به مشاوره نیاز دارید؟ با ما تماس بگیرید

(021) 22882609 – 10 / (0912) 7696940

شنبه تا چهارشنبه 18:00 – 20:00 | پنجشنبه ها 9:00 – 12:00

دکتر مسعود راستکاری / جراحی بینی / آیا خانم های باردار و شیرده می توانند عمل بینی انجام دهند؟
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

آیا خانم های باردار و شیرده می توانند عمل بینی انجام دهند؟

چراحی بینی برای خانم های باردار بهتر است پس از زایمان و آن ها با فاصله زمانی مناسب انجام شود. زیرا در جراحی بینی از مواد بیهوشی و بی حسی استفاده می شود که اثرات آن حتی در شرایط عادی تا چند روز ممکن است ماندگار باشد. چه برسد به اینکه در حین عمل جنینی نیز در حال رشد باشد. اثرات بیهوش و بی حسی می تواند برای جنین و مادر بسیار خطرناک باشد. از همین رو عمل بینی برای بانوان در دوران بارداری ممنوع است.

آیا می توان در دوران بارداری عمل بینی انجام داد؟

جراحی بینی از آن دسته جراحی هایی است که دشواری های زیادی دارد و شما زمانی که می خواهید این عمل را انجام دهید باید از ایمنی و وضعیت کلی بدن خود اطلاعات لازم داشته باشید. عمل بینی برای آن دسته از خانم هایی که باردار هستند اصلا عمل مناسبی نیست. در واقع باید بدانید به دلیل دشوار بودن جراحی بینی امکان دارد بر روی جنین اثرات مخربی بر جای بگذارد. بر همین اساس خانم های باردار باید بعد از اینکه جنین خود را به دنیا آوردند اقدام به جراحی بینی نمایند.

استفاده کردن از داروهای بی حسی و یا بیهوشی در عمل بینی تاثیر منفی روی جنین می گذارد و به همین دلیل مادران از این عمل زیبایی باید خودداری کنند. خانم ها زمانی که باردار هستند، بسیاری از نقاط بدنشان باد دارد و بینی هم یکی از بخش های صورت است که دچار تورم می گردد. بنابراین اگر باردار باشند و اقدام به جراحی بینی نمایند امکان دارد عوارض زیادی به بدن آن ها وارد شود. توصیه اصلی جراحان بینی این است که خانم ها بعد از دوران بارداری نسبت به جراحی بینی اقدام کنند.

عمل بینی در دوران بارداری

آیا زنان در دوران شیردهی می توانند عمل بینی انجام دهند؟

به طور کلی باید بدانید منع زیادی برای عمل بینی در دوران شیردهی وجود ندارد. تنها باید به برخی از نکات بسیار مهم دقت داشته باشید که آن هم مربوط به داروهای بیهوشی و بی حسی است.

در واقع مراقبت های بعد از جراحی در دوران شیردهی اهمیت بسیار زیادی دارد که شما باید به آن دقت  نمایید. اینکه شما در دوران شیردهی به بینی تان آسیبی وارد نشود نیز حائز اهمیت است. همچنین داروهای بیهوشی که به بدن شما وارد شده است نیز ممکن است وارد بدن کودک شود. بر همین اساس بعد از جراحی بینی باید آن دسته از داروهایی که مضر نیستند را استفاده کنید تا به کودک شیرخوارتان آسیبی وارد نشود. بنابراین اگر شما تصمیم گرفته اید در دوران شیردهی اقدام به جراحی بینی نمایید باید به اندازه چند روز، شیر برای نوزاد خود ذخیره کنید. پیشنهاد کلی ما به شما این است که اگر جراحی بینی تان زیاد ضروری نیست، سعی کنید بعد از دوران شیردهی آن را انجام دهید.

چه مدت پس از بارداری می توان عمل بینی را انجام داد؟

با توجه به تمام مطالب فوق، بهترین زمان برای عمل بینی در زنان بارداری، بعد از وضع حمل آن ها است اما چه مدت باید از زایمان آن ها بگذرد تا بتوانند نسبت به جراحی بینی اقدام نمایند؟

بارداری عوارض زیادی برای مادر دارد و مادر باید به خوبی از خود و نوزاد شیرخوارش مراقبت کند تا آسیبی نبینند. بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که مادران باید تا یک الی دو سال بعد از بارداری صبر کنند و سپس بینی خود را عمل نمایند. اما اگر جراحی بینی برای آن ها ضروری باشد، می توانند ۶ ماه بعد از بارداری و یا حتی یک ماه بعد از بارداری، با تایید پزشکان متخصص در زمینه بارداری و عمل بینی، اقدام به جراحی نمایند.

اینکه شما در دوران بارداری خود اقدام به عمل بینی نکنید اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا که بیهوشی آسیب جدی به جنین وارد می سازد. همچنین تا ۶ ماه اول که تغذیه اصلی نوزاد از شیر مادر است، نباید جراحی بینی انجام گیرد. به هر حال بهتر است بر اساس شرایط خاصی که دارید با پزشک خود مشورت نمایید تا بهترین زمان را برای جراحی بینی بعد از بارداری مشخص نماید.

تاثیر بارداری و شیردهی در عمل بینی

به طور کلی پزشکی که توانایی و مهارت زیادی برای عمل بینی داشته باشد، می تواند بینی تان را در دوران بارداری و شیردهی جراحی کند. اما باید بدانید تاثیرات داروهای بیهوشی در دوران شیردهی اثرات مخربی روی نوزاد نیز می گذارد و همچنین در دوران بارداری هم این اثرات با تخریب و شدت بیشتری بروز می کند.

اینکه شما در دوران بارداری، بینی خود را عمل کنید موجب می شود که دشواری های بیشتری را بخواهید تحمل نمایید. در دوران شیردهی هم با وجود اینکه اثرات منفی عمل بینی کمتر است اما باز هم پیشنهاد می کنیم که تا حد امکان دست نگه دارید.

دقت داشته باشید که برای آگاهی در مورد اثرات جراحی بینی در دوران شیردهی و بارداری بهتر است با جراح بینی خود که تخصص و تجربه بیشتری دارد مشورت کنید تا شما را به خوبی راهنمایی نماید.

چه مدت پس از عمل بینی می توان برای بارداری اقدام نمود؟

همه ما به خوبی می دانیم که جراحی بینی تاثیر زیادی روی زیبایی صورت می گذارد و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اینکه شما مراقبت های های بعد از عمل بینی را هم به درستی انجام دهید اهمیت زیادی دارد و در نتیجه عمل شما نقش مهمی را بر عهده خواهد داشت.

بهترین زمانی که شما می توانید بعد از جراحی بینی برای بارداری اقدام کنید زمانی است که بافت های بینی به خوبی ترمیم شده باشد. ترمیم صحیح و کامل بافت های بینی و جوش خوردن استخوان ها می تواند نشان از موعد مناسب برای بارداری پس از عمل بینی باشد.

اینکه ساختمان بینی استحکام لازم را به دست آورد، اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع شما باید بدانید که خون رسانی به بینی باید به بهترین نحو ممکن انجام شود تا بافت های بینی بعد از جراحی انسجام خود را به دست آورند.

سپس اگر شما باردار شوید آسیبی به بافت های بینی تان وارد نمی گردد. برخی از جراحی های زیبایی که شما انجام می دهید دوران نقاهت شان بسیار طولانی تر از دیگر جراحی ها است. بر همین اساس شما باید برای مراقبت از آن ها دقت بیشتری داشته باشید. این مسئله بیشتر در مورد جراحی بینی های گوشتی صدق می کند.

 
دکتر مسعود راستکاری

دکتر مسعود راستکاری

دکتر مسعود راستکاری جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با سابقه درخشان جراحی سر و گردن، جراحی پلاستیک بینی و صورت و جراحی آندوسکوپی سینوس در منطقه پاسداران تهران، مشغول به فعالیت می باشند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *