English
عربی
العربية

به مشاوره نیاز دارید؟ با ما تماس بگیرید

(021) 22882609 – 10 / (0912) 7696940

شنبه تا چهارشنبه 18:00 – 20:00 | پنجشنبه ها 9:00 – 12:00

دکتر مسعود راستکاری / جراحی بینی / آلرژی و جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

آلرژی و جراحی بینی

یکی از مشکلات شایع در بین عموم مردم، آلرژی های مختلفی است که با علائم خفیف و شدید بروز می کند و روال عادی زندگی را برای آن ها دشوار می سازد. برخی با این تفکر که جراحی بینی می تواد آلرژی را درمان کند، به این عمل زیبایی و درمانی روی می آورند. اما آیا حقیقتا جراحی بینی می تواند مشکلات مربوط به آلرژی را درمان کند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع آلرژی ها و راه های درمان آن ها بیشتر آشنا شوید.

آلرژی

آلرژی چیست؟

آلرژی به واکنش های شدیدی گفته می شود که معمولا سیستم ایمنی بدن از خود در مقابل مواردی نشان می دهد که به نظر بی خطر هستند. این موارد بی خطر را با نام آلرژی شناخته می شوند. آلرژن ها می توانند شامل هر چیزی باشند، از مواد غذایی گرفته تا گرد و غبار و … .

بروز حساسیت به صورت تدریجی روی می دهد و اگر به موقع شناسایی نشود که فرد به چه چیزی آلرژی دارد، سیستم ایمنی بدنش در خطر خواهد بود و حتی ممکن است برخی را تا مرز مرگ بکشاند. بنابراین به واکنش های آلرژیک خود بی توجه نباشید و سعی کنید به موقع نسبت به درمان آن ها اقدام نمایید.

انواع آلرژی

آلرژی را می توان به دو دسته فصلی و دائمی تقسیم بندی نمود.

آلرژی فصلی

افرادی که داری آلرژی فصلی هستند اغلب در فصل های بهار و پاییز، حساسیت و آلرژی آن ها عود کرده و شدید می شود. بدن این دسته از افراد معمولا به گرده گل و گیاه عکس العمل نشان می دهد.

آلرژی دائمی

این دسته از افراد به طور دائمی آلرژی دارند. به این صورت که در تمام فصول سال در برخورد با کوچک ترین علائم آلرژی زا سریعا عکس العمل نشان می دهند. همانگونه که می دانید، آلرژی قابل کنترل است اما قابل درمان نیست.

علائم آلرژی رینیت

  • عطسه
  • آبریزش بینی
  • تورم پلک ها
  • سرفه
  • گرفتگی بینی
  • خستگی

انحراف بینی و آلرژی

یکی از مهم ترین مواردی که افراد را آزار می دهد انحراف بینی و آلرژی است. انحراف بینی یکی از مشکلات شایع است که اگر شدید باشد بدون شک باید آن را عمل کنید. تیغه ای که روی بینی وجود دارد یک غضروف است که دقیقا باید در مرکز بینی قرار گیرد و حفره های بینی شما را به دو بخش تقسیم می نماید.

در برخی از افراد این تیغه در مرکز بینی قرار ندارد و به همین دلیل یکی از حفره های بینی از دیگری بزرگ تر می شود. کج بودن و یا مساوی نبودن تیغه ای که روی بینی قرار دارد را به نام انحراف بینی می شناسند. این اختلال عوارض بسیار زیادی را نیز به همراه دارد و به همین دلیل افرادی که به انحراف بینی دچار هستند باید آن را درمان کنند، به ویژه اگر دچار آلرژی نیز هستند.

از مهم ترین عوارضی که می توان برای این اختلال بیان کرد، این است که حفره بینی مسدود می شود و یا مشکلات تنفسی زیادی را برای افراد به وجود می آورد.

افرادی که انسداد بینی یا انحراف بینی دارند، اگر این مشکل برای آن ها با عمل جراحی برطرف شود، ترشحات بینی بسیار آسان تر تخلیه می شود.

درمان سینوزیت با جراحی بینی

معمولا افرادی که آلرژی دارند سینوزیت هم دارند و علت اصلی این است که ترشحات در سینوس ها جمع می شود و هنگامی که دچار عفونت هم شوند، سینوزیت آلرژی آن ها تبدیل به سینوزیت عفونی می شود. این بیماری با انسداد در مجاری بینی و تنفسی همراه است که همین امر در زندگی افراد اختلال ایجاد می کند.

افرادی که به این بیماری دچار هستند از آبریزش بینی و تجمع خون در بینی خود رنج زیادی می برند. در واقع شما باید بدانید بیماری آلرژی، سینوزیت را افزایش می دهد. به همین دلیل شما باید به دنبال بهترین راهکار برای درمان آن باشید. پیش از اینکه برای جراحی بینی اقدام نمایید، باید به پزشکی که در این زمینه تخصص زیادی دارد، مراجعه کنید تا علت دقیق عفونت سینوس را برایتان مشخص کند.

در صورتی که در ساختار مسیر بینی شما مشکلی وجود داشته باشد، شدت بیماری افزایش پیدا خواهد کرد. بر همین اساس، پزشک روش جراحی سپتوپلاستی را برای درمان سینوزیت معرفی می کند. با استفاده از این روش جراحی، پزشک می تواند مسیر تنفسی را باز کند و آلرژی و سینوزیت شما را هم از بین ببرد. شما هر یک از بیماری ها و عوارضی که از بیماری سینوزیت دریافت می نمودید را با استفاده از این روش جراحی، دیگر تجربه نخواهید کرد.

آیا هنگامی که آلرژی داریم باید در فصل خاصی بینی خود را عمل کنیم؟

قبل از هر چیز منشا آلرژی باید مشخص شود.

بعضی افراد آلرژی به خاک دارند که در هر فصلی هم عمل جراحی بینی انجام شود این آلرژی وجود دارد.

بعضی افراد به گرده گیاهان آلرژی دارند که بیشتر در فصل بهار و پاییز این آلرژی بروز می کند و بهتر است در این فصول، این عمل زیبایی انجام نشود.

لازم است بدانید که آلرژی با انجام عمل جراحی برطرف نمی شود و تا زمانی که این مواد آلرژی زا وجود دارند این مشکل وجود دارد.

آیا بعد از عمل جراحی بینی، آلرژی و حساسیت شدیدتر می شود؟

آلرژی، مشکلی مربوط به مخاط بینی و به صورت ذاتی است و عمل زیبایی تغییری در آن ایجاد نمی کند. البته در بعضی از بیماران با انجام عمل بینی به دلیل اینکه انحراف بینی آن ها برطرف می شود، حساسیت آن ها نیز بهتر می شود. کسانی که آلرژی مزمن و آسم دارند نباید ترسی از عمل جراحی بینی داشته باشند.

ممکن است برخی تصور کنند که جراحی بینی می تواند منجر به بروز آلرژی شود. در صورتی که این موضوع حقیقت ندارد. زیرا مشکل آلرژی مربوط به گلبول های سفید بدن است و جراحی بینی تاثیری در بروز آلرژی ندارد.

اما گاهی ممکن است به دلیل جراحی غیراصولی، فرد دچار رینیت غیرآلرژیک یا التهاب بینی شود. توجه داشته باشید که رینیت غیر آلرژیکی با آلرژی کاملا مجزا است اما علائمی مشابه آلرژی و حساسیت بینی دارد. این علائم عبارتند از آبریزش بینی، مشکلات تنفسی و گرفتگی بینی.

لازم به ذکر است که در عمل جراحی بینی، دستکاری در قسمت مخاط بینی که باعث آلرژی می شود، انجام نمی گیرد. اما در گذشته، برخی از اقداماتی که حین جراحی توسط جراح صورت می گرفت، باعث به وجود آمدن مشکلاتی در تنفس بیمار می شد.

برای جلوگیری از بروز اختلالات تنفسی، قبل و بعد از جراحی بینی باید چه کرد؟

باید قسمت تنگی ها و چسبندگی های بینی بررسی شود. اگر فرد به دلیل افزایش ضخامت مخاطی دچار این مشکلات شده باشد نیاز به درمان دارویی دارد و حتما باید تست شود تا مشخص گردد به چه موادی حساسیت دارد و آیا این عارضه پس از جراحی به وجود آمده است یا خیر؟ معمولا با درمان دارویی، این مشکل برطرف می شود و نگرانی خاصی وجود ندارد.

روند بهبود آلرژی بعد از عمل بینی

لازم است بدانید که آلرژی هیچگونه درمان کاملی ندارد اما می توان با روش های صحیح آن را کنترل کرد و از شدت آن کم کرد. برخی بر این باورند که جراحی بینی بر روی آلرژی تاثیر می گذارد اما باید گفت که جراحی بینی هیچ تاثیر مثبت یا منفی بر روی آلرژی نخواهد گذاشت. بهترین راه درمان آلرژی از بین بردن عوامل تشدید آن است.

لازم است بدانید در برخی مواقع که پزشک متخصص تجربه و مهارت کافی را ندارد، ممکن است در روند جراحی، بینی درگیر التهاباتی شود که علائم آلرژیکش را تشدید می کند. از این رو توصیه می شود در انتخاب جراح بینی خود حتما دقت نمایید تا بتوانید یک جراح بینی خوب را برای جراحی بینی خود برگزینید.

رابطه آلرژی با پولیپ بینی

واکنش های حساسیتی در داخل بینی سبب ایجاد التهاباتی در در داخل آن شده و موجب می شود سینوس ها و حساسیت مخاط بینی افزایش یابد که در صورت عدم کنترل آن، التهابات بیشتر شده و سینوس ها بیشتر رشد کنند. تا جایی که به بافت های کیسه مانندی تبدیل می شوند و در نهایت مسیر تنفس را مسدود می کنند. در نتیجه مشکلات تنفسی برای فرد به وجود می آید که به این عارضه اصطلاحا پولیپ بینی گفته می شود.

درمان پولیپ با جراحی بینی

پولیپ بینی از توده های غیر سرطانی است که به طور معمول با درد و خونریزی همراه نیست. مجاری تنفسی شما به دلیل وجود این بیماری دچار مشکل می شود و در صورتی که پولیپ ها اندازه بزرگی داشته باشند، می توانند تنفس را برای شما با مشکل همراه سازند.

یکی از ویژگی های مهمی که پولیپ بینی دارد، این است که شبیه به خوشه های انگور است و به همین دلیل در بسیاری از موارد هر دو حفره بینی را درگیر می کند.

اگر دچار پولیپ بینی هستید، باید بدانید که در بسیاری از موارد این بیماری ارثی است و یا به دلیل آسیب رسیدن به مخاط بینی به وجود می آید. بسیاری از افرادی که بینی های کوچک هم دارند شاید به پولیپ بینی دچار شده باشند اما عوارضی از آن دریافت نکنند. در هر صورت شما باید به خوبی بدانید که این بیماری می تواند مشکلات زیادی به همراه داشته باشد و باید راهی برای جلوگیری آن انتخاب کنید.

جراحی بینی یکی از بهترین روش های از بین بردن پولیپ بینی محسوب می شود که پزشک برای انجام دادن آن باید از تخصص و دقت در حد مطلوب برخوردار باشد.

درمان آلرژی

همانگونه که گفته شد، بروز آلرژی تحت تاثیر عوامل مختلفی است. لذا اولین اقدام برای تشخیص آلرژی و سپس درمان آن، انجام آزمایشات خاصی است که پزشک برای فرد تجویز می کند تا مواردی که فرد به آن آلرژی دارد، مشخص گردد. با این کار جراح می تواند بهترین روش درمان را انتخاب نماید.

مهم ترین موضوعی که در در درمان آلرژی می تواند اثر بخشی داشته باشد این است که فرد مبتلا به آلرژی، از قرار گرفتن در معرض مواد آلرژی زا و مواردی که با آن حساسیت و آلرژی نشان می دهد قرار نگیرد؛ مثلا در زمانی که فصل گرده افشانی گل ها است در مکان های مربوطه قرار نگیرد یا در مکان های آلوده حتما از ماسک استفاده نماید. در طول روز نیز بهتر است به طور مکرر از سرم مخصوص بینی برای شستشوی استفاده کند تا مواد آلرژیکی که در داخل بینی و مخاط آن وجود دارند، خارج شوند.

از جمله آزمایشاتی که لازم است برای تشخیص نوع آلرژی از فرد گرفته شود آزمایشات پوستی است. در این روش، پزشک متخصص با امتحان کردن چندین مواد مختلف بر روی پوست بیمار می تواند تشخیص دهد که او به چه موادی حساسیت دارد. از دیگر آزمایشات موثر در تشخیص این عارضه کلافه کننده، آزمایش خون است که بسیار هم رایج است.

درمان آلرژی با جراحی بینی

جراحی بینی یکی از بهترین اقداماتی است که شما می توانید برای بهبود و کنترل آلرژی خود از آن استفاده کنید و تاثیر زیادی هم برای درمان دارد. اما شما باید بدانید بسته به شدت علائم حساسیت بهتر است که پیش از عمل، با استفاده از داروهای ضد حساسیت، خود را برای جراحی آماده سازید. با استفاده از جراحی بینی می توان آلرژی را تا حدودی کنترل کرد ولی باید به مراقبت ها و داروهایی که پزشک توصیه می کند نیز نهایت دقت و توجه را داشته باشید تا بتوانید درمان را به خوبی انجام دهید. زیرا جراحی بینی روشی قطعی برای درمان آلرژی محسوب نمی شود و در خوش بینانه ترین حالت تنها می تواند علائم ناشی از آن را کاهش دهد.

فرد باید برای حل مشکلات تنفسی خود، اقدامات پیشگیرانه ای برای برطرف کردن آلرژی انجام دهد و از مواد آلرژی زا دوری کند. گاهی این مواد آلرژی زا در محیط کار وجود دارند که در صورت نیاز بهتر است فرد شغلش را عوض کند.

دکتر مسعود راستکاری

دکتر مسعود راستکاری

دکتر مسعود راستکاری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با سابقه درخشان جراحی سر و گردن، جراحی پلاستیک بینی و صورت و جراحی آندوسکوپی سینوس در منطقه پاسداران تهران، مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

1 دیدگاه
  1. من آلرژی شدید دادم بینیم خارش داره. میتونم با این وضعیت بینیمو عمل کنم؟

    پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *