دکتر مسعود راستکاری / جراحی بینی / مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

موفقیت آمیز بودن نتیجه عمل بینی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین باید هرکاری از دستتان بر می آید انجام دهید اما به صورت اصولی و تحت نظر پزشک متخصص. منظور از کارهایی که از شما بر می آید، در حقیقت نکات مراقبتی است که پس از عمل بینی توصیه می شود، زیرا بخش عمده آن به پروسه عمل بینی مربوط است که به پزشک بستگی دارد. اغلب این نکات از سوی اشخاص نادیده و کم اهمیت انگاشته می شوند، درحالی که می توانند حکم معجزه را برای عمل بینی داشته باشند. در این نوشتار می خواهیم در مورد مراقبت های لازم پس از جراحی بینی برای شما عزیزان صحبت کنیم تا متوجه شوید با چه اقدامات ساده ای می توانید به بهترین نتیجه ممکن برسید.

نمونه جراحی بینی دکتر راستکاری

نمونه جراحی رینوپلاستی دکتر مسعود راستکاری

تورم بعد از عمل جراحی بینی

عمل بینی هم، مانند بسیاری از جراحی های دیگر، همراه با تورم است. میزان تورم ناشی از این عمل جراحی در افراد مختلف، متفاوت است. اگر عمل بینی هم از داخل و هم از خارج انجام گیرد و یا همراه با اصلاحات عملکردی بینی باشد، تورم بیشتری در بینی ایجاد خواهد شد. برای کنترل میزان تورم، بیمار باید به موارد زیر توجه کند.

 1. بیمار باید توجه داشته باشد که بعد از عمل بینی تا حد ممکن سرش را بالا نگه داشته و تا 2 هفته بعد از جراحی برای اینکه سطح سرش بالاتر از بدنش باشد باید حین استراحت از 2 بالش برای زیر سرش استفاده نماید.
 2. استفاده از کمپرس یخ برای بیمار، بسیار مهم است. بیمار می تواند در هنگام استراحت بر روی بینی و نواحی میانی صورت از آن استفاده نماید. کمپرس سرد در 2 روز اول بعد از جراحی به کاهش ورم و کبودی بعد از عمل بینی کمک کرده و بعد از آن، در کاهش درد و ناراحتی پس از عمل موثر است.
 3. بیمار نباید طی 2 روز اول جراحی، خم شده و یا وسایل سنگین بلند کند. این کار باعث تورم بیشتر و افزایش فشار خون شده و احتمال بروز خونریزی را برای او افزایش می دهد.
 4. بیمار باید مراقب باشد که بعد از عمل هیچ گونه ضربه و فشاری به بینی اش وارد نشود.
 5. تا 4 هفته بعد از عمل جراحی، بیمار نباید زیاد در معرض نور خورشید قرار گیرد. (برای جلوگیری از خطر ایجاد هایپرپیگمنتاسیون) اما در صورت لزوم و در شرایط اضطراری باید از کرم های ضد آفتاب با SPF 30  استفاده نماید. مخصوصا اگر فصل تابستان باشد، هر 2 ساعت یک بار باید از کرم استفاده کند.
 6. تا 2 هفته بعد از عمل جراحی، بیمار باید بعد از استحمام برای خشک کردن موهای خود از سشوار دستی استفاده نماید. همچنین از نشستن زیر خشک کن هایی که معمولا در آرایشگاه ها استفاده می شود، خودداری کند.
 7. در روزهای اول، بیمار باید توجه کند که نباید پانسمان بینی اش خیس شود زیرا خیس شدن آن معادل شل شدنش است. اما اگر پانسمان خود به خود شل شدن، سریعا به پزشک خود مراجعه نمایید.
 8. بعد از جراحی بینی استخوانی  یا گوشتی از بالا کشیدن بینی و تنفس هوا با فشار خود داری کنید.
 9. تا 2 هفته بعد از عمل، بیمار باید از فین کردن خودداری نماید. چرا که این کار می تواند باعث خونریزی شود. استفاده از اسپری سالین یکی از بهترین روش های موجود برای این منظور محسوب می شود.
 10. از هرگونه خاراندن و دستکاری نمودن بینی با دست یا دستمال بپرهیزید.

 

کبودی اطراف بینی و صورت بعد از عمل

بروز کبودی در بینی و اطراف آن، یکی از مشکلات شایع است که پس از جراحی برای افراد مشاهده می شود و امری کاملا طبیعی است. بنابراین جای هیچ نگرانی ندارد. زیرا اثر این کبودی برای همیشه باقی نمی ماند و پس از مدت زمانی مشخص از بین می رود. به طور میانگین حدودا 10 روز طول می کشد تا کبودی ناشی از عمل بینی، برطرف شود و پوست رنگ عادی خود را پیدا کند.

خونریزی بعد از عمل جراحی بینی

در اثر مسدود شدن مسیر هوایی بینی، غدد موجود در بینی مقدار ترشح موکوز را افزایش می دهند. مانند زمانی که دچار آلرژی یا سرماخوردگی می شوید. در اثر گرفتگی سوراخ های بینی بعد از رینوپلاستی، تا کاهش ورم به مدت چند روز، ترشحات موکوزی افزایش می یابند. این موکوز ممکن است با خونابه همراه باشد و تا زمانی که ترشحات زیاد و خونریزی شدید نیست، جای نگرانی وجود ندارد. در صورت ایجاد خون ریزی، به گونه ای دراز بکشید که سرتان بالاتر از سطح بدن باشد. همچنین بر روی بینی و گردن و صورت خود کمپرس یخ قرار دهید. توجه داشته باشید که ادامه دار بودن خونریزی را جدی بگیرید و حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.

درد بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل جراحی بینی، احساس درد به مقدار کم، طبیعی است و ممکن است که پزشک برای بیمار مسکن تجویز نماید. توجه به این نکته بسیار مهم است که بیمار برای کنترل درد خود نباید از آسپیرین یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی حاوی Motrin مثل ایبوپروفن، ادویل و نوپرین مصرف کند. چرا که این داروها با رقیق کردن خون، می توانند باعث افزایش خون ریزی شوند.

به طور کلی داروهای مصرفی برای کاهش درد پس از عمل جراحی باید مورد تایید پزشک مربوطه قرار گیرد.

بی خوابی بعد از عمل جراحی بینی

ممکن است در برخی افراد، بی خوابی به عنوان یکی از عوارض بعد از عمل جراحی بروز کند. ممکن است پزشک برای کنترل این مساله و خواب آسوده بیمار، آرامبخش تجویز نماید. اما لازم به ذکر است که این داروها می توانند موجب بروز احساس ضعف و سرگیجه در روز بعد از مصرف دارو برای بیمار شوند. بیمار بعد از مصرف این داروها باید از رانندگی کردن یا سایر کارهایی که نیاز به تمرکز بالا دارند، به طور جدی خود داری نماید.

چسب زدن بینی پس از عمل جراحی

یکی از مهم ترین و موثرترین نکاتی که برای عمل بینی باید در نظر گرفته شود، چسب زدن بینی است که در فواصل زمانی مناسب و مطابق با اصول صحیح باید انجام شود. چسب زدن بینی سرعت جوش خوردن بینی را تا حد زیادی بهبود می بخشد و عوارض پس از عمل را می کاهد. مدت زمان لازم برای استفاده از چسب بینی برای هر فرد متفاوت است اما به طور میانگین، این مدت بین 2 الی 3 ماه است.

مراحل چسب زدن بینی پس از عمل

ابتدا یک نوار چسب به طول حدودا 10 سانتی متر را جدا کنید و قسمت میانی آن را در پایین بینی تنطیم کنید و نوار را روی بینی قرار دهید. سپس نوار را از دو سمت به سمت بالا بکشانید. این حرکت را دو بار تکرار کنید اما دقت داشته باشید که کناره های بینی شما توسط نوار و به طور مستقیم، پوشیده شود.

حال نوبت به چسباندن چسب روی بینی است. برای این کار لازم است چند عدد چسب به اندازه 4 الی 5 سانتی متری تهیه نمایید و با توجه به اندازه بینی خود، 4 الی 5 عدد از آن را به ترتیب از بالا به پایین بچسبانید. دقت کنید که چسب ها به نحوی چسبانده شوند که روی هم قرار گیرند.

همچنین از وارد آوردن فشار بر روی بینی حسن چسب زدن، به شدت خودداری نمایید. زیرا ممکن است فشار زیاد برای این کار نتیجه خود را در طولانی مدت و به صورت افتادگی نوک بینی نشان دهد.

تمیز کردن بینی بعد از رینوپلاستی

تمیز کردن بینی پس از عمل شاید کمی دشوار باشد اما در مواقعی لازم است که انجام شود. بنابراین در چنین شرایطی می توانید قسمت بیرونی بینی را با پنبه ای آغشته به هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) تمیز کنید. برای این کار می توانید از یک گوش پاک کن هم کمک بگیرید و آن را آغشته به این ماده نمایید و سپس به آرامی قسمت های بیرونی را تمیز کنید.

بعد از برداشتن پانسمان بینی هم، بینی باید هر روز دو بار تمیز شود تا چربی پوست پاک گردد. چون در صورتی که بیمار این کار را نکند چربی پوست باعث می شود که بینی مدت زمان بیشتری ورم داشته باشد. ولی باید این کار را در نهایت آرامش انجام دهید.

عطسه کردن بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عملی بینی تا وقتی که پانسمان برداشته نشده است، بیمار باید سعی کند عطسه نکند. ولی از آنجا که اغلب این مورد به صورت ارادی انجام نمی شود، در صورت لزوم باید عطسه را مانند سرفه یعنی تنها از طریق دهان انجام دهید.

عینک زدن بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل جراحی بینی تا وقتی که گچ روی بینی بیمار برداشته نشده است، می توانید از عینک استفاده نمایید. اما بعد از این مرحله بهتر است که تا 6 هفته عینک روی بینی قرار نگیرد. مراقبت بعد از جراحی بسیار مهم است و اگر وزن عینک روی بینی فشار وارد کند، ممکن است باعث تغییر شکل بینی شود. توصیه می شود که بیمار بعد از جراحی بینی به جای عینک از لنز استفاده نماید.

تب بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل بینی افزایش درجه حرارت بدن تا 37/5 درجه به علت از دست دادن آب بدن طبیعی می باشد. اگر شدت تب، بالای این مقدار بود حتما به پزشک مراجعه شود.

ورزش و جراحی بینی

انجام دادن ورزش و فعالیت های سنگین باید برای مدتی پس از عمل بینی متوقف شود. فشاری که در نتیجه انجام این حرکات به فرد وارد می شود، می تواند منجر به بروز درد، خونریزی، تورم، کبودی و تغییر فرم بینی شود. اما در صورت لزوم می توانید با پزشک خوود مشورت کنید تا بلکه پس از مدت کوتاهی انجام برخی حرکات سبک را برایتان آزاد کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر مسعود راستکاری متخصص گوش، حلق و بینی

دکتر مسعود راستکاری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با سابقه درخشان جراحی سر و گردن، جراحی پلاستیک بینی و صورت و جراحی آندوسکوپی سینوس در منطقه پاسداران تهران، مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

6 دیدگاه ها
 1. chibekhoonam.net

  عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

  پاسخ
  • drrastkari

   تشکر

   پاسخ
 2. Samira

  سلام آقای دکتر آیا بعد از گذشت یک سال و نیم از عمل بینی میشه تزریق کورتون انجام داد؟

  پاسخ
  • دکتر مسعود راستکاری

   سلام. بله میشه

   پاسخ
 3. زهرا

  تا چند روز بعد از عمل امکان خونریزی مجدد بینی وجودداره؟

  پاسخ
  • دکتر مسعود راستکاری

   عزیزم خونریزی تا یک هفته طبیعیه
   ولی باید دید خونریزی به چه صورت هست
   خون آبه است یا واقعا خونریزی.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 8 =

Call Now Buttonتماس با پزشک