به مشاوره نیاز دارید؟ با ما تماس بگیرید

(021) 22882609 – 10 / (0912) 7696940

شنبه تا چهارشنبه 18:00 – 20:00 | پنجشنبه ها 9:00 – 12:00

دکتر مسعود راستکاری / جراحی بینی / بهترین فصل عمل بینی کدام است؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بهترین فصل عمل بینی کدام است؟

بهترین فصل عمل بینی از سوالات و دغدغه‌ی مهم افرادی است که قصد انجام این جراحی زیبایی را دارند. در این میان هستند افرادی که برای جراحی در فصل خاصی برنامه‌ریزی می‌کنند. این افراد با توجه به نظر پزشک خود انتخاب می‌کنند جراحی را در فصل گرم انجام دهند یا فصل سرد. سپس با توجه به تصمیم خود برای جراحی و دوران نقاهت متناسب با فصل، خود را آماده می‌کنند. اگر شما هم قصد دارید این عمل را انجام دهید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا بتوانید به جواب این سوال پی ببرید.

لزوم انتخاب بهترین فصل عمل بینی

بدون تردید کسب اطلاع در خصوص “بهترین فصل عمل بینی” می‌تواند در کسب نتیجه مطلوب عمل بینی بسیار موثر باشد. این جراحی نیز همچون جراحی‌های زیبایی دیگر، در هر زمان و فصلی از سال انجام می‌شود. با این حال، ممکن است برخی از بیماران بخواهند بدانند که آیا بعضی از فصول ممکن است در بهبودی بعد از جراحی تاثیر گذار باشد یا خیر؟

در برخی موارد افراد ترجیح می‌دهند جراحی خود از هر نوعی که باشد، مثل جراحی بینی استخوانی یا جراحی بینی فانتزی، آن را با یک تعطیلات ملی همگام‌سازی نموده و زمان بیشتری برای استراحت داشته باشند. حتی نیز ممکن است فرد متقاضی در نظر داشته باشد که در یک کشور خارجی اقدام به جراحی کند. در این صورت، دانستن بهترین فصل عمل بینی برای برنامه‌ریزی زمان ورود به آن کشور، می‌تواند برای ایشان بسیار مفید باشد.

آیا از نظر بهترین جراح بینی گوشتی تابستان برای این عمل مناسب است؟

آیا تابستان بهترین فصل عمل بینی است؟

به طور کلی اکثر بیماران فصل بهار یا تابستان را به عنوان بهترین فصل عمل بینی انتخاب می‌کنند. مهم‌‌ترین دلیل این اتفاق دمای مناسب فصل بهار تا مرداد ماه است.

از سوی دیگر دانشجویان می‌توانند به راحتی از تعطیلات تابستان برای استراحت استفاده کنند. تعطیلات تابستانی به بیمار این اجازه را می‌دهد تا از زمان برای بهبودی خود بهره لازم را ببرد. گرمای تابستان تا زمانی که برخی نکات ساده بعد جراحی رعایت شود، مشکلی ایجاد نخواهد کرد. از جمله مهم‌ترین نکاتی که بهترین جراحان بینی، از جمله بهترین جراح بینی استخوانی یا طبیعی به آن اذعان دارند، رعایت نکات زیر در این فصل است. بهتر است این نکات را برای عمل بینی در فصل تابستان در نظر داشته باشید.

 • کنترل آلرژی
 • پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب
 • پرهیز از قرارگیری در مقابل گرما
 • غوطه ور نشدن در آب

رعایت نکاتی از این قبیل در فصل تابستان، می‌تواند نتیجه مناسبی بعد جراحی بیمار به همراه داشته باشد. افرادی که تمام مراقبت بعد از عمل بینی و قبل از آن را رعایت می‌کنند، معمولا به نتیجه مطلوب‌تری نسبت به دیگران دست خواهند یافت.

آیا عمل بینی در زمستان، به عنوان بهترین فصل عمل بینی، تاثیر منفی دارد؟

بدون تردید انتخاب بهترین فصل جراحی بینی می‌تواند بر روی روند بهبود بینی بعد از جراحی تاثیرگذار باشد. برخی از افراد که تصمیم می‌گیرند در فصل زمستان و پاییز این عمل را انجام دهند، باید این نکته را در نظر داشته باشند که هوای سرد این دو فصل، تأثیر منفی بعد از عمل بر نتایج جراحی نخواهد داشت. در واقع بسیاری از متخصصان معتقدند که سرمای این دو فصل می‌تواند مزایای زیادی در طول بهبودی بعد از جراحی داشته باشد. از جمله:

 • در دماهای سرد، تورم و کبودی پس از عمل بینی کمتر است.
 • در طول پاییز و زمستان، شب‌ها طولانی‌تر هستند و بسیاری از افراد استراحت بیشتری در این فصول دارند. 
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب کمتر، به این معنی است که جای زخم کمتر بر روی چهره باقی خواهد ماند.

پس به طور کلی می‌توانیم فصل‌های سرد سال را برای انجام جراحی بینی، مناسب بدانیم. البته لازم به ذکر است که باید در این فصول نیز برخی نکات مهم را رعایت نمایید تا بتوانید نتیجه مطلوبی را به دست آورید. از جمله:

 • جلوگیری از خشک شدن پوست در اثر سرما
 • پیشگیری از شرایطی که می‌تواند شما را مبتلا به آنفولانزا یا سرماخوردگی کند.
 • لباس هایی بپوشید که حین تعویض آن ‌ها، فشاری بر روی بینی شما وارد نشود.
عمل بینی در فصل تابستان

عمل بینی در تابستان نیازمند توجه به چه نکاتی است؟

مسلما برای آن که بتوانید بهترین نتیجه را از جراحی خود بدست آورید، لازم است پیش از عمل به برخی از نکات مهم توجه کنید:

 1. می‌دانیم که فصل تابستان علاوه بر این که گرم است، ممکن است برای برخی افراد، با آلرژی نیز همراه باشد. بهتر است به این مسئله به شدت توجه نمایید. زیرا در صورتی که درگیر آلرژی تابستانی شوید، ممکن است نتیجه مطلوبی از جراحی خود به دست نیاورید.
 2. باید پیش از عمل، در تابستان از برنزه کردن و آفتاب گرفتن به شدت اجتناب نمایید. زیرا این مسئله می‌تواند روند بهبودی شما را بعد از جراحی دچار اختلال کند. بیمارانی که در تابستان از حساسیت پوستی رنج می‌برند، معمولا بعد از عمل، نتیجه مطلوبی به دست نخواهند آورد. 
 3. علاوه بر موارد یاد شده، بهتر است این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در فصل تابستان از شنا کردن پرهیز کنید.
 4. البته برخی از بیماران هستند که ممکن است پزشک برای آن‌ها شنا کردن بعد از جراحی را تجویز کند. اما در صورتی که در روزهای ابتدای جراحی شنا کنید، ممکن است منجر به تغییر شکل بینی در روزهای ابتدایی شود. پس بهتر است استخر رفتن و شنا کردن را پیش از جراحی و بعد از جراحی برای مدت کوتاهی فراموش کنید.
 5. نکته مهم دیگری که در مورد عمل بینی در تابستان مطرح است، استفاده از عینک آفتابی است. با توجه به اینکه آفتاب در این فصل با شدت بیشتری تابانده می‌شود، نیاز به استفاده از عینک آفتابی بیشتر از سایر زمان‌ها احساس می‌شود. اما پس از عمل برای مدتی نباید از هیچگونه عینکی استفاده نمایند. زیرا این کار موجب وارد شدن فشار به تیغه بینی می‌شود.

خلاصه

فصول بهتر برای جراحی بینی عموماً به توصیه‌های پزشک مراجعه کننده و نیازهای شخصی و شرایط جسمانی هر فرد بستگی دارد. با این حال، برخی از جراحان ممکن است به شما توصیه کنند که فصل‌های خاصی را برای جراحی انتخاب کنید. در ادامه، چندین نکته مربوط به هر یک از فصول را بررسی می‌کنیم:

پاییز: پاییز یکی از فصول مناسب  است. هوا معمولاً خنک و خشک است و از دمای بسیار بالا یا بسیار پایین خبری نیست. در ضمن برگ‌ها و ریزدانه‌های آلرژی‌زا در این فصل به طور قابل توجهی کاهش می‌یابند که می‌تواند در بهبود سریع‌تر کمک کند.

زمستان: در زمستان احتمال برخورد با آفتاب کمتر و برای مراقبت از بینی پس از جراحی بهتر است. همچنین  در طول زمستان معمولاً فعالیت‌های خارجی کمتری انجام می‌شود و این می‌تواند به شما امکان مراقبت بهتر و استراحت کافی پس از جراحی را بدهد.

بهار و تابستان: بهار و تابستان نیز برخی از بیماران را به جراحی ترغیب می‌کنند. زمانی که طبیعت دگرگون می‌شود و هوا گرمتر می‌شود، برخی افراد تمایل دارند تا جراحی خود را در این فصول انجام دهند. با این حال، در تابستان، تماس مستقیم با آفتاب باید محدود شود و مراقبت‌های لازم در نظر گرفته شود.

در کلام آخر باید گفت قبل از تصمیم‌گیری نهایی در مورد بهترین فصل عمل بینی، با پزشک معالج خود مشورت کنید. پزشک شما با توجه به وضعیت خاص شما می‌تواند بهترین فصل را به شما توصیه کند.

دکتر مسعود راستکاری

دکتر مسعود راستکاری

دکتر مسعود راستکاری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با سابقه درخشان جراحی سر و گردن، جراحی پلاستیک بینی و صورت و جراحی آندوسکوپی سینوس در منطقه پاسداران تهران، مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

۲ دیدگاه ها
 1. سلام -چه مدت بعد از عمل نباید ورزش کرد ؟ من رشته ورزشیم بدنسازیه ،خود مربیم میگه بعد از دو هفته شروع کرده ورزشو -ولی مثل اینکه نباید ۳ الی ۵ماه ورزش کرد … واقعا همینطوره؟

  پاسخ
  • با سلام
   نرمش سبک و شنا و دو اهسته بعد از یک ماه و ورزش حرفه ای بعد از ۳ ماه توصیه می شود.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *