English
عربی
العربية

به مشاوره نیاز دارید؟ با ما تماس بگیرید

(021) 22882609 – 10 / (0912) 7696940

شنبه تا چهارشنبه 18:00 – 20:00 | پنجشنبه ها 9:00 – 12:00

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

پولیپ بینی

بسیاری از افراد امکان دارد پولیپ بینی داشته باشند ولی متوجه آن نباشند و معمولا به هنگام حساسیت و یا آلرژی متوجه پولیپ می شوند. در صورتی که پولیپ بینی حاد نباشد معمولا پزشک برای بیمار دارو تجویز می کند اما در صورت حاد بودن و عدم پاسخگویی فرد به درمان دارویی، پزشک، جراحی پولیپ بینی را پیشنهاد می کند. زیرا در غیر این صورت، مشکلات بزرگی برای فرد ایجاد می شود؛ مانند مشکلات تنفسی، کاهش مزه و بو و … . بیمار می تواند برای کاهش این مشکلات به صورت موقتی از اسپری استفاده کنید اما برای درمان همیشگی نیاز به جراحی پولیپ دارد. در ادامه می خواهیم در مورد پولیپ بینی و راه های درمان قطعی آن صحبت کنیم.

بیشتر بخوانیم : جراحی بینی استخوانی

انواع پولیپ بینی

پولیپ بینی چیست؟

ممکن است به علل مختلفی مخاط بینی دچار تورم و یا آسیب شود.در مواردی آسیب و زخم پس از بهبود، برجستگی ایجاد می کند که موجب تشکیل گوشت اضافه می شود. پوشش داخلی سینوس ها نیز به دلایل مختلف ممکن است دچار تورم شود. طولانی شدن این تورم نیز موجب ایجاد گوشت اضافه در این بخش می شود. این گوشت های اضافه، پولیپ بینی و سینوس نامیده می شود.

علائم پولیپ بینی

امکان دارد فردی بدون هیچ علامتی به پولیپ مبتلا باشد و متوجه نشود. معمولا برای پولیپ های کوچک این اتفاق روی می دهد. به طور کلی نشانه هایی که برای پولیپ بینی می توان در نظر گرفت، به شرح زیر است:

 • آبریزش بینی زیاد در طول روز؛ در واقع اینکه شما در دوران سرماخوردگی، آبریزش بینی داشته باشید اهمیت زیادی ندارد، بلکه باید توجه کنید آیا هر روز آبریزش بینی دارید یا خیر.
 • در صورتی که به طور دائم از گرفتگی بینی رنج می برید، ممکن است دچار پولیپ شده باشید.
 • کاهش حس بویایی و چشایی
 • از دیگر نشانه های پولیپ بینی احساس درد زیاد در نواحی سر و صورت است. در این صورت امکان دارد پولیپ شما به نواحی سینوسی نیز آسیب جدی وارد کند.
 • دندان درد
 • احساس فشار و درد در پیشانی و صورت
 • خارش اطراف چشم
 • درد در ناحیه فک بالا
 • خر و پف کردن در زمان خواب

در صورتی که هر یک از علائم بالا را مشاهده کردید و پس از یک هفته هم درمان نشدید، لازم است نزد یک متخصص گوش، حلق و بینی خوب مراجعه کنید تا روند درمان را برای شما آغاز نماید.

پولیپ بینی چیست

علت پولیپ بینی

علت ایجاد شدن پولیپ می تواند متفاوت باشد اما عمده ترین آن ها عبارتست از:

 • وجود حیوان خانگی
 • گرد افشانی گل ها به ویژه در فصل بهار
 • گرد و خاک

هنگامی که افراد در معرض موارد مذکور قرار بگیرند، مسیر جریان هوای بینی مسدود می شود و در نتیجه بینی تورم می گردد. ممکن است تنگی نفس، عفونت و … در این شرایط مشاهده شود.

درمان پولیپ بینی

بیمار ابتدا توسط پزشک معاینه می شود. معمولا روش های مختلف عکسبرداری مانند سی تی اسکن تجویز می شود تا بتوان ساختمان بینی بیمار را بررسی نمود. سپس پزشک می تواند اندازه پولیپ و میزان رشد آن را تشخیص دهد. با توجه به این اطلاعات هم می تواند نسبت به شروع پروسه درمان پولیپ اقدام نماید.

بسیاری از بیماران هستند که با توجه به پولیپی که در بینی خود دارند پزشک برای آن ها از روش دارو درمانی استفاده می کند. در برخی از مواقع امکان دارد داروهایی که شما استفاده می کنید اندازه پولیپ را کاهش دهد نه اینکه آن را به طور کلی از بین ببرد.

البته درمان با دارو یکی از روش های اولیه و ساده است که آن را به عنوان روش درمان قطعی نمی توان به شمار آورد. زیرا نتیجه ای که شما با استفاده از درمان با دارو دریافت می کنید، دائمی نیست و پس از مدتی بدن نسبت به این داروها نیز خنثی می شود.

در صورتی که پولیپ بینی با درمان های دارویی بهبود یابد نیاز به جراحی نیست اما در صورتی که درمان دارویی کافی نباشد از روش های دیگر مانند آندوسکوپی بینی و سینوس و جراحی پولیپ بینی استفاده می شود.

عمل پولیپ بینی چگونه است؟

اساس جراحی پولیپ تراشیدن و از بین بردن آن است. به گونه ای که راه تنفس فرد باز شده و مشکلات متعدد وی رفع گردد. این تراشیدن به وسیله جراحی و یا آندوسکوپی سینوس انجام می گیرد. پولیپ در افراد دارای سینوزیت و یا آلرژی به دلیل ترشح زیاد، اختلالاتی ایجاد می نماید که لازمه اقدامات پیش از جراحی درمان و کنترل آلرژی و سینوزیت است.

جراحی پولیپ بینی یکی از قطعی ترین و بهترین روش های درمانی است که اگر در انتخاب پزشک متخصص برای آن دقت کنید، قطعا به نتیجه ای مطلوب خواهید رسید. یکی از مهم ترین نکاتی که در مورد جراحی پولیپ بینی وجود دارد این است که امکان دارد پس از مدتی این اختلال را مجدد تجربه کنید. اما چرا؟ ممکن است فکر کنید بستگی به میزان مهارت پزشک جراح دارد اما باید بگوییم که حتی اگر بهترین جراح بینی در تهران تخصص کافی را داشته باشد و بتواند به خوبی پولیپ شما را از بین ببرد، باز هم اگر به خوبی مراقبت های پس از عمل را انجام ندهید، امکان بازگشت پولیپ در بینی وجود دارد.

آیا امکان جراحی زیبایی با پولیپ بینی به صورت همزمان وجود دارد؟

بسیاری از افرادی که برای درمان پولیپ اقدام می کنند، به انجام عمل زیبایی بینی هم تمایل دارند. لازم به ذکر است که معمولا در صورت وجود پولیپ بینی، نمی توان عمل زیبایی بینی انجام داد اما باز هم برای اطمینان می توانید با پزشک معالج خود در این باره مشورت نمایید.

در صورتی که امکان جراحی زیبایی و پولیپ بینی به صورت همزمان فراهم باشد، پزشک در ابتدا پولیپی که در بینی شما به وجود آمده است را از بین می برد و سپس برای عمل زیبایی بینی اقدام می کند.

پولیپ، مخاط های بینی است که موجب گرفتگی بینی می شود و برای از بین بردن آن لازم است که حتما نزد متخصص گوش و حلق و بینی خوب مراجعه نمایید

کدام افراد بیشتر در معرض ابتلا به پولیپ بینی قرار دارند ؟

برخی از افراد بیشتر در معرض ابتلا به پلیپ بینی هستند . مثلا در حالت کلی زنان بیشتر از مردان به پلیپ بینی مبتلا می شوند.

در افرادی که سن بالای 40 سال دارند، احتمال ابتلا به پلیپ بینی بیشتر است.

برخی از بیماری ها در کودکان نیز موجب بروز این مشکل می شوند مانند : سینوزیت مزمن ، آسم ، اختلالات تنفسی و زکام

جلوگیری از پولیپ بینی

ممکن است برایتان سوال شود که آیا می توان از پولیپ بینی جلوگیری کرد یا خیر؟ روشی قطعی وجود ندارد که بتوان آن را به عنوان روش جلوگیری از پولیپ بینی معرفی کرد اما راهکارهایی هستند که توجه به آن ها می تواند احتمال ابتلا به پولیپ را کاهش دهد.

 • دوری کردن از شرایطی که محرک بینی را افزایش می دهد مانند گرد و غبار، دودهای شیمیایی، دود سیگار و … .
 • استفاده از دستگاه بخور به پیشگیری از پولیپ کمک می کند زیرا رطوبت از مسدود شدن و التهاب راه های تنفسی جلوگیری می کند.
 • پرهیز از مصرف برخی شوینده ها
 • استفاده از آب نمک یا اسپری سالین برای جلوگیری از پولیپ بسیار کمک کننده است.
عکس پولیپ بینی

هزینه عمل پولیپ بینی

 هزینه ای که شما برای عمل پولیپ بینی پرداخت می کنید به موارد بسیار زیادی بستگی دارد که در هر فرد، این موارد متغیر است. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد هزینه پرداختی برای جراحی پولیپ بینی، لازم است توسط پزشک مربوطه معاینه صورت گیرد. در طول معاینه مشخص می شود که اندازه پولیپ چقدر است، عملی که در پیش دارید چقدر می تواند پیچیده باشد، روش جراحی و ابزاری که برای آن به کار می رود، دستمزد پزشک و هزینه های بیمارستان و … همگی تعیین می شوند.

این مولفه ها می تواند برای افراد مختلف، متفاوت باشد بنابراین لازم است که حتما برای اطلاع از هزینه عمل پولیپ بینی نزد یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

همچنین افرادی که مایل هستند همراه با برداشتن پولیپ در بینی خود عمل زیبایی هم داشته باشند، در صورت انجام پذیری این دو عمل با هم، باید هزینه بیشتری را پرداخت کنند.

حتما نزد پزشک متخصص برای درمان پولیپ بینی مراجعه کنید

چنانچه اطمینان پیدا کردید که مبتلا به پولیپ بینی هستید و یا علائمی از آن را مشاهده نمودید، بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنید و تحت درمان قرار بگیرید. هرچه سریع تر پروسه درمان را آغاز کنید، احتمال موفقیت آمیز بودن آن نیز بیشتر است. همچنین ممکن است برای درمان نیازی به جراحی پیدا نکنید.

در این راستا توجه داشته باشید که میزان تجربه و تخصص پزشک بسیار اهمیت دارد. هر چه تجربه و مهارت او در این زمینه بیشتر باشد، تشخیص دقیق تری از بیماری و روند پیشرفت آن حاصل خواهد شد. در نتیجه روش درمانی موثرتری به کار گرفته می شود.

دکتر مسعود راستکاری

دکتر مسعود راستکاری

دکتر مسعود راستکاری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با سابقه درخشان جراحی سر و گردن، جراحی پلاستیک بینی و صورت و جراحی آندوسکوپی سینوس در منطقه پاسداران تهران، مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *