بلکه تنها به حدی کوچک می شود که با سایر اجزای صورت، هماهنگ باشد و از سوی دیگر ایرادات ظاهری و عملکردی آن برطرف شود.

قوز بینی

قوزی که در پشت بینی وجود دارد

قوز پشت بینی در بینی های طبیعی پس از عمل، صاف می شود و برخلاف بینی های عروسکی، قوسی به آن داده نمی شود که بخواهد به صورت سرسره ای باشد. تنها ممکن است انحنای کمی برای زیبایی بینی در آن ایجاد شود.

اندازه سوراخ های بینی

اندازه سوراخ های بینی طبیعی

در جراحی بینی فانتزی، سوراخ های بینی جزو قسمت هایی هستند که به اندازه زیادی دستکاری می شوند. به عبارتی اندازه آن ها بسیار کوچک می شود. به گونه ای که گاهی منجر به بروز اختلالات تنفسی و حتی ظاهر مصنوعی و نازیبای آن می شود. همچنین دستکاری کردن بیش از اندازه حفره های بینی می تواند موجب عدم تقارن در میان آن ها شود که خود عاملی است برای منحرف به نظر رسیدن بینی.

در بینی های طبیعی اما شرایط متفاوت است و جراح سعی می کند در حد نیاز این نواحی را دستکاری کند تا کمتر مشکلاتی برای فرد ایجاد شود.

پره های بینی

تغییر پره های بینی در جراحی طبیعی آن

در جراحی بینی طبیعی پره های بینی دچار تغییرات زیادی نمی شوند و تنها اگر پزشک صلاح ببیند و نیاز باشد، دستکاری های کوچکی انجام می گیرد. درست بر خلاف جراحی بینی فانتزی که تغییرات گسترده ای در این ناحیه برای آن ها اجرا می گردد.

با توجه به تمام نکات فوق، لازم است که پیش از جراحی، حتما به پزشک خود اطلاع دهید که قصد شما از عمل بینی، رسیدن به فرمی طبیعی است و او هم بتواند مطابق با خواست شما، روندی را برای عمل رینوپلاستی طرح کند.


آیا می توان بینی فانتزی را با عمل ترمیمی به طبیعی تبدیل نمود؟

بینی فانتزی فرم بسیار کوچکی دارد و بینی طبیعی دقیقا برعکس، کوچک نیست اما بزرگ هم نیست. بنابراین برای تغییر بینی از فانتزی به طبیعی لازم است تغییراتی در اندازه آن نیز رخ دهد که برای این کار لازم است بخش های مختلفی از بینی دستکاری شوند. اما اینکه ممکن باشد یا نه تنها توسط پزشک و پس از معاینه تشخیص داده می شود. در صورت امکان شاید بتوان از دیگر نقاط بدن پیوند زد و فرم بینی را اصلاح کرد.


آنچه قبل از عمل بینی طبیعی باید انجام دهید

پس از انتخاب جراح لازم است که با او یک جلسه مشاوره داشته باشید و در طی آن از انتظارات و اهداف خود برای عمل بینی صحبت کنید. همچنین اگر داروی خاصی مصرف می کنید و یا مبتلا به بیماری خاصی بوده و هستید، لازم است آن را با پزشک در میان بگذارید.

اغلب اوقات برای تشخیص و تصمیم گیری دقیق، از سوی جراح آزمایشاتی تجویز می شود که لازم است آن ها را انجام دهید و نتیجه را به پزشک ارائه دهید.

آمادگی قبل از جراحی بینی

هفته های قبل از عمل

 • 2 هفته پیش از عمل باید مصرف قرص هایی که احتمال خونریزی را افزایش می دهند، قطع کنید. برخی از این قرص ها عبارتند از آسپرین، پروفن و … .
 • همچنین می بایست از دو هفته قبل، مصرف سیگار، قلیان و نوشیدنی های الکلی را قطع کنید.
 • یک هفته مانده به روز عمل، از غذاهای مقوی استفاده کنید تا بدنتان ضعیف نشود و سلامت خود را حفظ کند.

روز و شب قبل از عمل

 • مصرف آب را طی 24 ساعت پیش از موعد عمل فراموش نکنید.
 • شب قبل از عمل، شامی سبک میل نمایید و سعی کنید زمان این وعده به نحوی باشد که شما از 8 ساعت قبل از عمل، ناشتا باشید.
 • قبل از عمل حتما حمام کنید؛ زیرا ممکن است تا مدتی پس از جراحی، اجازه استحمام نداشته باشید.

روز عمل

 • حتما 1 یا 2 همراه با خود داشته باشید.
 • لباس هایی گشاد و دکمه دار با خود ببرید تا پس از عمل برای تعویض لباس، به مشکل برنخورید.
 • تاخیر نکنید و حداقل 1 ساعت پیش از موعد دقیق، در محل مورد نظر حاضر شوید.
 • خانم ها در روز عمل نباید آرایش کنند و آقایان هم نباید ریش و سبیل داشته باشند.
 • داشتن زیورآلات و اکسسوری هایی مانند ساعت، سوئیچ، دستبند، گردنبند، انگشتر و … در روز عمل ممنوع است.
 • مدارک مورد نیاز و همچنین نتایج آزمایش و عکسبرداری ها را با خود به همراه داشته باشید.

نکاتی که پس از جراحی بینی نباید فراموش کنید

دوره نقاهت بعد از رینوپلاستی
 • از آن جا که ممکن است پس از عمل، اثرات بیهوشی در شما باقی بماند، بهتر است تا چند روز یک همراه در کنارتان باشد و به بهترین نحو ممکن، استراحت کنید.
 • از دستکاری بینی، پس از عمل خودداری نمایید. زیرا می تواند احتمال خونریزی را برای شما افزایش دهد.
 • به مدت 72 ساعت کمپرس یخ را در دسترس خود قرار دهید و برای کاهش تورم و کبودی ناشی از عمل بینی، بر روی بینی خود قرار دهید.
 • سر خود را به هیچ عنوان برای مدت طولانی پایین نگه دارید.
 • از اعمال فشار بر روی بینی خود حین چسباندن چسب ها بپرهیزید.
 • خنده های شدید برایتان ممنوع است.
 • با توجه به تاثیر منفی الکل و سیگار در نتیجه عمل بینی از مصرف آن ها حداقل تا 2 هفته دوری کنید.
 • داروهایی را که پزشک برای شما تجویز کرده است، طبق برنامه مصرف کنید.
 • در هفته اول از خوردن غداهای سفت و جویدنی دوری کنید.
 • غذاهای کم نمک بخورید و در حد امکان برای مدتی، مصرف نمک را از برنامه غذایی خود حذف کنید.
 • از انجام فعالیت و ورزش های سنگین بعد از جراحی بینی اجتناب کنید.
 • سعی کنید از دهان عطسه کنید تا فشاری به بینی وار نشود.
 • فین نکنید.
 • از قرار گرفتن در موقعیت و شرایطی که احتمال وارد آمدن فشار و ضربه به بینی را افزایش می دهد، بپرهیزید.
 • مصرف آبمیوه های طبیعی می تواند روند بهبود بینی را تسریع کند؛ از مصرف آن ها غافل نشوید.
 • حین خوابیدن و استراحت کردن دو بالش در زیر سر خود قرار دهید تا سر شما نسبت به بدنتان بالاتر قرار گیرد.
 • برای خوابیدن حالت طاقباز بخوابید.
 • برای استحمام باید حداقل 1 هفته صبر کنید. همچنین توصیه می شود در این مدت از شستشوی صورت خود و نواحی که پانسمان روی آن قرار دارد، خودداری نمایید. به عنوان جایگزین می توانید از دستمال های مرطوب استفاده کنید.
 • برای باز کردن گچ بینی توصیه می شود 1 هفته پس از عمل، نزد جراح مراجعه نمایید. پس از باز کردن گچ نیز باید به مدت 2 ماه از چسب بینی استفاده کنید.
 • استفاده از عینک به مدت 2 ماه ممنوع است.
 • شنا کردن نیز تا 2 ماه مجاز نیست.

نتیجه عمل بینی طبیعی

اینکه نتیجه حاصل از عمل بینی طبیعی بعد از چه مدت رویت شود، بستگی به نوع بینی و شرایط هر فرد دارد. معمولا نتیجه عمل بینی های گوشتی دیرتر از بینی های استخوانی بروز می کنند.

به طور میانگین ورم ناشی از عمل، خود تا حدود 1 سال پس از عمل، باقی می ماند بنابراین حداقل باید 1 سال صبر کنید تا نتیجه نهایی را مشاهده نمایید.

هزینه جراحی بینی طبیعی چقدر است؟

برای جراحی بینی معمولا نمی توان هزینه دقیقی را بدون معاینه و تنها بر پایه حدس و گمان تعیین کرد. از طرف دیگر عوامل مختلفی در مبلغ آن تاثیرگذارند؛ مانند:

 • نوع پوست افراد
 • شدت و نوع مشکلات بینی
 • نوع بینی
 • دستمزد پزشک
 • هزینه های بیمارستان و محل جراحی
 • روش انتخابی برای عمل
 • و …

بنابراین بهترین راه برای اطلاع از این میزان هزینه، مراجعه نزد پزشک جراح است تا با معاینه شما بتواند مبلغی را به عنوان هزینه جراحی بینی تعیین کند.

در انتخاب جراح بینی طبیعی وسواس به خرج دهید

انتخاب بهترین جراح رینوپلاستی همواره یکی از مهم ترین موضوعاتی است که برای این عمل های زیبایی وجود دارد. چرا که نتیجه رینوپلاستی به گونه ای است که می تواند بر همه اجزای صورت تاثیر بگذارد. اگر نتیجه مطلوب باشد، تاثیر مثبتی را شاهد خواهیم بود و اگر آنچه که باید نباشد، می تواند موجب سلب اعتماد به نفس و حتی اختلالات عملکردی شود.

بنر ویدئوی جراحی بینی طبیعی

بنابراین لازم است که به خوبی برای انتخاب جراح تحقیق کنید. در این راستا می توانید از میان افرادی که جراحی بینی طبیعی داشته اند پرس و جو کنید و یا از اینترنت کمک بگیرید، نمونه کارهای جراحی بینی پزشکان مختلف را بررسی کنید و سپس بر اساس معیارهای خود، تصمیم نهایی را اتخاذ نمایید.جراحی که می خواهید برای عمل بینی طبیعی نزد او مراجعه کنید، باید تجربه و سابقه موفقی در زمینه عمل بینی طبیعی داشته باشد. ممکن است یک جراح بینی برای عمل بینی های فانتزی واقعا درجه یک باشد اما در بینی های طبیعی مهارت چندانی نداشته باشد. بنابراین نمی توان صرف اینکه یک جراح بینی خوب یا به نام است، بخواهید نزد او عمل کنید.

بهترین جراح بینی طبیعی در تهران

انتخاب جراح بینی طبیعی خوب یکی از مهم ترین موضوعاتی است که برای عمل های بینی وجود دارد. چرا که نتیجه رینوپلاستی به گونه ای است که می تواند بر همه اجزای صورت تاثیر بگذارد. اگر نتیجه مطلوب باشد، تاثیر مثبتی را شاهد خواهیم بود و اگر آنچه که باید نباشد، می تواند موجب سلب اعتماد به نفس و حتی اختلالات عملکردی شود.

بنابراین لازم است که به خوبی برای انتخاب جراح تحقیق کنید. در این راستا می توانید از میان افرادی که جراحی بینی طبیعی داشته اند پرس و جو کنید و یا از اینترنت کمک بگیرید، نمونه کارهای جراحی بینی پزشکان مختلف را بررسی کنید و سپس بر اساس معیارهای خود، تصمیم نهایی را اتخاذ نمایید.

جراحی که می خواهید برای عمل بینی طبیعی نزد او مراجعه کنید، باید تجربه و سابقه موفقی در زمینه عمل بینی طبیعی داشته باشد. ممکن است یک جراح بینی برای عمل بینی های فانتزی واقعا درجه یک باشد اما در بینی های طبیعی مهارت چندانی نداشته باشد.

بهترین برای هر فرد با دیگری متفاوت است. زیرا معیار و اهداف هر دو انسان برای عمل بینی با یکدیگر تفاوت دارد. اما آنچه اهمیت دارد این است که پزشک انتخابی باید در زمینه عمل بینی طبیعی به قدر کافی تجربه موفق و مهارت داشته باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]
دکتر مسعود راستکاری متخصص گوش، حلق و بینی

دکتر مسعود راستکاری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با سابقه درخشان جراحی سر و گردن، جراحی پلاستیک بینی و صورت و جراحی آندوسکوپی سینوس در منطقه پاسداران تهران، مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

8 دیدگاه ها
 1. سارا

  دکتر بخوایم ترمیم کنیم چقد بعد عمل باید صبر کنیم؟

  پاسخ
  • دکتر مسعود راستکاری

   حداقل باید 1 سال بگذره اما برای تشخیص دقیق نیاز به ویزیت هست.

   پاسخ
 2. ندا

  بعد چه مدت ورم بینیمون میخوابه؟

  پاسخ
  • دکتر مسعود راستکاری

   بستگی داره ممکنه برای برخی تا 1 سال هم طول بکشه برای برخی کمتر

   پاسخ
 3. Hanieh

  ممنون از اطلاعات خوبتون خيلي عاليه

  پاسخ
  • دکتر مسعود راستکاری

   خوشحالم که براتون مفید بوده

   پاسخ
 4. زهرا

  الان تو شرایط کرونا عمل بینی انجام میدید؟

  پاسخ
  • دکتر مسعود راستکاری

   بله برای تعیین زمان دقیق میتونید تماس بگیرید

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

Call Now Buttonتماس با پزشک