English
عربی
العربية

به مشاوره نیاز دارید؟ با ما تماس بگیرید

(021) 22882609 – 10 / (0912) 7696940

شنبه تا چهارشنبه 18:00 – 20:00 | پنجشنبه ها 9:00 – 12:00

دکتر مسعود راستکاری / جراحی بینی / نحوه “خوابیدن بعد از عمل بینی” چگونه است؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

نحوه “خوابیدن بعد از عمل بینی” چگونه است؟

خوابیدن بعد از عمل بینی به صورت طاق باز و صاف، می‌تواند شدت جراحات و آسیب‌های احتمالی وارد شونده به بینی را کمتر کند. در این حالت، باید سر بلندتر از بدن و با زاویه 45 درجه باشد. در این حالت فرد هم راحت‌تر نفس می‌کشد و هم بهتر می‌تواند استراحت کند. با داشتن خوابی آرام و اصولی، شدت درد و تورم در دوران نقاهت کاهش پیدا می‌کند. در این مطلب به بررسی طریقه خوابیدن بعد از جراحی بینی و اثرات آن صحبت می‌کنیم.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

خوابیدن بعد از عمل بینی باید چگونه باشد؟

طرز خوابیدن بعد از جراحی بینی بر روی کاهش دوران نقاهت، بسیار موثر است. اگر فرد بتواند اصول خوابیدن و استراحت را به درستی رعایت کند، روند بهبودی و ترمیم با کیفیت بالایی پیش می‌رود. ممکن است برخی از افراد بعد از جراحی زیبایی بینی، دچار بی خوابی شوند و مدام در خواب تکان بخورند.

تکان‌های بیش از حد یا با شدت زیاد، باعث می‌شود که بینی در معرض آسیب فیزیکی قرار بگیرد. شاید به دلیل پانسمان و آتل گچی بر روی بینی در ابتدای عمل، خوابیدن سخت و طاقت فرسا به نظر برسد. همچنین برای برخی از افراد مشکلات تنفسی را به وجود می‌آورد. با این حال یک خواب اصولی بعد از عمل زیبایی بینی، شامل مراحل زیر است:

1. خوابیدن به صورت طاق باز

بهترین روش خوابیدن بعد از عمل بینی به صورت طاق باز یا بر روی کمر است. در این حالت فرد باید چند بالش زیر سر خود قرار دهد تا زاویه سر با بدن بین 35 الی 45 درجه باشد. هر چه در هنگام خوابیدن سر رو به بالا باشد، تورم و التهاب بینی زودتر کاهش پیدا می‌کند. در این حالت بهتر است فرد میزان ارتفاع تخت خود را تنظیم کند تا در هنگام خوابیدن و بلند شدن با مشکل مواجه نشود.

2. استفاده از کمپرس یخ قبل از خواب

استفاده از کمپرس یخ یا کمپرس سرد در روزهای اولیه بعد از جراحی، باعث تسریع در روند بهبودی و ترمیم غضروف بینی می‌شود. بهتر است در دو هفته اول بعد از عمل بینی، بعد از درازکش شدن از کمپرس یخ استفاده شود.

می‌توان سر را با زاویه 45 درجه بر روی بالش گذاشت و هر ده دقیقه از کمپرس یخ بر روی بینی و اطراف آن استفاده کرد. افرادی که با درد و ناراحتی در هنگام خوابیدن بعد از عمل بینی مواجه هستند، می‌توانند از کمپرس سرد برای کاهش درد و التهاب، قبل از خواب استفاده کنند.

3. تنها خوابیدن و فاصله از دیگران

به زیباجویانی که عمل را انجام داده‌اند، توصیه می‌شود بعد از عمل تنها و به دور از افراد و سایر وسایل خطرناک بخوابند. بهتر است هنگام استراحت و خوابیدن، اطراف فرد از هر گونه وسیله خطرناک و اضافی پاکسازی شود. جهت جلوگیری از احتمال آسیب فیزیکی و ضربه به بینی بعد از عمل، توصیه می‌شود فرد به مدت حداقل 6 هفته تنها بخوابد.

4. چیدن بالش در اطراف

یکی دیگر از روش‌های مراقبتی حین خوابیدن بعد از عمل بینی، چیدن بالش در اطراف خود است. با این روش، احتمال غلت زدن و چرخیدن به حداقل می‌رسد. هر چه کمتر سر به اطراف بچرخد یا فرد تکان نخورد، بروز عارضه‌های خطرناک کمتر شده و روند درمان و بهبودی بهتر پیش می‌رود.

5. به پهلو خوابیدن ممنوع

معمولا پزشکان متخصص زیبایی توصیه می‌کنند که تا دو ماه بعد از عمل، بهتر است به پهلو نخوابید. وقتی که سر به اطراف بر می‌گردد، ممکن است باعث تخریب غضروف‌های ترمیم شده بینی شود. در این حالت احتمال آسیب رسیدن به ساختار بینی افزایش پیدا می‌کند. توصیه می‌شود تا پایان دوران نقاهت یا دستیابی به بهبودی نسبی از به پهلو خوابیدن، جدا خودداری شود.

اثر نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی بر نتایج جراحی چیست؟

حالت خوابیدن بعد از عمل بینی و مدل آن بر روی کاهش احتمال عوارض جراحی موثر است. در زمان استراحت و خوابیدن، خون با کیفیت بهتر به عضلات و بافت‌های بدن از جمله بینی می‌رسد. با افزایش خونرسانی، اکسیژن بیشتری به محل جراحات می‌رسد.

در نهایت دوران نقاهت به مرور زمان کمتر می‌شود. نحوه خوابیدن پس از جراحی زیبایی بینی، تاثیر به سزایی در کاهش ورم و کبودی و حتی بروز عفونت در زخم دارد. التهاب، تورم، کبودی حاصل از گچ و آتل گرفتن، آسیب احتمالی فیزیکی، کش آمدن غضروف و… با اصولی خوابیدن بعد از جراحی زیبایی بینی، برطرف می‌شود.

اثر نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

توجه نکردن به طرز خوابیدن بعد از عمل بینی چه عواقبی دارد؟

طریقه خوابیدن بعد از عمل بینی بسیار مهم است. تا دو ماه بعد از عمل زیبایی بینی، بافت و غضروف بینی بسیار حساس است و نیاز به مراقبت های بعد از عمل بینی دارد. اگر کمی پوست بینی کشیده شود یا جراحی بینی از نوع گوشتی باشد، ممکن است جای بخیه‌ها باز شود. در این حالت ممکن است ظاهر بینی تحت تاثیر و دستخوش تغییرات محیطی قرار بگیرد. برخی از مواردی که با بد خوابیدن پس از جراحی زیبایی بینی، برای زیباجویان اتفاق می‌افتد عبارت هستند از:

  • عفونت در محل زخم
  • بروز اسکار در زخم
  • کبودی زیر چشم
  • التهاب و تورم در ناحیه بینی
  • افزایش دوران نقاهت
  • درد و خونریزی در ناحیه عمل
  • احساس کشیدگی در ناحیه پوست بینی
  • عدم نتیجه گیری مطلوب از درس
  • کاهش اعتماد به نفس

بهترین نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی چیست؟

بهترین مدل خوابیدن بعد از عمل بینی در روزهای اولیه به صورت طاق باز است. توصیه می‌شود افراد حتما به صورت درازکش و بر روی کمر بخوابند. در هنگام خوابیدن، غلت زدن یا خوابیدن به شکم و پهلو تا حدود حداقل دو ماه بعد از عمل زیبایی بینی ممنوع است.

وقتی فرد به صورت درازکش و صاف بر روی تخت می‌خوابد، می‌تواند میزان درد و آسیب‌های احتمالی بر روی بینی را کاهش دهد. در این حالت میزان درد و ناراحتی کمتر شده و فرد بهتر به خواب فرو می‌رود. از طرفی هم نحوه خوابیدن پس از عمل زیبایی بینی، می‌تواند بر روی کاهش طول مدت دوران نقاهت تاثیر به سزایی بگذارد.  

نتیجه‌گیری

مدل خوابیدن بعد از عمل بینی و استراحت کردن تاثیر به سزایی در کاهش درد و التهاب‌های ناشی از جراحی دارد. خوابیدن به صورت اصولی و مناسب کمک می‌کند تا مواد مغذی به سمت بافت جراحی شده حرکت کرده و روند درمان و بهبودی را تسریع می‌بخشد. استفاده از کمپرس سرد در روزهای اولیه بعد از عمل، هنگام خوابیدن توصیه می‌شود.

سوالات متداول خوابیدن بعد از عمل بینی

1. آیا برای بهبود کیفیت خوابیدن بعد از عمل بینی، می‌توان از قرص خواب استفاده کرد؟

سخت خوابیدن بعد از جراحی زیبایی بینی، طبیعی است. در این حالت فقط برخی از زیباجویان که پزشک متخصص برای آن‌ها قرص خواب تجویز کرده باشد، می‌توانند از آن استفاده کنند.

2. اگر در هنگام خوابیدن به بینی ضربه وارد شد، چکار کنیم؟

در این حالت توصیه می‌شود که از دستکاری بیش از حد بینی خودداری کرده و در قدم اول به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.

3. آیا بعد از دو ماه از عمل، می‌توانیم به پهلو یا به شکم بخوابیم؟

بله. البته این برای افرادی قابل اجرا است که پزشک متخصص صلاح دیده باشد که بینی فرم گرفته و دچار تغییرات ظاهری و آسیب نمی‌شود.

دکتر مسعود راستکاری

دکتر مسعود راستکاری

دکتر مسعود راستکاری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با سابقه درخشان جراحی سر و گردن، جراحی پلاستیک بینی و صورت و جراحی آندوسکوپی سینوس در منطقه پاسداران تهران، مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *