دکتر مسعود راستکاری / جراحی بینی / سریع ترین روش رفع تورم و کبودی پس از جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

سریع ترین روش رفع تورم و کبودی پس از جراحی بینی

برطرف کردن تورم و کبودی بعد از جراحی زیبایی بینی، یکی از مهم ترین مسائلی است که بیماران زیادی را درگیر خود می کند. از این رو باید به این مسئله پرداخت که چه روش هایی را می توان برای برطرف کردن کبودی از چهره در نظر گرفت تا در زمان کوتاهی به بهبودی کامل دست یافت.

کبودی پس از جراحی بینی

تورم و کبودی بعد از جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی یکی از خاص ترین و محبوب ترین انواع روش های جراحی زیبایی در دنیا به شمار می رود. افراد زیادی هستند که تمایل دارند برای تغییر چهره خود اقدام به انجام این جراحی نمایند. اما باید بگوییم این روش جراحی نیز همچون دیگر جراحی ها، مشکلاتی را ممکن است برای چهره به همراه داشته باشد. از جمله این مشکلات می توان به ورم و کبودی بعد از جراحی اشاره کرد.

به طور کلی بیمارانی که این روش جراحی را انجام می دهند، حدود دو هفته پس از عمل می توانند بهبودی خود را تا حد زیادی به دست آورند. اما در طول این مدت، کبودی و ورم بر روی صورت آن ها وجود دارد که منجر می شود بیمار، تصور کند که جراحی به درستی انجام نشده است. از این رو دست به اقداماتی می زند که می تواند تورم صورت پس از عمل بینی را افزایش دهد.

لازم به ذکر است که بیان کنیم، بیمارانی که تمام توصیه های پزشکی را رعایت می کنند و بدون هیچ نگرانی، منتظر کسب نتیجه بعد از جراحی می مانند، معمولا سریع تر شاهد از بین رفتن کبودی دور چشم پس از عمل بینی خود خواهند بود. زیرا این جراحی هم در اطراف بینی و هم اطراف چشم، موجب تورم و کبودی می شود.

پس یکی از مهم ترین راهکارهایی که قادر است به میزان قابل توجهی ورم و کبودی بعد از جراحی را از روی صورت بیمار برطرف کند، توجه به توصیه های جراح بینی و انجام مراقبت های لازم بعد از این عمل زیبایی است. در غیر این صورت ممکن است بیمار با مشکلات بیشتر و خطرسازتری نیز مواجه شود.

تورم و کبودی پس از جراحی زیبایی بینی تا چه مدت ادامه دارد؟

در پاسخ به این سوال متداول بیمارانی که قصد دارند اقدام به جراحی زیبایی بینی نمایند، باید بگوییم به طور کلی بیماران بعد از یک تا دو هفته می توانند به راحتی شاهد میزان کاهش تورم بر روی صورت خود باشند. اما با این حال باز هم تا حدودی تورم بر روی چهره باقی خواهد ماند. اما در صورتی که بیماری برای مدت چند ماه بر روی صورت خود شاهد تورم بود، می تواند دلیل بر آن باشد که مراقبت های بعد از جراحی و قبل از جراحی را به درستی انجام نداده است.

در اصل باید بیان کنیم که یک مسئله در تعیین مدت زمان ماندگاری تورم بر روی چهره تاثیرگذار است، آن هم آناتومی و ساختار کلی بینی است. یعنی معمولا بیمارانی که دارای بینی های گوشتی هستند، باید مدت زمان بیشتری برای برطرف شدن تورم و کبودی چهره خود منتظر بمانند. در حالی که اصولا بینی های استخوانی مدت زمان کوتاه تری را برای برطرف کردن ورم از روی چهره خود شاهد هستند.

می دانیم که جراحی بینی نوعی عمل تهاجمی است. از این رو اگر بعد از عمل شاهد تورم و کبودی بر روی چهره بودید، این مسئله امری کاملا طبیعی خواهد بود. نکته دیگری که باید در این خصوص بدانید این است که به هیچ عنوان میزان تورم بر روی بینی بعد از جراحی به میزان مهارت پزشک جراح ربطی ندارد.

حتی اگر پزشکی از مهارت بالایی برای جراحی زیبایی بینی برخوردار باشد نیز، ممکن است بیمار بعد از عمل بر روی چهره خود شاهد ورم باشد. البته میزان ورم بعد از عمل ممکن است کم یا زیاد باشد که بسته به شدت پیچیدگی پروسه عمل جراحی دارد.

 عواملی باعث ایجاد تورم و کبودی می شود

 • عوامل مربوط به پس از جراحی
 • عوامل وابسته به پزشک
 • عواملی که بر اثرداروی بیهوشی ایجاد می شود
 • عوامل مربوط به بیمار مثل نوع پوست و میزان خونریزی و … .

عوامل وابسته به پزشک

عواملی که توسط پزشک ایجاد می شود 90 درصد بر اثر تبهر و ظرافت کار پزشک کاهش می یابد. در صورتی که جراحی بینی با دقت و بدون تحمیل آسیب به بخش های مختلف اعضای مجاور بینی صورت گیرد کبودی در این عامل به حداقل می رسد. البته میزان پیچیدگی روند جراحی نیز بر میزان تورم و کبودی پس از عمل موثر است.

اثر داروی بیهوشی

عواملی که بر اثر داروی بیهوشی ایجاد می شود شامل فشار خون و نوع بیهوشی است. در صورتی که بیهوشی در عمل بینی به صورت مطلوب انجام شود فشار خون بیمار در حد پایین و کنترل شده ای حفظ می گردد و به همین ترتیب خونریزی نیز کاهش می یابد. هر چه میزان خونریزی بیشتر باشد احتمال افزایش کبودی نیز بیشتر است.

عواملی وابسته به بیمار

عواملی که مربوط به بیمار است شامل جنس پوست، فرم بینی، سابقه بیماری های پوستی، کمبود ویتامین و … می شود. کلیه این عوامل میزان کبودی در فرد را به میزان بیشتری افزایش می دهد.

عوامل مربوط به پس از جراحی

عوامل مربوط به پس از جراحی شامل نگهداری و رعایت توصیه های پزشک پس از جراحی بینی است. استفاده از کمپرس یخ، بالا نگهداشتن سر، خوابیدن بر روی تخت شیب دار و … از جمله نکاتی است که فرد ملزم به رعایت آن است. استراحت زیاد از حد به صورت خوابیده تشدید کننده کبودی است. تغذیه و مصرف مایعات نیز بسیار در کاهش تورم و کبودی پس از جراحی رینوپلاستی موثر است. همچنین مصرف الکل پس از جراحی بینی خود می تواند عاملی برای کاهش روند بهبود بینی پس از عمل باشد.

اقدامات لازم جهت کاهش تورم بعد از جراحی بینی

کمپرس آب سرد

 • به هنگام خوابیدن به پشت بخوابید و دو عدد بالش زیر سر خود قرار دهید.
 • تا 72 ساعت اول حتماً از کمپرس یخ استفاده کنید ( در نواحی زیر چشم ، روی پیشانی و اطراف بینی )
 • از قرار گرفتن در مقابل آفتاب پرهیز کنید.
 • از خوردن غذاهای پر ادویه به خصوص غذاهای تند و نمک دار خودداری کنید.
 • در معرض گرما و لامپ های پر حرارت قرار نگیرید زیرا حرارت و گرما باعث ایجاد تورم می شود.
 • از برداشتن اجسام سنگین ظرف مدت یک ماه خودداری کنید.
 • مصرف صحیح و به موقع داروها به کاهش تورم کمک بسیاری می کند.

استفاده از کمپرس آب سرد

در اصل ساده ترین و متداول ترین روش برای برطرف کردن ورم و کبودی از روی چهره، استفاده از کمپرس آب سرد است. این روش ساده را بیمار می تواند به راحتی در منزل انجام داده و به بهبود سریع ورم و کبودی بعد از جراحی بینی خود کمک کند. کافی است چند قطعه یخ را در یک حوله نخی قرار دهید و آن را بر روی نواحی اطراف بینی و چشم ها که کبود هستند بگذارید.

در صورتی که بیماری قادر باشد هر دو روز یک بار، یا هر سه روز یک بار به مدت 25 دقیقه از کمپرس آب سرد استفاده کند، پس از مدت زمان کوتاهی شاهد از بین رفتن این مشکل در چهره خود خواهد بود. می توانید برای جلوگیری از یخ زدن صورت خود، به جای استفاده از یخ، از سبزیجاتی که یخ زده درون حوله، بر روی صورت استفاده کنید.

استفاده از چسب بینی

یکی دیگر از روش هایی که می تواند به راحتی میزان تورم و کبودی را از روی چهره بزداید، استفاده از چسب های مخصوص بر روی بینی بعد از جراحی است. حتما شاهد هستید که بسیاری از بیماران برای مدت زمان کوتاهی بین دو تا سه هفته از چسب های مخصوص بر روی بینی استفاده می کنند. این دسته از افراد با استفاده از چسب های مخصوص، قادر هستند به راحتی تورم و کبودی را از روی چهره خود برطرف کنند.

لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که استرس و حساسیت بیش از حد به چهره بعد از جراحی بینی نیز می تواند در طولانی شدن روند درمان بینی بعد از جراحی تاثیر گذار باشد. پس بهتر است فشار روانی خود را کم کرده و منتظر کسب نتیجه مطلوب بعد از جراحی باشید.

تزریق کورتون

یکی دیگر از راه هایی که می تواند در برطرف کردن تورم بینی پس از عمل موثر واقع شود، تزریق کورتون به بینی است. اما برای چه افرلادی کاربرد دارد؟ برای آن هایی که پساز مدت طولانی ورم بینی شان از بین نرفته است و یا دارای بینی با پوست ضخیم هستند. برای اینکه مطمئن شوید نیاز به تزریق کورتون دارید یا خیر، لازم است توسط پزشک مورد نظر معاینه شوید و در صورت صلاحدید او، اقدام به تزریق کورتون نمایید.

کلام پایانی

حین عمل جراحی پزشک اقدام به تزریق برخی داروها می کند تا بتواند تورم بعد از عمل را تا حدی کنترل کند. این داروها تا 48 ساعت بعد از عمل قابلیت کنترل تورم را تا حدودی دارند اما به طور معمول، تورم بعد از 3 روز شروع به افزایش می کند و تا روز پنجم سیر صعودی آن را شاهد هستیم. بعد از روز پنجم این تورم شروع می کند به افت کردن و ما حالت بهتری را بینی خواهیم دید اما بهتراست بدانید که بینی هایی که دارای پوست ضخیم تری هستند حدود 6 ماه تا یک سال هم ممکن طول بکشد تا از تورمشان کاسته شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر مسعود راستکاری متخصص گوش، حلق و بینی

دکتر مسعود راستکاری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با سابقه درخشان جراحی سر و گردن، جراحی پلاستیک بینی و صورت و جراحی آندوسکوپی سینوس در منطقه پاسداران تهران، مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. ساناز

  سلام آفای دکتر بینی دو هفته است که جراحی بینی انجام دادم و بینی من تورم دارد آیا نیاز است تزریق کورتون انجام بدم ؟

  پاسخ
  • drrastkari

   سلام دو هفته زمان کمی است بهتر است پزشکتان در این مورد تصمیم بگیرد

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 3 =

Call Now Buttonتماس با پزشک