دکتر مسعود راستکاری / جراحی بینی / تغذیه مناسب بعد از جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تغذیه مناسب بعد از جراحی بینی

جراحی بینی از جمله عمل های بسیار سنگین است و تغییرات فیزیکی زیادی را در بخش صورات اعمال می کند. حجم بالای تغییراتی که طی این عمل جراحی اجرا می شود، موجب می شود دوره نقاهت نسبتا طولانی برای افراد روی دهد. از این رو یکی از مهم ترین نکاتی که برای تسریع روند بهبودی باید به آن توجه کرد، برنامه غذایی است که فرد پس از عمل بینی برای خود در نظر می گیرد. برنامه تغذیه بعد از عمل بینی بسیار حائز اهمیت است. زیرا این برنامه غذایی در روند بهبود بینی بعد از جراحی تاثیر داشته و بیمارانی که رژیم غذایی مناسبی را برای بعد از عمل بینی رعایت می کنند، معمولا از نتیجه بهتری نیز بهره مند می شوند. پس بهتر است به رژیم غذایی بعد از عمل رینوپلاستی توجه زیادی داشته باشید.

برنامه غذایی پس از جراحی بینی

چه نوع برنامه غذایی بعد از عمل بینی مناسب است؟

یکی از مسائل مهمی که لازم است بعد از انجام جراحی بینی به آن توجه کنیم نوع تغذیه ای است که باید  مصرف شود.  بسیاری از بیمارانی که در جلسه اول به پزشک خود مراجعه می کنند از ایشان برنامه تغذیه بعد از عمل بینی دریافت می کنند. باید بگوییم برنامه تغذیه در روز اول بعد از عمل بینی بسیار مهم است. زیرا می تواند بر روی نتیجه جراحی تاثیرگذار باشد.

معمولا بیمارانی که اقدام به جراحی رینوپلاستی می نمایند، باید از تغذیه مناسبی بعد از عمل استفاده کنند. این که چه غذایی را باید بخورند و چه غذایی را نباید بخورند، مسئله مهمی اس. اگر در دوران نقاهت، فرد اقدام به خوردن غذاهای نامناسب نماید، ممکن است علاوه بر طولانی شدن دوران نقاهت، به نتیجه دلخواه خود از جراحی بینی دست نیابد.

پس اگر قصد دارید از جراحی بینی خود بهترین نتیجه را ببینید، بهتر است برنامه تغذیه مناسبی را پس از عمل بینی در پیش بگیرید. از سوی دیگر مراقبت های قبل و بعد از جراحی را نیز به خوبی رعایت نموده و تنها به فکر نتیجه مطلوب و مورد رضایت از جراحی بینی خود باشید.

بسیاری از بیماران پس از آن که نزد جراح بینی خود مراجعه می کنند، از ایشان یک رژیم غذایی مناسب دریافت می نمایند. تا بعد از عمل از آن استفاده کنند. این دسته از افراد، اگر رژیم غذایی دریافت شده را به درستی رعایت کنند، به نتیجه مناسب بعد از عمل دست خواهند یافت.

اهمیت تغذیه در هفته اول پس از جراحی بینی

همانطور که اشاره کردیم، توجه به رژیم غذایی بعد از جراحی بینی از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است. زیرا این برنامه می تواند روند بهبود بیمار را تسریع کرده و مانع بروز بسیاری از مشکلات و عوارض پس از جراحی باشد. از آن جایی که تا مدت زمان خاصی اثرات ماده بیهوشی پس از عمل بینی در بدن باقی است، هضم کردن یک سری از غذاها برای بیمار دشوار خواهد بود.

به همین دلیل، مشکلات رایجی همچون یبوست، بعد از عمل بینی در بیشتر بیماران دیده می شود. برای آن که از بروز این دسته از مشکلات بعد از جراحی جلوگیری نمایید، بهتر است از رژیم غذایی مناسب برخوردار شوید.

مثلا می توانید در هفته اول بعد از جراحی، از میوه های مفید بسیاری استفاده کنید. از طرف دیگر ممکن است لازم باشد از خوردن برخی مواد غذایی دوری نمایید تا به نتیجه مطلوب بعد از جراحی دست یابید. بیمارانی که به نحوه جویدن و خوردن مواد غذایی پس از عمل توجه می کنند، همیشه از نتیجه بهتری بعد از عمل برخوردار می شوند.

 خوراکی های ممنوعه پس از عمل بینی

بهتر است پس از عمل بینی به هیچ عنوان از غذاهای سخت و جویدنی استفاده نکنید. زیرا این دسته از غذاها، می توانند عاملی برای تحت فشار قرار دادن بینی و نواحی جراحی شده، باشند. از طرف دیگر خوردن غذاهای اسیدی و تند نیز برای بیمار مضر بوده و می تواند عوارض جبران ناپذیری را برای او در پی داشته باشد. غذاهایی که خیلی گرم یا سرد هستند نیز منع مصرفی دارند.

این دسته از غذاهای ممنوعه که خوردن آن ها بعد از عمل بینی توصیه نمی شود، از خواص بالایی برخوردار هستند. اما از آن جایی که بینی بعد از جراحی حساس می شود، بهتر است برای یک مدت مشخص که پزشک تعیین می کند، از خوردن این نوع مواد غذایی دوری نمایید. مثل غذاهای فرآوری شده یا غذاهای شور که از جمله غذاهایی هستند که به هیچ عنوان نباید آن ها را در مدت زمان مشخصی بعد از جراحی بینی مورد استفاده قرار دهید.

باید به این نکته نیز اشاره کنیم، که به همان میزان که برخی از مواد غذایی بعد از عمل بینی ممنوع هستند، نوشیدن برخی از نوشیدنی های خاص نیز پس از جراحی بینی توصیه نمی شود. از جمله این نوشیدنی ها می توان به الکل و نوشیدنی های کافئین دار اشاره کرد. مصرف الکل پس از جراحی بینی می تواند احتمال بروز خونریزی را افزایش دهد.

آیا میوه ای وجود دارد که نباید پس از عمل بینی آن را مصرف کرد؟

میوه های مفید بعد از عمل بینی بسیار زیاد هستند. اما در کنار این میوه ها، میوه هایی نیز وجود دارند که نباید در دوران نقاهت بعد از جراحی بینی مورد استفاده قرار گیرند.

مثلا آناناس که به شکل فوق العاده ای برای تسریع روند بهبود جراحی بینی مفید است. اما در صورتی که بخواهید آن را به صورت جویدنی مورد استفاده قرار دهید، باید بگوییم در لیست میوه های ممنوعه قرار می گیرد. اما اگر آب آناناس را تهیه کرده و آن را مورد استفاده قرار دهید، می توانید به بهبود سریع تر بینی خود بعد از جراحی رینوپلاستی کمک کنید.

در کنار این میوه پرخاصیت، بهتر است از سبزیجات تازه که دارای ویتامین ها و مواد معدنی مختلفی هستند نیز، استفاده کنید. پس به طور کلی میوه هایی که سخت هستند و نیاز به جویدن دارند، نباید تا مدت مشخصی پس از جراحی بینی مورد استفاده قرار گیرند.

نوشیدنی های مجاز پس از جراحی بینی

نوشیدنی های مجاز و ممنوع پس از عمل بینینوشیدنی های مجاز و ممنوع پس از عمل بینی

در کنار میوه ها و سبزیجات که از ویتامین های مختلفی برخوردار هستند، لازم است از نوشیدنی های ویژه ای نیز در دوران نقاهت بعد از عمل بینی استفاده کرد. از جمله این نوشیدنی ها می توان به آب و نوشیدنی های مغذی اشاره نمود. بیماران معمولا بعد از جراحی بینی به میزان قابل توجهی آب نیاز خواهند داشت.

از این رو بهتر است حتما آب زیادی در این دوران استفاده کنید. در کنار آن نیز بهتر است از آب کرفس، آب آناناس، آب هلو و دیگر میوه هایی که دارای خواص فوق العاده ای هستند، استفاده کنید. دقت کنید که آب میوه ها باید به صورت طبیعی مصرف شود.

کلام پایانی

به طور کلی داشتن یک رژیم غذایی مناسب برای بعد از جراحی بینی، در نتیجه نهایی عمل تاثیر گذار خواهد بود. پس باید به این مسئله توجه داشته باشید که اگر قصد دارید دوره نقاهت پس از جراحی را کوتاه کنید، بهتر است از مواد غذایی استفاده کنید که به راحتی جویده شوند و سرشار از مواد مغذی باشند. در غیر این صورت نمی توانند به بهبود بیمار بعد از جراحی کمک شایانی نمایند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر مسعود راستکاری متخصص گوش، حلق و بینی

دکتر مسعود راستکاری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با سابقه درخشان جراحی سر و گردن، جراحی پلاستیک بینی و صورت و جراحی آندوسکوپی سینوس در منطقه پاسداران تهران، مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + یک =

Call Now Buttonتماس با پزشک