English
عربی
العربية

به مشاوره نیاز دارید؟ با ما تماس بگیرید

(021) 22882609 – 10 / (0912) 7696940

شنبه تا چهارشنبه 18:00 – 20:00 | پنجشنبه ها 9:00 – 12:00

دکتر مسعود راستکاری / جراحی بینی / حس بویایی قبل و بعد از جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

حس بویایی قبل و بعد از جراحی بینی

بیماران زیادی هستند که تمایل دارند اقدام به جراحی بینی نمایند تا مشکلات بویایی خود را برطرف کنند. این دسته از افراد تصور می کنند که جراحی بینی می تواند بر روی حس بویایی آن ها تاثیر گذاشته و به کسب نتیجه بهتر کمک کند. از این رو به سراغ این روش درمانی می روند. اما آیا می توانیم با اطمینان بیان کنیم که جراحی بینی می تواند مشکل بویایی را برطرف کند؟

یا این که بعد از جراحی بینی افرادی که حس بویایی دارند نیز ممکن است درگیر مشکل عدم حس بویایی شوند؟ به طور معمول بیشتر افرادی که تمایل دارند اقدام به جراحی بینی نمایند، افرادی هستند که در زمان تنفس با سختی مواجه می شوند. این دسته از افراد به سراغ جراحی بینی می روند تا بتوانند به راحتی مشکلات تنفسی بینی خود را برطرف کنند.

ارتباط بویایی و عمل بینی

از دست رفتن کامل و دایمی بویایی جزو عوارض نادر رینوپلاستی است و در صورتیکه جراحی توسط جراح با تجربه گوش و حلق و بینی انجام شود تقریبا نزدیک به صفر خواهد بود

حس بویایی قبل از عمل چگونه عمل می کند؟ 

انسان هایی که از سلامت جسمی برخوردارند، معمولا پیش از انجام عمل بینی، حس بویایی خوبی دارند. اما برخی از افراد نیز وجود دارند که تنها به دلیل نداشتن سلامت بویایی، اقدام به جراحی بینی می کنند. پس لازم است بیمارانی که تمایل به جراحی بینی دارند، پیش از جراحی به یک جراح بینی خوب در این زمینه مراجعه کنند تا با انجام بررسی های لازم، بهترین روش جراحی را به بیمار توصیه کند.

عمل رینوپلاستی نه تنها ظاهر بینی را دچار تغییر می کند، بلکه عملکرد آن را نیز درگیر تغییر می نماید. نوع جراحی بینی که پزشک برای بیمار های مختلف خود انتخاب می کند، بسته به نیازها و خواسته های کوچک و چشمگیر بیمار می تواند متفاوت باشد. از این رو ممکن است بیمارانی اقدام به انجام جراحی بینی باز و یا بسته نمایند.

معمولا بیمارانی که جراحی بینی باز انجام می دهند، نسبت به روش بسته از نتیجه بهتری برخوردار می شوند. اما در روش جراحی بینی بسته، هیچ برش خارجی در اطراف بینی ایجاد نمی گردد. از این رو بیمار را با مشکلات خاصی در چهره روبرو نخواهد کرد. البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که عمل بسته بینی به دلیل عدم دسترسی به ساختارهای داخلی بینی، از نتیجه مطلوبی نسبت به جراحی بینی باز برخوردار نیست.

آیا جراحی بینی می تواند حس بویایی را تغییر دهد؟ 

اگر شما هم جزو افرادی هستید که تمایل دارید اقدام به جراحی بینی نمایید، حتما این سوال شما را درگیر کرده است که آیا جراحی بینی ممکن است منجر به از بین رفتن حس بویایی در بینی شود یا خیر؟ در اصل باید بگوییم از بین رفتن حس بویایی در افرادی که اقدام به جراحی بینی می کنند، یکی از عوارض معمول و موقت است. از این رو بیشتر این افراد برای مدت زمان خاص و موقتی درگیر مشکل بی حسی بویایی می شوند.

بینی از تارهای ظریفی برخوردار است که به عصب بویایی متصل هستند. این عصب ها نورون های مخصوص گیرنده ای دارند که انواع بوها را تشخیص داده و دریافت می کنند. زمانی که فردی اقدام به جراحی بینی می کند، درگیر تورم در قسمت مجرای بینی می شود. به گونه ای که جریان هوا به میزان کمتری داخل بینی می رود.

در این حالت مولکول های بو به خوبی به گیرنده های روی پایانه های عصب بویایی نرسیده و همین مسئله منجر می شود که در حس بویایی آن ها اختلال به وجود آید. در این حالت گیرنده های تشخیص دهنده بو قادر نیستند هیچ گونه رایحه ای را دریافت کنند. حتی می توانیم بیان کنیم که حس چشایی نیز پس از جراحی بینی ممکن است دچار کاهش شود.

تا زمانی که ورم بینی از بین نرود، حس بویایی بیمار باز نخواهد گشت. این مشکل در بیشتر بیماران بین ۳ تا ۶ هفته به طول می انجامد.

امکان بهبود حس بویایی با عمل بینی وجود دارد یا خیر؟ 

مسلما نمی توانیم تاثیری که جراحی بینی بر روی بهبود حس بویایی دارد را در نظر نگیریم. اما در صورتی که فردی پیش از عمل درگیر مشکل بویایی نبوده است، ممکن است بعد از عمل به صورت موقت با این مشکل مواجه شود. که البته این مشکل نیز به راحتی قابل برطرف شدن است. بسیاری از بیماران که با مشکل عدم بویایی درگیر هستند، برای آن که بتوانند این مشکل را از خود دور کنند، به سراغ جراحی بینی می روند.

جراحی بینی بسیاری از مشکلات بویایی را برطرف کرده و به بیمار کمک می کند تا مجددا حس بویایی خود را به دست آورد. مخصوصا بیمارانی که از مشکل پولیپ بینی یا مشکل سینوزیت برخوردار هستند، می توانند با جراحی بینی به درمان این مشکل کمک کنند. به طور کلی مدت کوتاهی پس از جراحی پولیپ بینی، فرد بازگشت حس بویایی خود را شاهد خواهد بود.

چند درصد احتمال اختلال در حس بویایی پس از جراحی بینی وجود دارد؟ 

طبق تحقیقاتی که بر روی بیماران مختلف صورت گرفته است، از بین رفتن حس بویایی بعد از جراحی بینی امری نرمال و طبیعی است که به صورت موقت بوده و پس از مدت زمان محدودی، بیمار می تواند مجددا حس بویایی خود را به دست آورد. در این میان باید بگوییم تقریبا ۸۷/۵ درصد از بیمارانی که جراحی بینی انجام می دهند، در هفته اول بعد از جراحی دچار نابویایی می شوند.

یعنی بیشتر این افراد هیچ نوع حس بویایی نداشته و این مسئله تا چند هفته ابتدایی بعد از عمل با آن ها همراه است. پس از گذشت ۶ هفته، می توانید شاهد این مسئله باشید که بیش از ۸۰ درصد از بیمارانی که تحت جراحی بینی قرار گرفته اند، چندان بویی احساس نخواهند کرد. اما پس از گذشت ۶ ماه، به حالت نرمال خود باز گشته  و در کنار زیبایی بینی، از حس بویایی خوبی نیز برخوردار می شوند. پس از دست دادن حس بویایی در میان افرادی که اقدام به جراحی بینی می نمایند، امری طبیعی خواهد بود.

دکتر مسعود راستکاری

دکتر مسعود راستکاری

دکتر مسعود راستکاری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با سابقه درخشان جراحی سر و گردن، جراحی پلاستیک بینی و صورت و جراحی آندوسکوپی سینوس در منطقه پاسداران تهران، مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی ترکیبی از دو نوع عمل فانتزی و طبیعی برای بینی از نظر ظاهری است. در عمل بینی نیمه...

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *