دکتر مسعود راستکاری / جراحی بینی / جراحی باز و بسته بینی، مزایا و معایب
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

جراحی باز و بسته بینی، مزایا و معایب

معمولاً برای جراحی بینی دو روش باز و بسته به کار گرفته می شود که این انتخاب پزشک است که بینی بیمار را به کدام صورت جراحی کند. در سال های قبل، عمل های بینی به صورت بسته جراحی می شد. روش بسته قدمت بیشتری دارد و در صورتی که بیمار با مشکلاتی از جمله عدم تقارن، مشکلات ژنتیکی و یا عدم تقارن مواجه باشد، روش باز ارجحیت بیشتری برخوردار است. بنابراین سلیقه پزشک است که با توجه به تجربه و شرایط بیمار کدام را ترجیح دهد. برش ها در جراحی باز و بسته متفاوتند. به گونه ای که در جراحی به روش بسته تمامی برش ها در درون بینی است ولی در جراحی باز، بین دو سوراخ یک برش بر روی دیواره بینی ایجاد می شود.

عمل باز و بسته بینی

جراحی بینی به روش بسته

جراحی زیبایی بینی به روش بسته می تواند یک رویکرد بسیار مناسب باشد. در مواردی که فقط مقدار کمی کار بر روی بینی لازم است، ممکن است عمل بینی به روش بسته ترجیح داده شود. همچنین این مزیت را دارد که آثار جای زخم روی بینی مشهود نیست. علاوه بر این، تورم آن در طی دوره نقاهت تا حدودی کمتر است. بیمارانی که نیازمند انجام مقدار کمی تغییرات روی پل بینی باشند، کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی بینی بسته هستند. اما اگر نوک بینی نیز نیاز به اصلاح داشته باشد، جراحی زیبایی بینی به روش باز باید انتخاب شود.

مزایای روش بسته عمل بینی

  1. مدت زمان عمل کوتاه است.
  2. تورم بعد از عمل بینی کمتر می باشد.
  3. برش پوستی بیرونی وجود ندارد.
  4. خونریزی کمتر است.

معایب جراحی بینی به روش بسته

مزایا و معایب در کنار هم معنا پیدا می کنند و این موضوع برای این روش جراحی بینی نیز صدق می کند. یکی از مهم ترین معایب جراحی بسته، عدم تسلط کامل جراح به داخل بینی و برخوردار نبودن وی از دید کدافی برای اعمال تغییرات است. بنابراین احتمال خطا در این روش نسبت جراحی باز، بیشتر است.

جراحی بینی به روش باز

جراحی بینی به روش باز با ایجاد برش هایی در سطح بینی و جدا کردن کامل پوست رویه آن از استخوان زیرین، انجام می شود که از این طریق، جراح به تمامی بافت های زیرین دسترسی پیدا می کند و می تواند با دقت و تسلط کامل، تغییرات لازم را اعمال نماید.

مزایای عمل بینی به روش باز

هر چند که با توجه به پیشرفت تکنولوژی همه افراد ترجیح می دهند از روش های مدرن استفاده کنند اما روش باز اغلب به سه دلیل انتخاب بهتری است:

جراحی زیبایی بینی به روش باز به جراح امکان اندازه گیری و تجزیه و تحلیل واقعی آناتومی بینی را می دهد و به این ترتیب هرگونه عدم تقارن یا ناهنجاری مشخص می شود. بنابراین جراح می تواند تغییرات مورد نیاز را با دقت بسیار بیشتری انجام دهد. با توجه به اینکه بینی ساختار ظریفی دارد، هرچه دقت در عمل بینی بیشتر باشد، نتیجه بهتری حاصل می شود. همچنین در این روش با سرعت بیشتری بازسازی بینی انجام می پذیرد. زیرا جراح، به راحتی به تمام اجزای بینی دسترسی دارد.

معایب عمل بینی به روش باز

کسانی که دوست ندارند از جراحی زیبایی بینی باز استفاده کنند، دو دلیل برای این امر ذکر می کنند. اول اینکه جراحی زیبایی بینی منجر به ایجاد جای زخم در قسمت برش کلوملا می شود. گرچه این واقعیت دارد، اما جای زخم در اکثر موارد به مرور زمان به قدری بهبود می یابد که عملاً ناپدید و غیر قابل مشاهده می شود.

دومین ضعف جراحی زیبایی بینی باز، این است که بسیاری از افراد می گویند میزان تورم بعد از جراحی باز بیشتر از جراحی بینی به روش بسته است. اگرچه به طور کلی تورم بیشتری در تکنیک باز وجود دارد اما متخصصان جراحی پلاستیک بر این باورند که تورم کوتاه مدت است و مزایایی که روش باز از نظر دقت و سطح جزئیات فراهم می کند ارزش تحمل مقداری تورم بیشتر را دارد.

نکاتی که لازم است بدانید

  • در جراحی بسته به هیچ عنوان برشی بر روی پایه های وسط سوراخ ها ایجاد نمی شود و تمامی برش ها از داخل است.
  • از تمام عملکردهایی که در جراحی باز استفاده می شود، در جراحی بسته هم استفاده می گردد.
  • از نظر برگشت پذیری فرم بینی و استحکام، تفاوتی بین دو روش وجود ندارد.
  • در جراحی بسته، تورم کمتر است و بیمار زودتر بهبود می یابد.
  • در روش جراحی به شیوه بسته از غضروف گذاری های با حجم بالا و متعدد در نوک بینی خودداری می شود.

بهترین روش برای عمل بینی کدام است؟ باز یا بسته؟

اینتکه بهترین روش برای عمل بینی، چه روشی است و کدام را باید انتخاب کرد، به صورت کامل به فرم بینی و جنس پوست فرد بستگی دارد. اینکه نوع بینی گوشتی یا استخوانی باشد، فرم مد نظر فانتزی، طبیعی و یا نیمه فانتزی باشد، بینی دارای مشکلاتی مانند پولیپ، عدم تقارن و … باشد، همگی جزو عواملی هستند که روش مناسب برای عمل بینی را تعیین می کنند.

در حقیقت تصمیم گیری نهایی در مورد بهترین روش جراحی بینی بر عهده پزشک متخصصی است که قرار است بینی شما را عمل کند. ممکن است روشی که مورد نظر شما باشد، با نظر او مغایرت داشته باشد. بنابراین سعی کنید در این زمینه منطقی برخورد کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر مسعود راستکاری متخصص گوش، حلق و بینی

دکتر مسعود راستکاری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با سابقه درخشان جراحی سر و گردن، جراحی پلاستیک بینی و صورت و جراحی آندوسکوپی سینوس در منطقه پاسداران تهران، مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 8 =

Call Now Buttonتماس با پزشک