دکتر مسعود راستکاری 4 جراحی بینی 4 زمان مناسب برای ترمیم بینی
مدت زمان مطالعه 7 دقیقه

زمان مناسب برای ترمیم بینی

مدت زمان مطالعه 7 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

جراحی ترمیم بینی در برخی از موارد ، از نوع جراحی های بسیار پیچیده و حساس است که برای رفع ایرادات جراحی قبلی صورت می پذیرد در شرایطی که بینی بیش از حد کوچک شده باشد یا سایز بخش هایی از آن کاهش غیرعادی داشته باشد ، بخش های مهم غضروفی حذف شده یا ساختار عملکردی آن آسیب دیده باشد ، جراح ترمیم کننده بینی با چالش های فراوانی روبرو است اما در بعضی از موارد اشکال موجود کم و سطحی است به طرزی که با برداشت و حذف بافت یک ناحیه ، فرم و عملکرد بینی ایده آل می شود از این رو برای شروع ترمیم بینی لازم است معاینات تخصصی  و ابتدایی صورت پذیرد نکته مهم در این باب ، زمان مناسب برای ترمیم بینی است .

زمان مناسب برای ترمیم بینی

جراحی زیبایی ترمیمی بینی

بسیاری از متخصصان، جراحی زیبایی بینی را مشکل ترین عمل جراحی پلاستیک صورت بیان می کنند، کالبد شناسی ناحیه بینی پیچیده، سه بعدی و متغیر است، عملکرد راه تنفسی به عوامل مختلفی بستگی دارد که با هر مانور جراحی ممکن است تغییر کند.

جمع شدن جای زخم بعد از جراحی و ترمیم آن می توانداصلاحات ساختاری صورت گرفته حین جراحی را در تمام طول عمر بیمار تغییر دهد، به همین دلایل جراحی زیبایی بینی، اولیه غالبا به نتیجه ای کمتر از حد ایده آل ختم می گردد و همچنین باید اضافه نمود که با وجود اطلاعات فراوان در زمینه جراحی زیبایی بینی در اینترنت، آگاهی و انتقاد بیماران نیزافزایش پیدا کرده است، تعجب آور نیست که به طور تخمینی، 8-15 درصد بیماران جراحی زیبایی بینی اولیه نهایتا تحت جراحی زیبایی بینی مجدد قرار می گیرند.

جهت دریافت مشاوره در خصوص انتخاب بهترین جراح بینی در تهران و شرایط آن، می توانید با دکتر راستکاری  با شماره 10-22882609  تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دیدن فرمایید.

علل انجام عمل جراحی مجدد بینی

 • عدم قرینگی دو حفره بینی
 • فرورفتگی های کناره های بینی
 • قوز روی بینی
 • قوس زیاد بینی
 • کج بودن سر بینی
 • افتادگی نوک بینی
 • رفع کجی و انحراف بینی

زمان مناسب انجام جراحی مجدد بینی

بهترین زمان جراحی مجدد(ثانویه) بینی حداقل یکسال پس از جراحی بینی اولیه می باشد.چرا که حداقل یکسال زمان می برد که ورم بینی وزخم های داخل بینی به طور کامل رفع شده و فرم اصلی بینی پس از جراحی مشخص گردد. در غیر اینصورت بهترین جراح بینی نیز از انجام جراحی مجدد بینی سرباز می زند پس به هیچ وجه برای جراحی بینی ثانویه به پزشک خود اصرار نورزید،جرا که برخی از افراد پس از فروکش شدن ورم بینی خود،از فرم بینی خود راضی شده اند و به فرم بینی ایده آلی دست یافته اند و دیگر تمایلی به جراحی ثانویه بینی خود نداشتند،چرا که بیشتر بدفرمی هایی که پس از جراح مشاهده می گردد به حداقل 12 ماه احتیاج دارد تا برطرف شده و به فرم اصلی خود دست یابد.بنابراین توصیه می گردد که برای اقدام به جراحی زیبایی بینی مجدد، به هیچ وجه عجله نکنید.

نکته مهم: چنانجه پزشک متخصص شما لزومی برای جراح مجددبینی شما نبیند،در انجام این جراحی پافشاری ننمایید زیرا ریسک اینکه در روند تنفسی شما و حتی فرم بینی شما مشکل ایجاد شود بسیار بالا می باشد. پس حساسیت زیاد به خرج دادن همیشه نتیجه مثبتی به همراه نخواهد داشت.

چرا زمان بندی ؟

این سوال بسیاری از بیماران و داوطلبان جراحی ترمیم بینی است . متاسفانه برخی از افراد از جراحی بینی اطلاعات سطحی و ناقصی دارند و تصور می کنند که جراحی بینی به کرات قابل انجام و تغییر است در حالی که از دیدگاه یک جراح بینی خوب در تهران ، این چنین نیست نه تنها جراحان بینی بلکه همه پزشکان بر این نکته واقفند که دستکاری زیاد یک ناحیه طی جراحی عواقب جبران ناپذیری را منجر می شود . اما بعضی از بیماران در روزهای ابتدایی پس از عمل در هنگامی که هنوز بخیه های بینی کشیده نشده اند ، از فرم و وضعیت بینی ابراز نارضایتی کرده و می خواهند در اسرع وقت تحت جراحی ترمیمی قرار گیرند ؛ بنا بر نظر دکتر مسعود راستکاری جراح بینی ، لازم است مدتی سپری شود تا ورم های بینی ناشی از جراحی از بین بروند ، بافت های داخلی ترمیم شود و فرم اصلی بینی نمایان گردد به این ترتیب نمی توان در رمان های ابتدایی پس از جراحی بینی در مورد فرم آن تصمیم گیری کرد .

تفاوت جراحی مجدد با جراحی اولیه بینی

جراحی زیبایی بینی مجدد چالش های اضافی دیگری را به همراه دارد زیرا جراح باید باعمل بر روی یک ساختار دستکاری شده، شکل و عملکرد بینی را بازگرداند. از آنجایی که مطالعه جراحی زیبایی بینی مجدد، مطالعه جراحی زیبایی بینی اولیه است، به همین دلیل الزامی است که جراح فرایند جراحی را با حداکثر اطلاعاتی که می تواند در مورد شرایط بینی کسب کند انجام دهد.

اگرچه بسیاری از جنبه های تجزیه و تحلیل قبل از عمل و تکنیک های جراحی، شبیه همان چیزی است که معمولا در جراحی زیبایی بینی اولیه وجود دارد، اما این روش باید بر روی مشکلات و بدشکلی هایی که معمولا در جراحی زیبایی بینی مجدد یافت می شود،متمرکز گردد، از این رو جراحانی هستند که جراحی بینی مجدد و ترمیم بینی بر روی بینی هایی که توسط پزشک متخصص دیگر جراحی شده است را به عنوان کیس عمل خود نمی پذیرند.

انتخاب جراح بینی برای جراحی ثانویه

افراد کاندید برای جراحی مجدد بینی می توانند جراحی بینی گوشتی و یا استخوانی خود را توسط پزشک متخصص خود یا حتی یک پزشک متخصص دیگر بسپارند،اما به دلیل اینکه روش کار هر پزشکی در جراحی بینی و نوع بخیه متفاوت است، به همین دلیل جراحی مجدد بینی به نسبت پیچیده تر از جراحی اولیه می باشد، تغییرساختار که در جراحی اولیه بسیار آسانتر از جراحی بینی مجدد بینی می باشد. لازم به ذکر است که اگر جراحی بینی مجدد شما توسط یک متخصص جراح پلاستیک دیگر انجام شود، هزینه پرداختی متفاوت و نسبتا بیشتر می شود.

اقدامات لازم قبل از جراحی ترمیم بینی

 • عکس برداری کامل از همه زوایای بینی، به منظور مشخص شدن مشکلات و انحرافات برطرف نشده بینی در جراحی اولیه
 • اگر بیمار دچار مشکلات تنفسی باشد لازم است قبل از جراحی بینی ترمیمی، جهت شناسایی وضعیت سینوس ها، ستی اسکن و یا اندوسکوپی انجام دهد.
 • انجام تمامی آزمایشاتی که پزشک متخصص تجویز می نماید از جمله آزمایش خون و…
 • همراه داشتن کلیه مدارک جراحی بینی اولیه

فرم نهایی بینی

در این شرایط حتی بهترین جراح بینی هم در مقابل پایفشاری و اصرار بیمار ایستادگی کرده و سعی می کند او را متقاعد سازد . بسیاری از بیمارانی که دوره بهبودی را سپری کردند و ورم های بینی شان فروکش کرد ، شاهد بهبود  فرم بینی و شکل ایده آل آن بوده اند و از درخواست جراحی ترمیم بینی پشیمان شده اند. زیرا بسیاری از دفورمیتی ها یا بدشکلی ها پس از حدود 12 ماه با بهبودی التهابات و ورم ها از بین رفته و فرم بینی بسیار زیبا شده است .

اقدامات لازم پس از عمل ترمیم بینی

 • استفاده از کمپرس یخ برای کاهش ورم و کبودی اطراف چشم بمدت24 ساعت
 • اجتناب از سرفه کردن ،خندیدن و صحبت کردن زیاد در هفته های اول
 • اجتناب از خوردن غذای صفت و خوراکی هایی که نیاز به جویدن زیاد دارد.
 • امتناع از حضور یافتن در مناطق شلوغ مانند مترو و… تا 10 روز پس از جراحی
 • قرار دادن دو بالش در زیر سر در هنگام خوابیدن، جهت خونرسانی بیشتر و خوابیدن ورم و کبودی صورت و اطراف چشم
 • استفاده از مسواک نرم
 • سعی کنید با دهان باز عطسه و سرفه نمایید.
 • اجتناب از فین کردن و تخلیه بینی با فشار در هفته های اولیه پس از جراحی
 • شستشوی بینی با سرم آب نمک تجویز شده توسط پزشک
 • به مدت 6تا4 ماه از هیچگونه عینکی استفاده ننمایید.
 • بمدت 6 ماه از انجام فعالیت های سنگین و ورزش خودداری نمایید.

بهترین زمان عمل ترمیم بینی

اگر پس از 12 ماه با بهبودی ورم و التهابات ناشی از جراحی ، بیمار همچنان از فرم بینی خود ناراضی بود ، دستور جراحی ترمیمی صادر می شود . این مدت زمان بازه ای مناسب برای ترمیم بافت های حیاتی بینی است چراکه آن بخش های دستکاری شده در جراحی به ویژه پوست نیاز به استراحت و مرمت دارند بنا براین پیشنهاد می شود برای شروع جراحی ترمیمی ، حداقل یک سال از جراحی ابتدایی گذشته باشد این هنگام ، زمان مناسب برای ترمیم بینی است . ولی در موارد استثنایی می توان در روزهای بعد از جراحی اولیه دستور جراحی ترمیم بینی را صادر کرد که البته این اتفاق به ندرت پیش خواهد آمد . در شرایطی که بافت غضروفی اضافی در ساختار بینی جا مانده باشد یا در مواردی که ایرادات فاحش یا انحراف تیغه بینی مشاهده شود ، در روزهای ابتدایی می توان جراحی ثانویه را ترتیب داد .

دکتر مسعود راستکاری متخصص گوش، حلق و بینی

دکتر مسعود راستکاری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با سابقه درخشان جراحی سر و گردن، جراحی پلاستیک بینی و صورت و جراحی آندوسکوپی سینوس در منطقه پاسداران تهران، مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۴ دیدگاه ها
 1. Maryam

  سلام ببخشین من دو ماه دو هفته هستش که عمل انجام دادم ولی متاسفانه یکی از حفره های بینی من موقع تنفس بسته میشه و اذیت میشم و اینکه کنار نوک بینی من ورمی وجود داره که تو این دو ماه که ماساژ میدادم اصلا ورمش نخوابیده و بعضی اشناها گفتن بینی من انحراف داره و واقعا ناراحتم بابت این موضوع لطفا راهنماییم کنین که ایا میتونم جراحی ترمیمی انجام بدم؟؟؟؟

  پاسخ
  • drrastkari

   سلام .عزیزم دو‌ماه خیلی زوده برای نتیجه گیری
   باید به پزشکشون اعتماد کنید
   حداقل یک سال و نیم باید از جراحی اولیه بگذره

   پاسخ
 2. مهدی

  سلام راستش ی سوالی دارم
  اگه سه سال بگذره از جراهی باز هم میشه ترمیم کرد یا این ک عوارضی داره؟

  پاسخ
  • drrastkari

   سلام
   جراحی ترمیمی بینی می شود انجام داد به مطب مراجعه شود

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =

Call Now Buttonتماس با پزشک