دکتر مسعود راستکاری 4 جراحی بینی 4 جراحی انحراف بینی
مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

جراحی انحراف بینی

مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

انحراف تیغه بینی به جهت ایجاد اختلال در تنفس و سلامتی فرد وی را دچار مشکلات متعدد می کند که در صورت شدید بودن آن فرد برای درمان لازم است جراحی بینی با هدف رفع انحراف آن انجام دهد. انحراف تیغه بینی زمینه ساز مشکلات دیگر همچون عفونت سینوس ها ، درد ناحیه صورت و انتشار آن در ناحیه سر و در برخی مواقع ایجاد ظاهری نا خوش آیند. انحراف بینی را در بسیاری مواقع نمی توان با چشم تشخیص داد. تعداد بسیار زیادی از افراد درگیر انحراف تیغه بینی هستند که پس از مراجعه به پزشک متوجه می شوند.

 

تیغه بینی چیست؟

تیغه بینی به قسمت استخوانی و غضروفی گفته می شود که دقیقاً در خطر قرینه صورت قرار گرفته است. تیغه بینی دارای ساختاری استخوانی و غضروفی است که بخش استخوانی ساختاری ثابت و بخش غضروفی امکان کمی حرکت را برای بینی فراهم می کند.تیغه بینی در بین حفره های بینی قرار گرفته و بر همین اساس هر گونه انحرافی در آن موجب اختلال در تنفس و … می شود. تعداد کمی از  افرادی که تمایل دارند عمل بینی استخوانی انجام دهد دچار این مشکل هستند.

 

وظیفه و کارایی تیغه بینی چیست؟

تیغه بینی در خط تقارن صورت واقع شده و موجب جدا سازی دو حفره بینی از یکدیگر است. بدیهی است که در صورت عدم وجود تیغه بینی میزان هواری ورودی به داخل بینی و دستگاه تنفسی قابل کنترل و تنظیم نبود.همچنین با افزایش احتمال آلودگی هایی که در هر بینی وارد می شوند می توان کارایی دیگر تیغه بینی را این طور عنوان کرد که با جدا سازی حفره ها و کانال بینی از یک دیگر احتمال انتقال بیماری از یک حفره به حفره دیگر را کاهش می دهد.

جراحی زیبایی بینی

 

علائم انحراف تیغه بینی

• سینوزیت
• سردرد
• خونریزی بینی
• خشک شدن گلو
• اختلال تنفسی
• خروپف هنگام خواب
• کاهش حس بویایی و اختلال در آن

 

علل انحراف بینی

علل انحراف تیغه بینی در در موارد بسیاری ارثی می باشد و فرد از بدو تولد دارای این اختلال است در برخی از موارد انحراف تیغه بینی خفیف قابل مشاهده نیست و صرفاً در تنفس فرد مشکل ایجاد می نماید. در بسیاری نیز پس تصادف، ورزش و ضربات محکم به تیغه بینی این انحراف ایجاد می شود.

 

آیا انحراف بینی در عملکرد سینوس ها تاثیر منفی می گذارد؟

بله اگر انحراف تیغه وسط دهانه سینوس را ببندد که در بعضی مواقع امکان دارد این اتفاق بیفتد و این بسته شدن دهانه سینوس منجر می شود که ترشحات طبیعی خارج نشود و در صورتی که ترشحات خارج نشود سینوزیت ایجاد می شود و سینوزیت ایجاد شده در دراز مدت منجر به پولیپوز می شود بنابریان در خیلی از مواقع جراح به بیمار توصیه می کند که به جای اینکه پولیپوزش را عمل کند انحراف تیغه وسطش را عمل کند تا هواگیری سینوس بهتر شود.

 

مشکلات انحراف تیغه بینی

انحراف تیغه بینی پدیده ایست که شاید خیلی از افراد درگیر آن باشند اما شدت این اختلال در برخی به حدی است که در تنفس با مشکل مواجه می گردند  و زندگی فرد دچار مشکل می سازد. انحراف تیغه بینی شرایطی است که تیغه جدا کننده ی بینی فرد دچار خمیدگی یا شکستگی شده است.
در نوع خفیف این اختلال مشکل بزرگی ایجاد نمی کند اما در نوع شدید تر این انحراف موجب گرفتگی سوراخ بینی می شود و بیمار در تنفس طبیعی دچار مشکل خواهد شد.

 

انحراف بینی چگونه تشخیص داه می شود؟

با معاینه ی به پزشک قابل تشخیص می باشد در برخی موارد برای تشخیص کامل نیاز به آندوسکوپی سینوس یا سی تی اسکن می باشد.

 

روش های درمان انحراف بینی

درمان انحراف تیغه بینی در موارد خفیف از داروهایی مثل اسپری های مرطوب کننده استفاده میشود اما این درمان جهت تسهیل تنفس است و انحراف را برطرف نیم نماید تنها راه جهت برطرف نمودن انحراف تیغه بینی جراحی می باشد شما عزیزان می توانید در حین جراحی انحراف بینی جراحی زیبایی بینی انجام دهید.

جراحی انحراف بینی

در این جراحی با استفاده از برش های کوچک در قسمت های انحراف داده شده غضروف یا استخوان بینی را اصلاح می نمایند و به صورت همزمان جراحی بر روی سینوس ها نیز انجام می گیرد.باید بدانید در جراحی انحراف تیغه بینی کجی یا انحراف ظاهری بینی شما برطرف نمی گردد بلکه تنها راه تنفس باز خواهد شد. در بیمارانی که تمایل دارند همزمان انحراف ظاهری بینی نیز از بین برود باید تحت عمل جراحی زیبایی به جز جراحی ترمیمی بینی قرار گیرند.

 

برخی از نمونه کارهای دکتر راستکاری

دکتر مسعود راستکاری متخصص گوش، حلق و بینی

دکتر مسعود راستکاری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با سابقه درخشان جراحی سر و گردن، جراحی پلاستیک بینی و صورت و جراحی آندوسکوپی سینوس در منطقه پاسداران تهران، مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

Call Now Buttonتماس با پزشک