دکتر مسعود راستکاری 4 جراحی بینی 4 آلرژی و جراحی بینی
مدت زمان مطالعه 7 دقیقه

آلرژی و جراحی بینی

مدت زمان مطالعه 7 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

آیا تا کنون مشکلات آلرژی بینی را تجربه کرده اید؟ آیا تا به حال به برطرف کردن مشکلات آلرژی مربوط به بینی خود فکر کرده اید؟
برخی از افراد برای برطرف کردن مشکلات آلرژی بینی اقداماتی را انجام می دهند که برای اطلاع از آن ها می توانید با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

آلرژی و جراحی بینی

آلرژی چیست؟

آلرژی وقتی به وجود می آید که سیستم ایمنی بدن زیادی نسبت به برخی موارد واکنش نشان می دهد. ممکن است گرده گیاهان یا گرد و خاک باعث به وجود آمدن آلرژی شود.
برخی افراد برای از بین بردن مشکلات آلرژی مربوط به بینی خود اقدام به عمل جراحی بینی می کنند.

انواع آلرژی

آلرژی را می توان به دو دسته فصلی و دائمی تقسیم بندی نمود.

  1. آلرژی فصلی: افرادی که داری آلرژی فصلی هستند اغلب در فصل های بهار و پاییز، حساسیت و آلرژی آن ها عود کرده و بدتر می شود. بدن این دسته از افراد معمولا به گرده گل و گیاه عکس العمل نشان می دهد.
  2. آلرژی دائمی: افرادی که به طور دائمی آلرژی دارند و در تمام فصول سال در برخورد با کوچک ترین علائم آلرژی زا سریعا عکس العمل نشان می دهند. همانگونه که می دانید، آلرژی قابل کنترل است اما قابل درمان نیست.

علائم آلرژی رینیت

  • عطسه
  • آبریزش بینی
  • تورم پلک ها
  • سرفه
  • گرفتگی بینی
  • خستگی

 

آیا هنگامی که آلرژی داریم باید در فصل خاصی بینی خود را عمل کنیم؟

قبل از هر چیز منشا آلرژی باید مشخص شود.

بعضی افراد آلرژی به خاک دارند که در هر فصلی هم عمل جراحی بینی انجام شود این آلرژی وجود دارد.

بعضی افراد به گرده گیاهان آلرژی دارند که بیشتر در فصل بهار و پاییز این آلرژی تشدید می شود و بهتر است در این فصول این عمل را انجام ندهند.

لازم است بدانید که آلرژی با انجام عمل جراحی برطرف نمی شود و تا زمانی که این مواد آلرژی زا وجود دارند این مشکل وجود دارد. افرادی که انسداد بینی یا انحراف بینی دارند وقتی این مشکل آن ها با عمل جراحی بینی برطرف شود، ترشحات بینی خیلی راحت تر تخلیه می شود.

معمولا افرادی که آلرژی دارند سینوزیت هم دارند و علت اصلی این است که ترشحات در سینوس ها جمع می شود و هنگامی که دچار عفونت هم شوند، سینوزیت آلرژی آن ها تبدیل به سینوزیت عفونی می شود.

 

آیا بعد از عمل جراحی بینی، آلرژی و حساسیت بدتر می شود؟

آلرژی، مشکل مربوط به مخاطی بینی و به صورت ذاتی می باشد و عمل زیبایی تغییری در آن ایجاد نمی کند. البته در بعضی از بیماران با انجام عمل بینی به دلیل اینکه انحراف بینی آن ها برطرف می شود حساسیت آن ها بهتر می شود. کسانی که آلرژی مزمن و آسم دارند نباید ترسی از عمل جراحی بینی داشته باشند.

ممکن است افرادی تصور کنند که جراحی بینی می تواند منجر به بروز آلرژی شود. در صورتی که این موضوع حقیقت ندارد؛ زیرا مشکل آلرژی مربوط به گلبول های سفید بدن است و جراحی بینی تاثیری در بروز آلرژی ندارد.

اما گاهی ممکن است به دلیل جراحی غیراصولی فرد دچار رینیت غیرآلرژیک یا التهاب بینی شود که با علائمی مانند آبریزش بینی، گرفتگی بینی، مشکلات تنفسی می تواند همراه باشد.

آلرژی یکی از مشکلاتی است که مربوط به گلبول های سفید بدن می باشد. از این رو جراحی بینی ربطی به بدتر شدن جراحی بینی ندارد، اما جراحی غیر اصولی بینی توسط یک متخصص نامجرب که از آناتومی داخل بینی آگاهی و علم کافی ندارد، می تواند فرد را مبتلا به رینیت غیر آلرژیک کند که ناشی از التهابات داخل بینی است.

توجه داشته باشید که رینیت غیر آلرژیکی با آلرژی کاملا مجزا است اما علائمی مشابه آلرژی و حساسیت بینی دارد. این علائم عبارتند از آبریزش بینی، مشکلات تنفسی و گرفتگی بینی.

 

حساسیت و آلرژی بعد از جراحی بینی

در عمل جراحی بینی، دستکاری در قسمت مخاط بینی که باعث آلرژی می شود، انجام نمی گیرد. اما در گذشته، برخی از اقداماتی که حین جراحی توسط جراح صورت می گرفت، باعث به وجود آمدن مشکلاتی در تنفس بیمار می شد.

 

برای جلوگیری از بروز اختلالات تنفسی، قبل و بعد از عمل جراحی بینی چه کاری باید انجام داد؟

باید قسمت تنگی ها و چسبندگی های بینی بررسی شود. اگر فرد به دلیل افزایش ضخامت مخاطی دچار این مشکلات شده باشد نیاز به درمان دارویی دارد و حتما باید تست شود تا مشخص گردد به چه موادی حساسیت دارد و آیا این عارضه پس از جراحی به وجود آمده است یا خیر؟ معمولا با درمان دارویی، این مشکل برطرف می شود و نگرانی خاصی وجود ندارد.

 

بهبود یافتن آلرژی بعد از عمل بینی

لازم  است بدانید که آلرژی هیچگونه درمان کاملی ندارد اما می توان با روش های صحیح می توان آن را کنترل کرد و از میزان آن کاست. برخی بر این باورند که جراحی بینی بر روی آلرژی تاثیر می گذارد اما باید گفت که جراحی بینی هیچ تاثیر مثبت یا منفی بر روی آلرژی نخواهد گذاشت. بهترین راه درمان آلرژی از بین بردن عوامل تشدید آلرژی می باشد. لازم است اضافه شود در برخی مواقع در صورت کم تجربگی پزشک متخصص و عدم موفقیت در جراحی بینی ، بینی دچار التهاباتی می گردد که فرد را دچارعلائم  آلرژی کرده و یا علائم آلرژیکی وی را تشدید می نماید . از این رو اکیدا توصیه می شود در انتخاب جراح بینی خود حتما دقت نمایید تا بتوانید یک جراح بینی خوب را برای جراحی بینی خود برگزینید.

 

رابطه آلرژی با پولیپ بینی

واکنش های حساسیتی در داخل بینی سبب ایجاد التهاباتی در در داخل آن شده و موجب می شود سینوس ها و حساسیت مخاط بینی افزایش یافته که در صورت عدم کنترل آن التهابات بیشتر شده و سینوس ها رشد بیشتر کنند تا جایی که به بافت های کیسه مانندی تبدیل می شودند که در نهایت راه تنفس مسدود شده و مشکلات تنفسی برای فرد به وجود می آید، به این عارضه اصطلاحا به آن پولیپ بینی گفته می شود.

 

درمان آلرژی

همانگونه که در بالا گفته شد ، می دانیم که بروز آلرژی تحت تاثیر عوامل مختلفی می باشد ، لذا اولین اقدام برای تشخیص آلرژی و سپس درمان آن انجام آزمایشات خاصی است که پزشک برای فرد تجویز می نماید، تا مواردی که فرد به آن آلرژی دارد مشخص گردد تا بتوان به درمان صحیح آن پرداخت.البته لازم است بدانید که مهم ترین موضوعی که در در درمان آلرژی می تواند اثر بخشی داشته باشد این است که فرد مبتلا به آلرژی از قرار گرفتن در معرض مواد آلرژی زا و مواردی که با آن حساسیت و آلرژی نشان میدهد قرار نگیرد، مثلا در زمانی که فصل گرده افشانی گل ها می باشد در مکان های مربوطه قرار نگیرد یا در مکان های آلوده حتما از ماسک استفاده نماید.در طول روز به طور مکرر با استفاده از از سرم مخصوص بینی خود را شستشو دهد تا مواد آلرژیگی که در دااخل بینی و مخاط بینی چسبیده اند از داخل بینی خارج شوند.

از جمله آزمایشاتی که لازم است برای تشخیص نوع آلرژی از فرد گرفته شود آزمایشاتی پوستی می باشد در این روش پزشک متخصص با امتحان کردن چندین مواد مختلف بر روی پوست بیمار می تواند تشخیص دهد که بیمار وی به چه موادی حساسیت دارد، یکی دیگر از آزمایشات موثر در تشخیص این عارضه کلافه کننده، آزمایش خون می باشد که این آزمایش بیسار رایج است.

 

در آخر…

فرد باید برای حل مشکلات تنفسی خود، اقدامات پیشگیرانه ای برای برطرف کردن آلرژی انجام دهد و از مواد آلرژی زا دوری کند. گاهی این مواد آلرژی زا در محیط کار وجود دارند که در صورت نیاز بهتر است فرد شغلش را عوض کند.
شما برای برطرف کردن مشکل آلرژی و جراحی بینی خود می توانید از دکتر راستکاری مشاوره بگیرید. همچنین شما کاربران گرامی برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بهترین جراح بینی در تهران می توانید به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

دکتر مسعود راستکاری متخصص گوش، حلق و بینی

دکتر مسعود راستکاری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با سابقه درخشان جراحی سر و گردن، جراحی پلاستیک بینی و صورت و جراحی آندوسکوپی سینوس در منطقه پاسداران تهران، مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + سه =

Call Now Buttonتماس با پزشک