English
عربی
العربية

به مشاوره نیاز دارید؟ با ما تماس بگیرید

(021) 22882609 – 10 / (0912) 7696940

شنبه تا چهارشنبه 18:00 – 20:00 | پنجشنبه ها 9:00 – 12:00

دکتر مسعود راستکاری / دسته بندی نشده / جراحی بینی؛ راهنمای “عمل بینی” با نمونه‌کار
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

جراحی بینی؛ راهنمای “عمل بینی” با نمونه‌کار

جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از انواع جراحی‌های زیبایی است که انواع مختلفی دارد و روند جراحی در هر یک از روش‌های آن متفاوت است. طی این جراحی، فرم و ساختار بینی عوض می‌شود و هرگونه عیب و ایراد یا مشکل در تنفس از بین می‌رود.

با توجه به اینکه بینی‌ها ساختار و فرم متفاوتی دارند و به صورت گوشتی یا استخوانی هستند، برای جراحی بینی در افراد مختلف با توجه به نوع بینی از روش‌های متفاوت استفاده می‌کنند. زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید، پزشک متخصص با بررسی ساختار و فرم بینی شما، روش مناسب برای جراحی را انتخاب می‌کند. در این مقاله بیشتر راجع به جراحی بینی و نحوه انجام آن صحبت خواهیم کرد.

01:49
truncate dir-rtl

فیلم واقعی جراحی زیبایی بینی در اتاق عمل

منظور از جراحی بینی چیست؟

عمل زیبایی بینی یا جراحی بینی، یک روش جراحی است که با اهداف مختلف مانند بهبود تنفس، تغییر شکل ظاهر بینی و یا حتی ترکیب این دو هدف انجام می‌شود. این جراحی با سایر جراحی‌هایی که انجام می‌دهید کاملاً متفاوت است. چرا که بینی علی رغم سایز و اندازه کوچکی که دارد، از ساختاری پیچیده‌ برخوردار است و تجربه و تخصص پزشک انتخابی شما برای دریافت نتایج مطلوب بعد از این جراحی اهمیت ویژه‌ای دارد.

طی انجام این عمل، بافت‌های بینی اصلاح شده و شکل جدیدتری به خود می‌گیرند. همچنین انحراف بینی مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت نیاز اصلاح می‌شود. علاوه بر آن، گوشه‌ها، ارتفاع و زوایای بینی دچار یک سری تغییرات می‌شوند. این موضوع در نهایت تاثیر ویژه‌ای بر زیبایی و جذابیت چهره افراد دارد و می‌تواند اختلالاتی مانند انحراف، گرفتگی، زوال بافت‌های بینی، عمل شکستگی بینی و مواردی از این قبیل را به خوبی برطرف کند.

نمونه کار جراحی بینی

مزایای جراحی بینی

انجام عمل بینی مزایای متعددی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

• ایجاد شکل ظاهری متقارن و هماهنگ در چهره

• ایجاد شکل ظاهری جذاب به علت صاف کردن بینی و برداشتن قوز ها و نقص‌های بینی

• افزایش اعتماد به نفس به دلیل بهبود چهره

• هماهنگی بینی با سایر اجزای صورت

• کیفیت بهتر زندگی به دلیل رفع نواقص و مشکلات تنفسی

بیشتر بخوانید: عمل بینی طبیعی

انواع روش های جراحی بینی چیست؟

جراحی بینی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود و به طور کلی به دو دسته باز و بسته تقسیم می‌شود. روش عمل بینی در هر یک از این دو تکنیک متفاوت است.

1. تکنیک عمل بسته

در این روش برش‌های بینی را از درون بینی انجام می‌دهند. به همین منظور برای ایجاد تغییرات مورد نیاز روی بینی، مقدار کمی از پوست بینی از قسمت اسکلت جدا می‌شود. در این روش با توجه به اینکه پزشک دسترسی کمتری به ساختار بینی دارد ایجاد تغییرات زیاد ممکن نیست و بیشتر برای افرادی که نیاز به تغییر جزئی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2. تکنیک عمل باز

در این روش ایجاد هر نوع تغییری روی بینی وجود دارد. چرا که پوست روی بینی کاملاً برش می‌خورد و دسترسی پزشک به تمام قسمت‌های فرم بینی برای تغییر در ساختار آن بیشتر است.

نمونه فیلم جراحی بینی توسط دکتر راستکاری

در زیر تعدادی فیلم از جراحی بینی توسط دکتر مسعود راستکاری را می‌توانید مشاهده فرمائید:🔽

00:48
truncate dir-rtl

جراحی زیبایی بینی مراجعه کننده محترم مطب بعد از ۶ ماه

00:31
truncate dir-rtl

غضروف های پیوندی در جراحی زیبایی بینی مصنوعی هستند

00:38
truncate dir-rtl

نتیجه بینی ۵ ماه بعد از جراحی

جراحی بینی چگونه انجام می شود؟

جراحی بینی مراحل مختلفی دارد که بعد از طی این مراحل در نهایت بیمار می‌تواند به فرم و ساختار جدیدی در بینی خود دست پیدا کند.

• مرحله اول انتخاب پزشک

در این مرحله باید برای جراحی بینی از پزشک حاذق و متخصص کمک بگیرید. انتخاب یک پزشک متخصص باید با تحقیق و دقت بیشتری انجام شود چرا که به طور مستقیم در دریافت نتایج مطلوب بعد از جراحی تاثیرگذار است.

• مرحله دوم جلسه مشاوره

از اصلی‌ترین مراحل عمل بینی جلسه مشاوره است. در این جلسه می‌توانید هر سوالی که دارید از پزشک بپرسید و انتظارات خود را از جراحی بیان کنید. در این مرحله پزشک راجع به عوارض و خطرات احتمالی از این جراحی با شما صحبت می‌کند تا با آگاهی کامل انتخاب کنید.

• مرحله سوم بیهوشی

پس از اینکه به کلینیک مراجعه می‌کنید و در اتاق جراحی حاضر می‌شوید، متخصص بیهوشی با تزریق دارو شما را بیهوش می‌کند. سپس پزشک جراحی را شروع می‌کند و تغییرات لازم در استخوان و غضروف بینی یا سایز و اندازه آن را اعمال می‌کند. همچنین در صورت وجود مشکل از جمله انحراف و وجود پولیپ بینی، این موارد را از میان برمی‌دارد.

• مرحله چهارم گچ و آتل

در این مرحله برش‌ها بخیه می‌خورند و گچ و آتل روی بینی اعمال می‌شود. بعد از تمام شدن جراحی و انجام بخیه، با استفاده از گچ یا آتل بینی را بسته و پانسمان مخصوص را انجام می‌دهند. بعد از گذشت یک هفته از عمل، آتل برداشته و گچ بینی باز می‌شود.

• مرحله پنجم دوران نقاهت

بعد از تمام شدن تمام مراحل گفته شده، دوره نقاهت آغاز می‌شود که در این مرحله باید به مراقبت‌ های بعد از عمل بینی توجه داشته باشید. هر چقدر که به این مراقبت‌ها بیشتر دقت کنید تورم کمتر و بهبودی زودتر حاصل می‌شود.

مراحل انجام جراحی بینی

جراحی بینی چه مشکلاتی را برطرف می کند؟

با انجام جراحی بینی می‌توانید مشکلات متعددی را برطرف کنید که برخی از آن‌ها عبارتند از:

• رفع ایرادات ظاهری با عمل بینی

کج بودن، بزرگ بودن، وجود قوز، عدم تقارن بین پره‌ها و سوراخ‌های بینی و… مشکلاتی هستند که با استفاده از عمل جراحی بینی می‌توانید آنها را برطرف کنید.

• رفع مشکلات عملکردی

اگر بینی شما با مشکلات تنفسی مواجه است و با علائمی مانند چسبندگی، سوت کشیدن بینی، گرفتگی نفس، تنگی نفس، آلرژی و حساسیت و… مواجه هستید برای رفع این مشکل جراحی بینی به شما توصیه می‌شود

• رفع مشکلات ظاهری بینی

برخی از بیماران بدون هیچ مشکلی و تنها برای افزایش زیبایی بینی سراغ این جراحی می‌آیند که به واسطه آن می‌توانند فرم بهتری به چهره خود ببخشند.

بشیتر بخوانید: جراحی بینی استخوانی

عمل بینی برای چه افرادی مناسب است؟

افراد زیر بهترین کاندید برای عمل زیبای بینی محسوب می‌شوند.

• افرادی که به دلیل یک حادثه دچار شکستگی بینی شده‌اند و بینی آن‌ها دچار مشکل شده، بهترین کاندید برای عمل زیبایی بینی محسوب می‌شوند.

• افرادی که مشکل تنفسی دارند، اما بینی آن‌ها به ظاهر خوب است می‌توانند بدون ایجاد هیچگونه تغییری در فرم بینی، مشکل تنفسی را برطرف کنند.

• افرادی که ظاهر بزرگ بینی باعث عدم تناسب میان اجزای صورت آن‌ها شده، بهترین کاندید این جراحی محسوب می‌شوند.

• افرادی که به شکل مادرزادی و ژنتیکی به مشکل زیبایی و تنفسی مبتلا هستند می‌توانند تحت این جراحی قرار بگیرند.

• افرادی که فاصله بین لب و بینی آن‌ها کم است می‌توانند برای از بین بردن این مشکل از جراحی بینی استفاده کنند.

• عدم تقارن و قرینگی میان پره‌ها و سوراخ‌های بینی، از دیگر مواردی است که میل به انجام جراحی بینی را در افراد تقویت می‌کند.

نمونه عمل بینی

بیشتر بخوانید: جراحی بینی کج

چه کسانی نباید جراحی بینی را انجام دهند؟

افرادی که شرایط زیر را دارند کاندید مناسبی برای این عمل نیستند.

• افرادی که زیر سن قانونی هستند بهتر است تحت این جراحی قرار نگیرند. دختران ۱۷ سال به بالا و در پسران ۱۸ سالگی به بالا، دارای بهترین سن عمل بینی هستند.

• افراد مبتلا به کم خونی بالا، به هیچ عنوان نباید تحت این جراحی قرار بگیرند. چرا که این جراحی با خونریزی بالا همراه است و برای این افراد دچار مشکل می‌کند.

• افرادی که به بیماری‌های قلبی و عروقی مبتلا هستند به دلیل استفاده از داروی بیهوشی، ممکن است واکنش‌های متفاوتی نشان دهند و مشکلات برای آنها ایجاد شود.

افرادی که به دیابت مبتلا هستند به دلیل اختلال در روند بهبودی زخم‌ها، کاندید مناسبی برای این جراحی نیستند.

• افرادی که به مشکلاتی مانند تنگی نفس و آسم مبتلا هستند به دلیل حساسیت به مواد بیهوشی، نباید تحت این جراحی قرار بگیرند.

• افرادی که از سیگار و الکل استفاده می‌کنند. (مصرف الکل بعد از عمل بینی)

• افراد ورزشکار که احتمال آسیب دیدگی و وارد شدن ضربه به بینی آنها بیشتر است.

اهداف جراحی بینی چیست؟

اهداف جراحی بینی متفاوت است و متقاضیان انجام این جراحی با اهداف و دلایل مختلف تحت این جراحی قرار می‌گیرند. برخی از مهمترین دلایل انجام این جراحی عبارتند از:

• رفع پولیپ

• رفع انحراف تیغه بینی

• رفع اصلاح شکستگی بینی

• زاویه سازی بینی

• تناسب و هماهنگی میان سایز و اندازه بینی با سایر اعضای صورت

• تغییر زاویه بینی

• باریک کردن سوراخ‌ها

• ایجاد تقارن بین پره‌ها و سوراخ‌های بینی

نتیجه جراحی بینی چه زمانی مشخص می شود؟

نتیجه عمل بینی با توجه به نوع عمل انجام شده، رعایت نکات مراقبتی، میزان تغییراتی که روی بینی اعمال شده و عواملی از این قبیل متغیر است. اما به طور کلی ۶ ماه بعد از عمل می‌توان نتایج حاصل از این جراحی را تا حد زیادی مشاهده کرد و یک سال بعد از این جراحی، نتایج اصلی مشخص می‌شود.

نتیجه‌گیری

در این مقاله راجع به جراحی بینی صحبت کردیم. به طور کلی، اگر کاندید مناسبی برای این جراحی باشید، این عمل مزایای متعددی را برای شما به ارمغان می‌آورد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به افزایش اعتماد به نفس و زیبایی چهره اشاره کرد. اما در صورتی که شرایط مناسب برای قرار گرفتن تحت این جراحی را ندارید، بهتر است که از انجام آن صرف نظر کنید. همچنین برای دریافت نتایج مطلوب از این جراحی، حتماً از پزشک حاذق و متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

1. آیا بعد از عمل بینی می‌توان ورزش تخصصی انجام داد؟

انجام عمل هیچ خللی در ورزش کردن ایجاد نمی‌کند. اما با توجه به اینکه میزان آسیب پذیر بودن بینی بعد از جراحی بیشتر است، انجام ورزش‌هایی که احتمال آسیب دیدگی در بینی و صورت را افزایش می‌دهند می‌شوند محدودیت دارد.

2. آیا بعد از جراحی بینی آلرژی تشدید می‌شود؟

خیر ایجاد آلرژی و حساسیت هیچ ربطی به انجام این جراحی ندارد و آلرژی‌های فصلی به همان روال سابق خواهد بود.

دکتر مسعود راستکاری

دکتر مسعود راستکاری

دکتر مسعود راستکاری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با سابقه درخشان جراحی سر و گردن، جراحی پلاستیک بینی و صورت و جراحی آندوسکوپی سینوس در منطقه پاسداران تهران، مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *