English
عربی
العربية

به مشاوره نیاز دارید؟ با ما تماس بگیرید

(021) 22882609 – 10 / (0912) 7696940

شنبه تا چهارشنبه 18:00 – 20:00 | پنجشنبه ها 9:00 – 12:00

دکتر مسعود راستکاری / جراحی بینی / اهمیت پوست در جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

اهمیت پوست در جراحی بینی

پوست همه انسان ها با هم متفاوت است و ضخامت و نازک بودن آن مهم ترین مشخصه در جراحی بینی است. پوست ها با ضخامت  کم تا زیاد هستند که بهترین حالت برای عمل جراحی پوست هایی با ضخامت متوسط و بدترین شرایط برای افراد با پوست های نازک یا خیلی ضخیم است. البته بد زخم بودن و حالت ارتجاعی پوست نیز از دیگر مواردی است که بر روی نتیجه جراحی تاثیر گذار است. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد نقش پوست در عمل بینی تا انتهای این نوشتار ما را همراهی کنید.
اهمیت پوست بینی در جراحی زیبایی

انواع پوست بینی

یکی از فاکتورهای اصلی که برای جراحی بینی اهمیت بسیار زیادی دارد نوع پوست بینی است. زمانی که در نوع پوست شما مشخص باشد، از سوی جراح نیز بهترین روش درمان و جراحی بینی انتخاب می گردد. از جمله مهم ترین پرسش هایی که بسیاری از افراد در زمان عمل بینی از پزشک خود دارند، این است که آیا جراحی بینی برای آن ها با توجه به جنس و ضخامت پوست بینی شان امکان پذیر است یا خیر؟ پوست بینی هر فرد از لحاظ ضخامت و جنس، متفاوت است که به طور کلی می توان آن را به سه دسته پوست نازک، ضخیم و معمولی تقسیم نمود.

پوست نازک

آن دسته از افرادی که پوست بینی نازکی دارند به طور معمول از جراحی بینی خود رضایت بیشتری دارند. بافت استخوانی و غضروفی که در بینی این دسته از افراد وجود دارد بیشتر است و بر همین اساس بافت پوست آن ها نیز نازک تر است. در واقع کوچک کردن بینی و فرم دهی آن با اعمال تغییرات بر روی غضروف انجام می شود و نتیجه رضایت بخشی را به بیمار ارائه می دهد. در برخی از مواقع پوستی که روی بینی وجود دارد به قدری نازک است که که جراح شاید نتواند شکل مناسبی از غضروف را روی بینی ایجاد کند.
از همین رو جراح سعی می کند که ضخامت پوست را تا حدی تغییر دهد. تورم و بهبودی زخم ها در این نوع از پوست های بینی بسیار سریع بهبود بخشیده می شود. تنها نکته ای که در مورد جراحی بینی با پوست نازک وجود دارد این است که پزشک باید تخصص لازم را داشته باشد تا با دقت و مهارت، از پوست لایه برداری کند و غضروف را شکل دهد.

پوست ضخیم

اغلب بینی هایی که دارای پوست ضخیم هستند، بینی های گوشتی هستند. ساختار اسکلتی این نوع از بینی ها بسیار ضعیف است و پوست بسیار ضخیمی دارند. رضایتمندی از نتیجه جراحی بینی های دارای پوست ضخیم، در گرو مهارت و تجربه کافی پزشک است که بتواند با انتخاب بهترین روش عمل بینی، نتیه ای به مراتب مطلوب تر را به ارمغان آورد.

پوست معمولی

یکی از بهترین نمونه پوست بینی، پوست معمولی است. افرادی که پوست بینی معمولی دارند بهترین کاندید  برای جراحی بینی به شمار می روند. میزان رضایتمندی از نتیجه جراحی بینی در این گروه، نسبت به دیگر سایرین بیشتر است. در واقع باید بدانید که جراحی این بینی ها بسیار آسان تر نیز است.
هرچه غضروف ها محکم تر و پوست صاف تر باشد، نتیجه حاصل از آن نیز رضایت بخش تر خواهد بود. پزشک به خوبی می تواند نوع بینی و پوست آن را تعیین کند و متناسب با آن بهترین روش جراحی بینی را انتخاب نماید.

پیامد های ناشی از پوست نازک درجراحی بینی

در عمل بینی زخم هایی که در اثر ایجاد برش پوست ایجاد می شود متفاوت است و در افرادی که نوع پوست بینی آن ها نازک است کمی جای زخم بر جای خواهد ماند. مهم ترین هدف در جراحی بینی با پوست نازک این است که بتوان مشکلات و عیوب استخوان ها را پنهان نمود. زیرا نازک بودن پوست بینی باعث می شود کوچک ترین عیوب اسکلت آن به راحتی قابل مشاهده باشد.

از دیگر پیامدهای پوست های نازک تمایل به منقبض شدن است که بعد از جراحی به ناهنجاری های ناخوشایندی (چارچوب بینی از حالت طبیعی خارج شده) تبدیل می شود. در نتیجه رسیدن به یک اسکلت صاف و هموار و محکم  از بزرگ ترین چالش جراحی بینی با پوست نازک به شمار می آید که بهتر است بدانید پوست های نازک بیشتر در معرض کبودی، قرمز شدن و مواردی از این قبیل قرار می گیرند.

 عمل زیبایی بینی با پوست ضخیم

با اینکه پوست بینی ضخیم تمامی عیب های اسکلت بینی را به خوبی می پوشاند. اما باید بدانید که این پوست ها مشکلات زیادی دارند و به همین دلیل یکی از دغدغه های بسیاری از جراحان ضخامت پوست است. حتی گاهی این مورد به عنوان یک مانع برای عمل جراحی بینی محسوب می شود و تنها پزشکانی که تخصص و تجربه بیشتری دارند، از عهده جراحی بر می آیند.

گفتیم که پوست ضخیم بینی اغلب ایرادات را می پوشاند اما باید بدانید که ویژگی های مطلوب آن را نیز از میدان دید خارج می کند. ظرافتی که در اسکلت بینی وجود دارد به وسیله این پوست پوشانده می شود. آن دسته از افرادی که پوست ضخیمی روی بینی شان دارند باید بدانند که بدون داشتن غضروف محکم نمی توانند انتظار یک بینی با ثبات را داشته باشند.

پشتیبانی ساختاری قوی در بینی هایی که پوست ضخیمی دارند بسیار اهمیت دارد. زیبایی بینی های گوشتی و دارای پوست ضخیم امر بعیدی نیست اما باید پزشکی که در این زمینه تخصص بیشتری دارد را برای عمل انتخاب نمایید.

اهمیت پشتیبانی ساختاری در پوست های ضخیم

در بینی با پوست های نازک به دلیل نازک بودن پوست فشاری بر روی غضروف وارد نمی شود ولی در پوست های ضخیم، فشار بر روی غضروف وارد می شود. در واقع تغییراتی که در جراحی بینی باعث ضعیف شدن پشتیبان ساختاری می شود بسیار خطرناک است. زیرا باعث فروپاشی پیشرونده اسکلت بینی و بد شکلی آن می گردد. اگر پشتیبان ساختاری تقویت شود، می توانیم انتظار بهترین نتیجه را داشته باشیم. این چارچوب باعث می شود که بینی وزن اضافی ناشی از پوست های ضخیم را متحمل شود. در واقع پشتیبانی ساختاری قوی برای یک بینی اولین شرط لازم برای جراح بینی است.

کشیدن پوست نوک بینی برای اصلاح برجستگی ها

اسکلت بندی خوب به اسکلت بندی گفته می شود که علاوه بر محافظت در مقابل فروپاشی ساختاری بینی، عملکرد مناسبی در پوست های ضخیم داشته باشد و آن هم کشیدگی راحت تر پوست در نوک بینی برای اصلاح برجستگی ها است.

کشیدگی راحت پوست بر روی اسکلت خوب و مناسب و در سطح بینی به وسیله نازک کردن پوست های ضخیم بهبود می یابد .البته لازم به ذکر است که پوست های ضخیم بر روی غضروف های تقویت شده می تواند به صورت بالقوه برجستگی های سطحی را بهبود دهد. در واقع پوست باید قابلیت ارتجاعی کافی را داشته باشد در غیر این صورت باعث ایجاد اختلال در جریان خون و عوارض نامطلوب پوستی می شود.

از طرف دیگر قابلیت ارتجاعی بالا در پوست های ضخیم، کشش زیاد پوست باعث بهبودی چشمگیر در ظاهر پوست می شود. بهتر است قبل از جراحی، بینی های با پوست ضخیم زیر نظر بهترین جراح بینی زیبایی ارزیابی شود.

کشیدگی بیش از حد پوست باعث عملکرد نامناسب گردش خون و یا مردگی قسمتی از بافت ها در اثر فشار بیش از حد می شود. ریسک های کشش بیش از حد پوست از جمله مردگی بافت ها بیشتر توسط عوامل پیش زمینه ای افزایش می یابد که جریان مواد مغذی را در خون مختل می کند مانند بیماری دیابت.

برای بیمارانی که بینی بسیار کوچکی دارند اگر چه بزرگ کردن بینی می تواند بسیار مطلوب باشد اما به دلیل فشاری که بر پوست آن ها وارد می شود، از نظر پزشک منع می شوند. به همین دلیل بیمارانی که با این مشکل مواجه هستند جراحی بینی را به صورت مرحله ای انجام می دهند. در این نوع جراحی، بینی به صورت تدریجی، تقویت می شود.

برای کشیدن پوست بینی به بزرگ شدن اسکلت بینی نیاز است. افرادی که دارای پوست های ضخیم هستند، می توانند از یک بینی کشیده تر و خوش طرح، بهره مند شوند. بهتر است بگوییم که برای  بهبود شکل بینی می توانیم یک بینی کشیده و خوش فرم تر داشته باشیم تا اینکه بینی کوچک و بد فرم داشته باشیم. شکل بینی اهمیت بیشتری نسبت به سایز بینی خواهد داشت. بنابراین بهتر است با توجه به نوع پوستی که دارید انتظارات معقولانه ای از جراح خود داشته باشید.

آیا می توان در عمل بینی پوست بینی را نازک کرد؟

به طور کلی تغییراتی که طی جراحی بینی انجام می گیرد در زیر پوست است. در صورتی که پوست بینی ضخیم باشد، امکان دارد که نتیجه زحمات پزشک به خوبی قابل مشاهده نباشد. فرم نهایی بینی با استفاده از روش هایی که پزشک به کار می برد زیباتر می شود و پوست آن هم معمولا نازک تر می گردد.

روش هایی وجود دارد که ضخامت پوست روی بینی را کاهش می دهد. پزشک از این روش ها برای لایه برداری روی بینی استفاده می کند که چربی های روی بینی را به طور کلی از بین ببرد. البته این لایه برداری و نازک سازی پوست باید با احتیاط بسیار زیادی انجام پذیرد.

زمانی که برای برداشتن پوست روی بینی پزشک بخواهد بیش از اندازه پوست را بردارد امکان دارد که خون رسانی به بینی را قطع کند. زیاده روی در برداشتن پوست روی بینی اصلا کار درستی نیست. در حقیقت لایه چربی تنها لایه ای است که می توان آن را برداشت ولی باز هم میزان آن باید بر اساس استانداردهای مشخص شده ای باشد. نتیجه جراحی بینی با استفاده از برداشتن لایه چربی اضافه و نازک کردن پوست روی آن اغلب رضایت بیشتری را به همراه دارد. بنابراین پزشک با استفاده از روش های اصولی می تواند پوست روی بینی را نازک تر کند.

دکتر مسعود راستکاری

دکتر مسعود راستکاری

دکتر مسعود راستکاری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با سابقه درخشان جراحی سر و گردن، جراحی پلاستیک بینی و صورت و جراحی آندوسکوپی سینوس در منطقه پاسداران تهران، مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی ترکیبی از دو نوع عمل فانتزی و طبیعی برای بینی از نظر ظاهری است. در عمل بینی نیمه...

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *