مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

جراحی گوش (اتوپلاستی)

اتوپلاستی یک جراحی موثر جهت اصلاح گوش های برجسته در کوکان و افراد بالغ می باشند زمانی که گوش ها در زاویه بیش از 15 درجه از سر قرار گیرند بسیار بزرگ تر و برجسته تر قرار می گیرند به طوری که این وضعیت باعث نا خوشنودی و کاهش اعتماد به نفس در این افراد می گردد .قدم اول در این جراحی مشاوره با یک جراح پلاستیک صورت و انجام معاینات لازم می باشد در این جلسه مشاوره جراحی مناسب بر اساس مشکل زیبایی گوش شما توضیح داده خواهد شد.

اتوپلاستی

آناتومی گوش

گوش داخلی

اندامهای  حسی مربوط به شنوایی وتعادل، از اکتودرم پدید می آیند. لابیرنت غشایی از پلاکود گوشی اکتودرمی پدید می آیند. بافت مزانشیمی رویانی که لابیرنت غشایی را در برگرفته، تبدیل به غضروف و نیز از طریق یک فرآیند واکوئولیزاسیون، تبدیل به یک شبکه رتیکولی ظریف می شود که لایه داخلی فضای پری لنفاتیک را تشکیل می دهد.

گوش میانی

لوله اوستاش و مخاط گوش میانی از یک دیورتیکول اولین بن بست حلقی منشا می گیرد.استخوان های چکشی و سندانی از غضروف مکل پدید می آیند که از اولین قوس برانشیال ظاهر می شود و عصب تری ژمینال را دریافت می کند.استخوان رکابی از دومین قوس برانشیال پدید می آید و عصب صوتی را دریافت می کند.بافت همبند رویانی میگزوماتو در بین تورفتگی های اکتودرمی و آندودرمی قرار می گیرد و یک حفره یند که از اولآگوش میانی از پیش تشکیل شده را می سازد.اگر این بافت میگزوماتو بعد از تولد تورفتگی مناسب را نداشته باشد، بن بست اپی تیمپانیک به صورت یک شکاف باریک باقی می ماند. این شکاف به آسانی توسط التهاب پر می شود و یک زمینه ساعد را برای بیماری مزمن گوش فراهم می کند.

گوش خارجی

مجرای شنوایی خارجی و پرده صماخ از یک دیورتیکول اکتودرمی در بین اولین و دومین قوس برانشیال پدید می آیند.بنابراین اختلالات رشد ممکن است باعث بدشکلی هایی در گوش خارجی و میانی شوند. ضایعات دو طرفه ای که موجب ناشنوایی هدایتی شدید یا یک بدشکلی غیر قابل قبول به لحاظ روانی می شوند، بنا بر دلایل زیبایی و عملکردی باید اصلاح شوند.

که در این هنگام پزشک در صورت هر گونه بدشکلی ظاهری اقدام به جراحی اتوپلاستی یا همان جراحی زیبایی گوش می کند. خوشبختانه دکتر راستکاری در زمینه جراحی زیبایی گوش تبحر ویژه ای دارد که توانسته مورد رضایت بیشتر افراد قرار بگیرد.

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی جراحی است که به اصلاح سایز و حالت گوش ها می پردازد، اشخاصی که جراحی زیبایی گوش را انجام می دهند نه تنها اعتماد به نفسشان افزایش پیدا می کند بلکه مشکلات ظاهری گوش آنها برطرف شده و دیگر از حضور در جمع خجالت نمی کشند.

با جراحی گوش می توان مشکلات گوش های بزرگ را برطرف نمود، در نوجوانان یا کودکان اگر گوشها بیرون زده و یا برجسته باشد با جراحی لاله گوش می توان لاله گوش را با بخیه زدن صاف نمود.

با جراحی گوش می توان گوش ها را در صورتی که متقارن نباشد و یا یکی بالاتر یکی پایین تر باشد را اصلاح نمود.

 

چه اشخاصی جراحی گوش را باید انجام دهند؟

 • اشخاصی که به شکل مادرزادی گوش های بیش از حد بزرگی دارند.
 • اشخاصی که گوش های نامتقارن دارند.
 • اشخاصی که سایز گوش هایشان با بدنشان متناسب نیست.
 • اشخاصی که گوش هایشان دچار آسیب دیدگی شده است.

 

مناسب ترین سن در جراحی اتوپلاستی

مناسب ترین سن برای گوش های برجسته 6 سال به بالاست چرا که در این زمان به 80 درصد از رشد خود می رسند .توجه داشته باشید که گوش ها ممکن است به طور کامل قرینه نباشند.

 

آمادگی های قبل از عمل زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش مانند هر عملی دیگری نیازمند آمادگی های خاص خود است که در ذیل به بیان آن می پردازیم:

 • سنجش بالینی و تست آزمایشگاهی
 • ترک سیگار و مصرف دخانیات
 • مصرف داروهای خاص
 • اجتناب از مصرف آسپرین و مکمل های دارویی و داروهای ضد التهاب(به دلیل افزایش خطر خونریزی)

 

روش انجام جراحی زیبایی گوش

با اتوپلاستی می توان تغییر شکل هر دو گوش یا یکی از گوش ها را فراهم کرد، با انجام جراحی گوش که به شکل سرپایی می باشد و می توان شکل و سایز گوش ها را تغییر داد. جراحی تحت بیهوشی عمومی و یا خواب عمیق در یک مرکز جراحی یا بیمارستان با انجام یک برش در بین اتصال گوش و سر و به طور معمول با برداشتن مقادیر مناسب از پوست آن ناحیه و فرم دادن به غضروف گوش با بخیه های مخصوص انجام می گردد.

لازم به ذکر است که در عمل زیبایی گوش، جراح برش ها را در گوش ایجاد و بسته به نیاز بیمار و تغییراتی که لازم است انجام شود، سایز گوش را کاهش می دهد. بسته به نیاز بیمار برش ها در نواحی مختلف ممکن است، انجام شود.

در مواقعی که گوش دچارشکستگی شده باشد و یا پارگی در آن ایجاد شده باشد باید ترمیم گوش را انجام داد، جراح گوش اگر گوش دچار پارگی شده باشد یا بخیه به درمان آن می پردازد.

جراحی زیبایی گوش معمولا بین 1 تا 1 ساعت و نیم خواهد بود و اغلب بیمار می تواند در صورت عدم مشکل خاصی پس از چند ساعت مرخص گردد.

جراحی زیبایی گوش 1

بهبودی پس از جراحی زیبایی گوش

 

اقدامات لازم بعد از جراحی اتوپلاستی

 • برای جذب بخیه ها نیاز به 7 روز زمان است و در صورت عدم جذب نیاز است حداقل 7 الی 10 روز صبر کنید.

 • شخص به مدت 30 روز (یک ماه) نباید فعالیت، حرکات و یا تمرین های سنگین ورزشی انجام دهد که سبب تغییر حالت گوش ها شود.

 • اشخاصی که شاغل می باشند پس از 5 روز می توانند به سرکار بازگردند و تمامی فعالیت های خود را از سر بگیرند.

 • پس از جراحی پانسمانی بر روی گوش ما به مدت یک هفته گذاشته می شود.

 • برای شما پماد آنتی بیوتیک و ضد درد تجویز می گردد احساس درد بعد از این جراحی خفیف می باشد.

 • چنانچه تورم و کبودی ایجاد شود پس از حدود 10 روز بهبود می یابد .

 • جهت جلوگیری از آسیب به گوش ها پس از جراحی در هفته اول خوابیدن به پشت با دو بالش زیر سر توصیه می گردد .

 • وجود بی حسی در گوش ها پس از عمل کاملاً طبیعی بوده و پس از چند هفته برطرف خواهد شد .

 • خونریزی خفیف بعد از جراحی طبیعی می باشد ولی در صورت خونریزی بیش از حد ، درد و تورم ، تجمع زیاد بیش از حد در پشت گوش ها حتماً با پزشک خود مشورت نمایید .

 • پس از برداشتن پانسمان ها استفاده از هد باند یا باند کشی روی گوش ها به خصوص هنگام خواب و ورزش به مدت 8 هفته ، جهت حفاظت گوش ها توصیه می گردد .

 • طول درمان لازم جهت بهبودی کامل و کسب نتیجه از این جراحی حدود 2 ماه می باشد.

 

هزینه جراحی گوش

هزینه جراحی گوش بسته به دستمزد جراح، تغییراتی که نیاز است اعمال شود متغیر است بنابراین به شکل دقیق نمی توان برای جراحی زیبایی گوش هزینه ای را بیان کرد، هزینه بیهوشی، بی حسی و… برهزینه این جراحی تاثیرگذار هستند.

زیرا یکی دیگر از فاکتورهای که در هزینه عمل گوش تاثیر گذار است انجام جراحی در کلینیک یا بیمارستان است که سبب متغییر شدن هزینه جراحی زیبایی گوش می شود.

 

سوالات متداول جراحی گوش

 • عمل زیبایی گوش چه مدت طول می کشد؟

عمل زیبایی گوش بسته به تغییراتی که نیاز است بر گوش انجام شود نیاز به یک الی دو ساعت زمان دارد.

 • آیا پس از اتوپلاستی جای بخیه ها باقی می ماند؟

عمل گوش یکی از مهم ترین جراحی ها است که جراح باید نهایت دقت را در زمان جراحی داشته باشد، در پشت گوش پس از عمل یک زخم بسیار اندکی باقی می ماند که به دلیل قرار گرفتن در ناحیه تاشدگی پست گوش اصلا مشخص نمی گردد.

 • آیا در زمان عمل گوش می توان لاله گوش را هم کوچک کرد؟

بله – لاله گوش را می توان کاهش سایز داد، امروزه تعداد مراجعه کنندگان جهت کاهش سایز لاله گوش بسیار رواج یافته است.

عمل زیبایی گوش

 • آیا نتایج اتوپلاستی دائمی است؟

بله – نتایج عمل گوش دائمی است و شخص دیگر نیازی به عمل مجدد ندارد، مگر در مواردی که گوش ضربه دیده باشد و نیاز به ترمیم گوش باشد.

 • آیا پس از جراحی گوش نیاز به مراقبت های خاصی است؟

بله – پس ازجراحی زیبایی گوش هر شخص باید مراقبت های خاصی را انجام دهد که جراح در همان روز جراحی تمامی نکاتی را که شخص باید انجام دهد را به بیمار آموزش می دهد و یا بیان می کند.

 • آیا می توان جراحی بینی و جراحی گوش را همزمان با هم انجام داد؟

بله – به شکل همزمان می توان هم جراحی زیبایی گوش و هم عمل جراحی زیبایی بینی را انجام داد.

 • سن مناسب جراحی گوش کی می باشد؟

جراحان گوش توصیه می کنند در سنین پایین جراحی گوش را اشخاص انجام دهند تا با مشکلاتی که گوش های بزرگ در جامعه برای آنان به وجود می آورد، روبرو نشوند.

 • چه اشخاصی برای جراحی گوش مناسب هستند؟

تمامی اشخاصی که به شکل مادرزادی مشکلات گوش های برجسته و بزرگ را دارند برای جراحی گوش مناسب هستند، هم چنین اشخاصی که گوش هایشان دراثر ضربه دچار پارگی یا شکستگی شده است.

اشخاصی هم که گوش های بزرگی دارند کاندید مناسبی برای جراحی گوش هستند.

انتخاب جراح گوش تاثیر بالایی در نتیجه جراحی گوش دارد، به شما عزیزان توصیه می کنیم در انتخاب جراح زیبایی گوش دقت کافی را داشته باشید تا بهترین نتیجه برای شما عزیزان ایجاد شود.

مراقبت های پس از جراحی گوش را با دقت انجام دهید تا بهترین نتیجه برای شما عزیزان حاصل شود اگر چه این نکات ساده می باشند اما رعایت آنها به شما کمک شایانی می کند تا بهترین نتیجه را از جراحی کسب نمایید، پس تمامی موارد و مراقبت های پس از جراحی گوش را بادقت انجام دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4]
دکتر مسعود راستکاری متخصص گوش، حلق و بینی

دکتر مسعود راستکاری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با سابقه درخشان جراحی سر و گردن، جراحی پلاستیک بینی و صورت و جراحی آندوسکوپی سینوس در منطقه پاسداران تهران، مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

Call Now Buttonتماس با پزشک