جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی :

یکی از جراحی های پرطرفدار و رایج در کشورمان جرای بینی است در این میان درصدی از مردم دارای بینی با ساختار استخوانی هستند از این رو جراحی بینی استخوانی تکنیک های یژه ای دارد که موجب تمایز آن با سایر جراحی های بینی می شود . اکثریت مردم بر این باورند که چنانچه ساختار بینی استخوانی باشد ، ایرادی پس از جراحی به وجود نیامده و نتیجه جراحی بینی بسیار خوب خواهد شد . در حالی که تنها مدل و ساختار بینی تایین کننده موفقیت جراحی نخواهد بود.

بینی استخوانی چه ویژگی هایی دارد ؟

در ابتدا لازم است بدانید که اصطلاح بینی استخوانی و بینی گوشتی تنها اصطلاحی است عامیانه و از دید تخصصی و درمانی این عبارات بی معنا هستند . در علم پزشکی جراحی بینی ، بینی هایی که دارای پوست نازکی بوده و بافت استخوانی و غضروفی شان قوی و برجسته است بینی با پوست نازک خوانده شده و عموما دارای یک قوز بر روی پل بینی هستند . این نوع بینی ها همان بینی استخوانی می باشند دلیل پیدایش قوز بر روی پل بینی اکثرا ارثی و ژنتیکی است اما شکستگی بینی یا آسیب دیدن آن نیز در ایجاد قوز بی تاثیر نیست .

برای جراحی بینی استخوانی پس از رفع قوز و برداشتن بافتهایی که موجب بجستگی پل بینی شده اند ، تغییرات عمده ای در فرم بینی به وجود می آید ولی برای زیبایی بیشتر گاه لازم است بخش های به جای مانده را تقویت نمود تا اثرات جراحی دائمی باشد و پس از عمل ، هیچ نوع عوارضی بیمار را تهدید نکند . پرداختن به جزئیات پس از برداشتن قوز موجب استحکام بخشی به ساختمان بینی خواهد شد . در بینی های به اصطلاح گوشتی ، چنانچه پوست بینی ضخیم باشد ، هنر جراحی پزشک و ظرافت کار او بر روی بافت استخوان و غضروف با راحتی مشهود نخواهد بود ولی نوک بینی اندکی گرد می شود . از سوی دیگر در بینی های استخوانی هرگونه تغییر و ناهمواری ریز بر روی ساختار غضروفی به راحتی قابل مشاهده است چرا که نازک بودن پوست هرگونه اثر نامرتب زیر پوست را نمایان ساخته و اگر جراح بینی در تراش دادن غضروف و استخوان ظرافت بالای به کار نبندد ، نتیجه جراحی نامطلوب می شود .

جراحی-بینی-استخوانی

گاه لبه های تیزی که بر روی ساختار زیرین اعمال شده ، از روی پوست قابل لمس و دیدن است از این رو باید خاطر نشان کرد که جراحی بینی استخوانی از مله جراحی های بسیار حساس است که تبحر ، تجربه و هنر جراح حرف اول را در موفقیت جراحی بینی می زند .

پوست انعطاف پذیر :

در جراحی بینی استخوانی ، علاوه بر میزان ظرافت و ضخامت پوست ، خاصیت انعطاف پذیری پوست نیز اهمیت به خصوصی دارد . به این ترتیب که چنانچه پوست بینی انعطاف پذیری بالایی داشته باشد ، به درستی به بافت زیرین خود چسبیده و شکل بینی را به وضوح نماش می دهد . ولی اگر پوست خاصیت انعطاف پذیری کمی داشته باشد، نوک بینی حالت گردی به خود می گیرد و ورم نواحی مورد جراحی طولانی تر به جای می ماند . بنا براین تنها داشتن بینی با ساختار استخوانی ضمانت کننده جراحی بینی ایده آل نخواهد بود .

 فرآیند جراحی :

در جراحی بینی استخوانی ، از بی هوشی عمومی استفاده شده و پس از آن برش های بسیار کوچکی در طرفین پره های بینی و بخش پایینی بین دو سوراخ بینی اعمال می شود در برخی موارد هم از روش جراحی بینی بسته کمک گرفته می شود در هر صورت لازم است جراح به بافت های زیرین پوست به راحتی دسترسی داشته باشد تا بتواند تغییرات مورد را اعمال کرده و از بروز ناهنجاری در فرم بینی جلوگیری نماید . برای رفع مشکلات فرمی بینی استخوانی در اکثر مواقع از حجم غضروفی و استخوانی بینی کاسته می شود بعضی از پزشکان جراح بینی قوز های موجود را به کمک برش برداشته و بعد با سمباده مخصوص سطوح ناهموار را اصلاح می کنند . پس از برداشتن و حذف بافت های اضافه ، تقویت بخشی بافت های موجود ، ترمیم ساختمان بینی و در صورت نیاز اصلاح عملکرد بینی ، اگر اقدامات تکمیلی دیگری لازم بود انجام می شود.  پس از اتمام جراحی لازم است اقدامات پس از جراحی و مراقبت های ویژه به درستی رعایت شود تا بیمار زود تر به بهبودی بدن برسد و نیز نتیجه جراحی مطلوب و ایده آل شود. نکته مهمی که در رابطه با جراحی بینی اهمیت می یابد ، برقراری تناسب بینی با فرم کلی صورت است این مهم به عهده جراح بینی است تا با بررسی سایر اجزای صورت و شکل کلی آن ، فرم و اندازه مناسب بینی را رعایت کند . نکته دیگر در این خصوص ، هزینه جراحی بینی است . این گزینه با توجه به تغییرات انجام شده و اقدامات جراحی در بیماران مختلف متفاوت است و کاملا وابسته به حجم جراحی و وضعیت فیزیکی بینی می باشد .

مراجعین جراحی بینی استخوانی :

اکثر افرادی که دارای بینی با ساختار استخوانی یا  پوست نازک هستند ، از فرم بینی خود حس نارضایتی دارند . همانند کسانی که از بینی گوشتی خود آزرده خاطرند ، این افراد  دلایل خاصی را برای اقدام به جراحی بینی عنوان می کنند مهم ترین دلیل مراجعه این افراد برای جراحی بینی ، عدم تناسب سایز و فرم بینی با چهره و باقی اجزای صورت است . بارز ترین مشخصات بینی استخوانی عبارتند  از : قوز ، برجستگی های ناهموار که منشا ارثی یا آسیب ضربه ای دارند ، رشد زیاد  بافت های غضروفی و تداوم این رشد ، کشیدگی بینی و به هم خوردن جذابیت ظاهری . در بسیاری از موارد ، برهم خوردگی تناسب بینی و انحرافات فرمی در اثر برخودر ضربه د ر حوادث ایجاد می شود  این برآمدگی و عدم تناسب در نیمرخ فرد واضح تر بوده و ترکیب نامطلوبی ایجاد می کند .

سوال : آیا اشکالات بینی استخوانی پس از جراحی بازگشت می کنند ؟

پاسخ اینجاست که نتیجه جراحی تا حد زیادی وابسته به مراقبت های صحیح و اصولی پس از عمل است . در این خصوص چنانچه مراقبت های پس از جراحی به درستی انجام گیرد ، امکان بازگشت آثار نامطلوب بعد از عمل وجود نخواهد داشت و آثاری همچون ورم و کبودی ، پس از گذشت چند روز از بین می روند .

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر راستکاری

درباره نویسنده

پاسخ

8 − هفت =