به مشاوره نیاز دارید؟ با ما تماس بگیرید

(021) 22882609 – 10 / (0912) 7696940

شنبه تا چهارشنبه 18:00 – 20:00 | پنجشنبه ها 9:00 – 12:00

دکتر مسعود راستکاری / جراحی بینی / بهترین روش برای جراحی بینی چه روشی است؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

بهترین روش برای جراحی بینی چه روشی است؟

یکی از متداول ترین روش هایی که برای زیبایی و رفع ایرادات ظاهری مورد توجه قرار دارد، جراحی زیبایی بینی است. این عمل جراحی با دو هدف درمانی و زیبایی انجام می پذیرد که اغلب افرادی که به منظور درمان مشکلی به آن روی می آورند، جراحی زیبایی نیز انجام می دهند. در مورد روش جراحی بینی اگر بخواهیم بگوییم، باید بدانید که به صورت کلی دو روش برای عمل وجود دارد؛ باز و بسته. اما آیا تفاوتی ندارد که برای هر فرد کدام روش به کار گرفته شود؟ طبیعتا فرق می کند. روش انتخابی برای عمل، از سوی جراح بینی و متناسب با شرایط مراجعین تعیین می شود که در ادامه در رابطه با جزئیات هر کدام توضیح خواهیم داد.

جراحی بینی به چند روش انجام می شود؟

همانطور که اشاره کردیم عمل بینی به دو روش زیر انجام می شود:

 • جراحی بینی به روش باز
 • جراحی بینی به روش بسته

انتخاب هر یک از این دو روش به عوامل مختلفی مانند فرم اولیه بینی، نوع مشکل، شدت ایرادی که در بینی وجود دارد و مواردی از این قبیل بستگی دارد. بنابراین می توان گفت انتخاب بهترین روش برای عمل بینی باید توسط پزشک متخصص صورت گیرد. به این منظور لازم است که به صورت حضوری نزد او مراجعه نمایید و پس از معاینه، تصمیمات لازم برای روند جراحی اتخاذ می شود.

اما هر یک از روش های عمل بینی فوق، به چه صورت انجام می شوند؟ ویژگی های مثبت و منفی هر یک چیست؟

جراحی بینی باز

جراحی بینی به روش باز، مطابق اسمی که دارد کاملا باز و با دسترسی کامل صورت می گیرد. به این صورت که پزشک با ایجاد برشی بر روی بینی، پوست آن را از بافت های زیرین جدا می کند تا بتواند به خوبی به قسمت های داخلی آن اشراف داشته باشد. با این کار پزشک می تواند تسلط کافی برای تشخیص ایرادات و رفع آن ها را داشته باشد.

جدا از میدان دید برای عمل، دست او برای جراحی بازتر است. این برش معمولا در تیغه بینی ایجاد می شود. تغییرات لازم، با دقت کامل اعمال می شوند و در نهایت توسط بخیه ها برای بستن برش ها آماده می شود.

بهترین روش برای جراحی بینی چه روشی است ؟

بهترین روش برای جراحی بینی چه روشی است ؟

مزایای جراحی بینی به روش باز

مزایای زیادی برای این روش می توان بیان نمود که برخی از شایع ترین آن ها به شرح زیر است.

 • تسلط کامل بر ساختار بینی و ایرادات آن
 • درصد خطای بسیار کم
 • سهولت پیوند غضروف ها
 • مناسب برای داوطلبان جراحی ترمیمی بینی
 • تغییرات لازم راحت تر اعمال می شوند.

معایب جراحی بینی به روش باز

علی رغم تمامی مزایای فوق العاده این روش جراحی، نکاتی نیز وجود دارد که می توان به عنوان معایب یا عوارض آن دانست. برخی از مهم ترین ها عبارتند از:

 • خونریزی زیاد
 • تورم و کبودی زیاد
 • دوره نقاهت نسبتا طولانی
 • احساس درد بیشتر نسبت به روش بسته

نمونه ای از جراحی بینی در اتاق عمل که توسط دکتر راستکاری انجام می شود.

جراحی بینی بسته

عمل بینی به روش بسته جزو قدیمی تریم متدی است که برای این جراحی به کار می رود. در این روش، جراح برشی در تیغه بینی و به آن وسعت ایجاد نمی کند. تنها از راه حفره های بینی و یا برش های بسیار کوچک در این ناحیه انجام می پذیرد. این روش بیشتر برای تغییرات جزئی مناسب است. زیرا جراح نسبت به ساختارهای درونی بینی، تسلط کافی ندارد.

مزایای جراحی به روش بسته

 • نیاز کمتری به برش وجود دارد و همین عامل باعث کم شدن ورم و کبودی دور چشم می شود.
 • زمان عمل کوتاه تر
 • دوره نقاهت سریع تر
 • احساس درد کمتر
 • خونریزی کمتر

معایب جراحی بینی به روش بسته

بزرگ ترین ایرادی که می توان برای این روش در نظر داشت، عدم تسلط کافی جراح برای اعمال تغییرات است؛ آن هم به علت محدودیت حوزه دید حین فرآیند جراحی بینی. از همین رو احتمال بروز خطا در این روش بسیسار بیشتر از جراحی باز است.

جراحی بینی به روش بسته برای افرادی که عمل ترمیمی بینی برای آن ها انجام می شود، مناسب نیست. زیرا این عمل برای اصلاح ایرادات ناشی از جراحی اول بوده و نباید هیچ گونه خطایی در آن رخ دهد.

بهترین روش جراحی برای انواع بینی ها

گفتیم که فرم بینی یکی از عوامل مهم و تعیین کننده برای انتخاب بهترین روش جراحی است. از همین رو می خواهیم در ابتدا روش مناسب برای عمل بینی های گوشتی و استخوانی را بررسی کنیم. سپس در مورد روش هایی که برای نتیجه فانتزی و طبیعی بینی به کار گرفته می شوند، صحبت می کنیم.

بینی های گوشتی

نمونه جراحی بینی

تغییراتی که برای بینی های گوشتی در طی روند جراحی اعمال می شود، بسته به نوع مشکل و شدت آن متفاوت است. به طور کلی، افراد دارای بینی های گوشتی نمی توانند بینی فانتزی داشته باشند اما اینکه چقدر از بافت باید حذف شود و یا دچار تغییر شود همگی پس از معاینه آغاز می شود.

به طور کلی هم روش باز و هم روش بسته برای این بینی ها قابل اجرا شدن است اما مشروط بر صلاحدید پزشک و برخورداری از شرایط لازم شخص.

بینی های استخوانی

نمونه عمل زیبایی بینی

بینی های استخوانی بافت غضروفی محکمی دارند و اعمال تغییرات در آن ها کمی دشوار است و نیاز به دقت فراوانی دارد. از همین رو اغلب جراحان ترجیح می دهند، روال جراحی را برای آن ها به صورت باز انجام دهند.

بینی های فانتزی

رضایت مراجعین از نتیجه رینوپلاستی

افرادی که می خواهند بینی های آن ها به صورت فانتزی یا عروسکی عمل شود، اغلب نیاز دارند تا فرم اولیه آن ها تا حد زیادی تغییر کند. میزان تغیرات بالایی که برای آن ها وجود دارد مستلزم دسترسی و تسلط کامل به بافت های درونی بینی است تا بتوان با دقت، نسبت به بخش های اضافی بینی اقدام کرد.

بینی های که به صورت عروسکی عمل می شوند، از لحاط اندازه بسیار کوچک می شوند و قوس شدیدی پیدا می کنند. حفره های بینی و عرض و طول بینی بسیار دجار تغییر می شود. از همین رو جراحی بینی به روش بسته، ممکن است برای این عمل ها مناسب نباشد.

بینی های طبیعی

فرم بینی پس از جراحی

عمل بینی های طبیعی و انتخاب روش مناسب برای جراحی آن ها تا حد زیادی بسته به فرم اولیه بینی و نیز شدت ایرادات آن دارد. به طور کلی افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند، می توانند تنها به این روش، بینی خود را عمل کنند که آن هم گفتیم، بسته به تشخیص پزشک یکی از دو روش باز یا بسته برای آن ها انتخاب می شود.

در صورتی که دامنه تغییرات مورد نیاز برای جراحی بینی طبیعی گسترده نباشد، ممکن است روش بسته برای عمل به کار گرفته شود اما در غیر این صورت، جراحی بینی به روش باز بهترین انتخاب است.

جراحی به روش باز بهتر است یا بسته؟

در مورد هر یک از روش های جراحی بینی به صورت تفکیک شده و نیز مزایا و معایب هر کدام در قسمت های قبل توضیح دادیم. نمی توان به صورت مطلق در مورد برتری هر یک نسبت به دیگری صحبت کرد. اما در حالت معمول، متداول ترین روشی که برای جراحی بینی مورد استفاده قرار می گیرد، جراحی بینی به روش باز استف زیرا جراح در این روش می تواند با دقت کامل، بافت های درونی بینی را تحت نظر قرار دهد و متناسب با آن، تصمیم بگیرد که چه قسمت از بینی نیاز به تغییر و اصلاحات دارد.

از آنجا که بینی نقش مهمی در دستگاه تنفسی فرد ایفا می کند، مهم است که در فرآیند جراحی خللی در آن وارد نشود. زیرا کوچک ترین اشتباهی می تواند به سرعت تنفس فرد را دچار نقس کند. بنابراین از این زاویه هم جراحی بینی به روش باز، شرایط مطلوب تری را ایجاد می کند.

در نتیجه اگر می خواهید در مورد اینکه مدام روش عمل، برای شما مناسب تر است بدانید، لازم است نزد یک جراح بینی خوب مراجعه نمایید تا پس از معاینه و بررسی انتظارات شما از یک عمل زیبایی بینی، بتواند اطلاعات دقیقی را در اختیارتان قرار دهد.

دکتر مسعود راستکاری

دکتر مسعود راستکاری

دکتر مسعود راستکاری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با سابقه درخشان جراحی سر و گردن، جراحی پلاستیک بینی و صورت و جراحی آندوسکوپی سینوس در منطقه پاسداران تهران، مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
نحوه چسب زدن بینی گوشتی

نحوه چسب زدن بینی گوشتی

افرادی که جراحی بینی گوشتی انجام می دهند، پس از جراحی با این سوال مواجه هستند که نحوه چسب زدن بینی گوشتی ب...

ترس جراحی بینی

ترس جراحی بینی

مطلب پیش رو برای آگاهی بخشی به بیمارانی است که می خواهند جراحی بینی انجام دهند اما از انجام جراحی می ترسند....

رابطه جنسی بعد از عمل بینی

رابطه جنسی بعد از عمل بینی

بسیاری از افراد دغدغه های مختلفی بعد از جراحی بینی دارند. یکی از دغدغه هایی که همواره در بیماران مشاهده می...

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

۲ دیدگاه ها
 1. چه جالب، خیلی مقاله جالبی بود

  پاسخ
 2. دکتر من پیش شما جراحی بینی انجام دادم خیلی راضیم

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *