دکتر مسعود راستکاری / جراحی بینی / عمل بینی با بی حسی موضعی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

عمل بینی با بی حسی موضعی

پزشکان از دو روش اقدام به جراحی بینی می کنند یا از طریق بیهوشی کامل و یا از طریق بی حسی موضعی که البته نوع انتخاب جراحی بستگی به نوع جراحی بیمار دارد. هنگامی که شما را به داخل اتاق عمل می برند، ابتدا شما دارای هوشیاری کامل هستید به گونه ای که می توانید پرسنل و پزشکتون رو قبل از عمل جراحی زیبایی بینی به خوبی مشاهده کنید. سپس توسط پزشک سوزن آنژیوکت وارد رگ خونی شما می شود تا به هنگامی که شما در بیهوشی کامل هستید داروهای بیهوشی و داروهای دیگر از طریق آن به شما تزریق شود و هیچگونه دردی نخواهد داشت.

نمونه جراحی بینی قبل و بعد از عمل

در تصویر فوق می توانید نمونه ای از قبل و بعد جراحی بینی که توسط دکتر راستکاری انجام شده است را مشاهده نمایید.

 

عمل بینی با بیهوشی عمومی

بعد از تزریق داروهای بی هوشی شما بعد از گذشت چند ثانیه، بیهوش می شوید و دیگر متوجه عمل جراحی نخواهید بود. در واقع به هنگامی که شما بیهوش هستید لوله تنفسی از طریق دهان به داخل نای شما فرستاده می شود تا عملیات هوارسانی به خوبی انجام شود و علاوه بر این لوله تنفسی مانع از ورود خون و بزاق مترشحه به داخل ریه می شود.

در حین جراحی بینی وضعیت کلی شما مانند فشار خون، وضعیت قلب، وضعیت اکسیژن شما مدام در حال چک شدن است تا در طول جراحی مشکلی به وجود نیاید.

 

جراحی بینی با بی حسی

در روش جراحی بینی با بی حسی موضعی شما به طور کامل بی هوش نمی شوید در این نوع جراحی پزشک به شما دارویی تزریق می کند که شما تا حدودی هوشیار هستید و بعد از آن برای اینکه شما دردی متوجه نشوید داروی بی حسی موضعی را به بینی شما تزریق می کند تا به طور کامل بینی شما بی حس شود. یکی از معایب این روش راه پیدا کردن بزاق و خون به داخل ریه است زیرا در این روش لوله تنفسی در دهان گذاشته نمی شود به همین دلیل دکتر راستکاری با بیهوشی کامل جراحی بینی شما را انجام می دهد که این روش  بهترین و کم خطر ترین روش برای جراحی زیبایی بینی است.

 

جراحی بینی با بیهوشی بهتر است یا بی حسی؟

اینکه استفاده از بیهوشی برای عمل بینی بهتر است یا بی حسی، یبستگی به شرایط فرد و تشخیص پزشک دارد. بنابراین نمی توان روشی را به صورت مطلق، تحت عنوان بهترین معرفی نمود. در این راستا می توانیم به مزایا و معایب هر یک از این روش ها اشاره کنیم.

عوارض بی حسی در عمل بینی

در صورت استفاده از بی حسی، بدیهی است که بیمار هوشیار است. تنها دردی در حین جراحی احساس نمی کند. در واقع عیب بزرگ این روش هم نتیجه همین موضوع است. زیرا بسیاری از افراد هستند که در این حالت و حتی با مشاهده کمی خون، حالشان بد می شود و نمی توانند تحمل کنند.

حتی ممکن است در ای شرایط، فرد از ادامه روند عمل منصرف شود. بنابراین جراحی بینی با بی حسی برای افرادی که از چنین حساسیت هایی برخورداند، مناسب نیست.

عوارض بیهوشی در جراحی بینی

با اعمال بیهوشی در عمل بینی، ممکن است فرد پس از جراحی، حالاتی به شرح زیر را تجربه کند.

  • احساس حالت تهوع و استفراغ
  • سرگیجه و احساس ضعف
  • اختلالات ادراری
  • بروز خارش در قسمت هایی از بدن
  • بروز اختلالات حافظه ای
  • واکنش های آلرژیک به مواد بیهوشی

همچنین استفاده از بیهوشی برای عمل بینی یکی از عوامل خطرساز برای مبتلایان به دیابت و بیماری های قلب و ریوی محسوب می شود. بنابراین حتما پش از عمل این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

مزایای استفاده از بی حسی

همین که عوارض ناشی از بیهوشی با اعمال بی حسی مشاهده نشود، خود مزیت بزرگی است.

مزایای بیهوشی

از مزایای بیهوشی می توان به این مورد اشاره کرد که فرد حین عمل، هیچ درد و فشاری را احساس نمی کند و بدون اینکه شاهد چگونگی جراحی باشد، می تواند به نتیجه دلخواه خود برسد.

 

جراحی بینی با بیهوشی و بی حسی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

جدا از مزایا و معایبی که برای هر یک از این دو روش بیان کردیم، تفاوت دیگری بین بیهوشی و بی حسی وجود دارد که مربوط به هوشیاری مراجعین است.

در جراحی بینی با بی حسی، فرد تنها احساس خواب آلودگی می کند اما هوشیار است و متوجه اتفاقات اطراف خود می شود. در حالی که با اعمال بیهوشی، فرد تمام هوشیاری خود را از دست می دهد؛ گویا به خوابی عمیق فرو رفته است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر مسعود راستکاری متخصص گوش، حلق و بینی

دکتر مسعود راستکاری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با سابقه درخشان جراحی سر و گردن، جراحی پلاستیک بینی و صورت و جراحی آندوسکوپی سینوس در منطقه پاسداران تهران، مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

Call Now Buttonتماس با پزشک